Josephine Angelini: Proroctví 

Proroctví je inspirováno řeckými legendami oblečenými do moderního kabátku. Hrdinové Helen a Lucas jsou novodobou obdobou Heleny a Parise z příběhu o Trójské válce a stejně tak je i jejich láska zakázaná a nebezpečná.

Skoro sedmnáctiletá Helen od malička věděla, že je jiná než ostatní. Byla vyšší, štíhlejší, rychlejší a silnější. Plachá Helen trpící panickými záchvaty vnímá tyto odlišnosti jako defekty, které k ní přitahují nežádoucí pozornost, a samu sebe považuje za zrůdu. Oporou jí zůstává její táta, s nímž skvěle vychází, Kate, do jejíhož obchodu chodí na brigádu, a nejlepší kamarádka Claire, která vidí Helen takovou, jaká je, jako výjimečnou dívku, ale nedaří se jí Helen přesvědčit, aby se vnímala stejně.

Na malý ostrov Nantucket se přestěhuje velká a bohatá rodina Délosových, kterou tvoří dva bratři, manželka jednoho z nich a pět dětí zhruba v Helenině věku. Nesmělá Helen k této rodině okamžitě a nevysvětlitelně pocítí silnou nenávist vedoucí až k rvačce s jedním z nich, s Lucasem. Situace se stále zhoršuje, protože Helen se zdají podivné sny, vypadá to, že začíná trpět náměsíčností, a i když bdí, vidí tři zakrslé postavy, které úpí a žádají si krev. Krev Délosových.

Helen není žádná kick-ass hrdinka, během příběhu musí dospět a uvědomit, že to, co vnímala jako své zápory a téměř jako prokletí, jsou vlastně její přednosti a zdroj síly. Lucas začátku působí jako typický nafoukaný bohatý hezounek, ale jak se situace vyvíjí, změní se i jeho chování k lepšímu. V příběhu se objevuje i řada vedlejších postav, koneckonců rodina Délosových je opravdu rozrostlá, některé z nich mají větší prostor, takže se s nimi můžeme lépe seznámit, o jiných se snad více dozvíme v dalších dílech.

Příběh je psán ve třetí osobě a vyprávěn z pohledu Helen, ale objeví se i pár částí z pohledu Lucase. Začátek plyne spíše pozvolna, teprve po sté stránce se dozvíme, o co v příběhu jde, ačkoliv vnímavější čtenáři si to podle jmen mohou domyslet už dříve. Vadou je, že se v úvodu objeví hned několik prvků jako by okopírovaných ze slavné a často zatracované ságy Stmívání. Autorce se také nepodařilo vyhnout otravným klišé young adult literatury: zakázaná láska, umělé budování napětí pomocí zatajování informací před čtenáři i hrdiny, občasné nelogické chování postav…

Josephine Angelini ale komerční a neoriginální nápad poctivě zpracovala, díky čemuž je kniha opravdu velmi čtivá a svižná. Děj rychle ubíhá, objevují se nová překvapení a odhalení a čtenář se dočká i překvapivých zvratů. Vyskytne se zde také pár patetických a klišoidních scén mezi Lucasem a Helen, které se týkají jejich vzájemných a zakázaných citů, naštěstí jich ale není moc.

 Někoho by mohlo nemile překvapit, že se děj knihy odehrává na malém ostrově ve státě Massachusetts, nikoliv na jednom z řeckých ostrovů, jak by příběh a jména převzatá z řeckých bájí mohla napovídat.

Proroctví je prvním díle trilogie Starcrossed a má natolik otevřený konec, že se ani o zakončení knihy nedá mluvit. Autorka příběh usekla tak, jako by hned za ním měla následovat další kapitola. Trilogie Starcrossed tvoří jeden celek a čtenáři ji dokážou plně ocenit až ve chvíli, kdy si ji budou moci přečíst celou a ideálně na jeden zátah.

Proroctví obsahuje stejně tolik kladů jako záporů. S knihou jsem však navzdory nedokonalostem strávila pár příjemných chvílí a těším se na druhý díl, který by měl českém překladu vyjít ještě letos.

Recenze byla poprvé publikována na blogu Děti noci. 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s