Zvítězí Renegáti, nebo Anarchisté?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Výjimeční, lidé mající nadpřirozené schopnostmi, byli po staletí utlačováni a zabíjeni. Pak přišel Ace Anarchista, zajistil Výjimečným svobodu, ale zároveň uvrhl svět do chaosu a bídy. Ace Anarchistu zastavili až Renegáti, kteří chtěli zachránit svět a pomáhat lidem. Ale opravdu se jim to podařilo?

Nova Artinová žije ve světě, kde jsou Anarchisté považováni za zločince a Renegáti za superhrdiny. Nova ale Renegáty neuctívá tak jako zbytek světa. Naopak je nenávidí a má k tomu víc než jeden důvod. Kde byli, když člen gangu zabil její rodiče a malou sestřičku? Když ona sama jen tak tak vyvázla živá? Proč ji a její rodinu nezachránili, když slíbili, že pomůžou každému, kdo to potřebuje? Nehledě na to, že to byli právě Renegáti, kteří zabili Ace Anarchistu, Novina strýčka, který se jí po tragické smrti rodičů ujal a vychovával ji.

Nova patří k hrstce přeživších Anarchistů, kteří živoří v tunelech bývalého metra, ale stále bojují proti Renegátům. A jejich tajnou zbraní je právě Nova, zvaná Nightmare, která dokáže svým dotykem člověka okamžitě uspat. Nova si léta hýčká svou touhu po pomstě – a teď konečně dostává příležitost. I když to znamená, že se musí přidat k Renegátům a předstírat, že je jedna z nich, aby zjistila víc o jejich plánech a slabinách…

Adrian Everhart, zvaný Sketch, protože to, co nakreslí dokáže přenést do reality, odjakživa patřil k Renegátům. To ale neznamená, že souhlasí se vším, co dělají a jak to dělají. I to je důvod, proč se tajně rozhodně přeměnit v Sentinela, který bojuje za spravedlnost na vlastní pěst. Zároveň má ale ještě jednu soukromou misi: Zjistit, kdo před lety zavraždil jeho matku. A zdá se, že jedinou stopou je tajemná Anarchistka zvaná Nightmare…

Nova patří mezi kick-ass hrdinky, co se nebojí a dokážou si hravě poradit skoro s každou situací. Dokáže vyrobit důmyslné věci a zbraně, které se jí hodí v její roli Anarchistky i špionky. Také se umí prát a zacházet se zbraněmi, i když na rozdíl od ostatních Renegátů nikdy nikoho nezabila. Adrian patří mezi celebrity, protože má slavné rodiče, i když on toho nijak nevyužívá. Je to prostě hodný a čestný kluk. Věří renegátské myšlence, ale zároveň si také uvědomuje, že ne všechno funguje. Touží zjistit, kdo zabil jeho matku, a nemá tušení, že Nightmare, kterou celou dobu pronásleduje, je ve skutečnosti holka, do které se zakoukal…

I vedlejší postavy jsou sympatické, ať už se jedná o další členy Adrianova týmu, Smokescreena, který se umí přeměnit v kouř, Red Assassin, která krvácí rubíny, z nichž poté vyrábí zbraně, nebo Monarch která se dokáže přeměnit v hejno motýlů, nebo hlavní představitele Rady a zakladatele Renegátů, slavného Kapitána Chromia s neprůstřelnou kůží a Dred Wardena se darem neviditelnosti. Občas toužíte Nově říct, aby přestala řešit Renegáty a Anarchisty a dala jim šanci jako lidem. A hlavně aby je nezabíjela, protože i když jsou to Renegáti, tak působí velmi lidsky a je snadné si je oblíbit.

Marissa Meyer se tentokrát inspirovala příběhy o superhrdinech a superpadouších. Jak už je u ní ale zvykem pojala téma po svém. V mnoha ohledech převrací tradiční pojetí komiksových hrdinů a záporáků naruby. V Renegátech proto hrdinové velmi často uvažují nad tím, co z vás dělá superhrdiny, nad fungováním nastoleného systému, nad dobrem a zlem, a všechno mnohokrát zpochybňují. Ve výsledku nepůsobí příběh černobíle a předvídatelně. Také mu nechybí i hlubší rovina, kterou obvykle příběhy o superhrdinech postrádají.

Nicméně neočekávejte žádné filozofické dílo. Pořád se jedná o oddychové a zábavné čtení, tradičně podané skvělým a čtivým stylem Marissy Meyer. V příběhu nechybí ani překvapivá odhalení a zvrat na samém konci, který vše ukáže zase v trochu jiném světle. Nechybí ani náznak romantiky, těžící z toho, že oba protagonisté stojí na opačných stranách barikády. Jedná se sice o ohrané téma, ale mě asi nikdy nepřestane bavit.

Příběh se vyvíjí pozvolna a na to, že se inspiroval komiksy o superhrdinech, v něm není až tolik akce ani ukázek nadpřirozených schopností. Co mi ale dělalo větší problém bylo to, že významní představitelé a vládci města sdělovali bezvýznamné cizí holce důvěrné informace a že nikoho nepadlo, že těch záhad a náhod kolem Novy je prostě trochu moc. Možná se v dalším díle ukáže, že to má Marissa Meyer promyšlené a všechno nám to vysvětlí, nebo se prostě budeme muset smířit s tím, že Renegáti obsahují určitou míru nevěrohodnosti a že některé postavy kvůli tomu působí trochu zabedněně.

Navzdory pár výtkám Marissa Meyer dokázala, že umí čtivě a originálně zpracovat snad každý námět. Ať už si jako inspiraci zvolí známé pohádky, Alenku v říši divů nebo komiksy o superhrdinech. Já osobně dávám přednost jejím románům inspirovaným pohádkami, ale to je jen proto, že pohádky jsou mi bližší než superhrdinové. I tak se ale na druhý díl s názvem Archenemies, který vyjde v originále na podzim 2018 těším. A po tom překvapivém konci jsem zvlášť zvědavá na to, co si pro nás (a pro své superhrdiny) Marissa Meyer připravila. Tentokrát si to totiž opravdu netroufám odhadovat.

Marissa Meyer: Renegáti (Renegáti 1), Egmont, duben 2017. 

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Albatros Media.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s