Nadpřirozené bytosti z keltských legend rozpoutají Temnou horečku

Dublin. Město zachvácené temnými, nadpřirozenými bytostmi zvanými Dananové.  Město plné tajemství. Jak v něm má přežít mladá žena, které netuší, kdo je a jaké má schopnosti?

MacKayla (říkejte-mi-Mac) Laneová je obyčejná holka do chvíle, než jí zazvoní telefon a policie jí oznámí, že její starší sestra byla zavražděna během svého studijního pobytu v Dublinu. Mac se nehodlá poddat smutku a poté, co v hlasové schránce najde tajuplnou zprávu, kterou jí její sestra zanechala jen pár hodin před smrtí, se vydává do Irska. V Dublinu objeví nadpřirozený svět plný krutých bytostí, své vlastní schopnosti i tajemného Jericha Baronnse, s nímž musí chtě nechtě spolupracovat, jestli chce zůstat dost dlouho naživu, aby mohla odhalit, co všechno mají nadpřirozené bytosti a prastará kniha temná magie společného se smrtí její sestry.

Temná horečka je psána ich-formou, kdy příběh vypráví Mac. Autorka ale nezvolila metodu aktuálního prožívání, ale Mac popisuje události zhruba s ročním odstupem. To jí umožňuje s nadhledem komentovat tehdejší události a občas i ironicky zhodnotit své chování. Karen Moningová se bohužel neubránila tomu,že Mac se ve svém vlastním vyprávění předchází a prozrazuje zbytečně věci dopředu, čímž čtenáře připravuje o napětí a momenty překvapení.

Možná jsem nebyla ta zrovna ta nejbystřejší holka v okolí, ale rozhodně jsem nepotřebovala, aby mi někdo z hlavy vymetal pavučiny. (Temná horečka, str. 63)

Mac není žádná intelektuálka, ale je jí vlastí dávka zdravého selského rozumu a nepostrádá ani smysl pro humor. Pokud jí odpustíte její zálibu v růžové barvě a to, že se trochu moc stará o své vlasy a nehty, najdete sympatickou hrdinku, která se s nastalou situací vypořádává nejlépe, jak dokáže.

Oproti tomu v případě postavy Jericha Baronnse se Karen Moningová očividně inspirovala historickými romancemi, protože v mnoha pasážích se každé moderní ženě musí otvírat nůž v kapse. Baronns je temný, přitažlivý a smyslný, ale s názory na ženy, jak kdyby vylezl ze středověku, a podle toho se k nim také chová. Mac se mu snaží oponovat a dokázat mu, že si z něj na zadek nesedne, ale protože má Baronns výhodu znalostí, zkušeností, peněz a kontaktů, vítězství, nebo i jen remízy dosáhne Mac pouze zřídka. Nicméně se o to alespoň snaží, což je jí k dobru, i když v některých případech se sebou nechá manipulovat ne zrovna ochotně, ale také ne málo.

Předešlého večera jsem si ho nejspíš tak docela neprohlédla, protože nepůsobil jen mužně a smyslně, tělesně, až z toho člověku naskakovala husí kůže; vypadal naprosto hrozivě. (Temná horečka, str. 83  84)

V případě Temné horečky je dobré nečíst anotaci, která slibuje něco, co se v knize prakticky nevyskytuje – a to je erotika. Pro někoho to může být záporem, pro jiného kladem. Objeví se zde sice asi dvě scény, které mají sexuální podtext, ale nikoliv takové, které očekáváme. Možná se dá v knize ještě najít erotické dusno, které kolem sebe šíří Jericho Baronn, ale podle mě dělá jenom dusno.

V době, kdy se spousta autorek urban fantasy přiblížila (nebo rovnou splynula) s žánrem paranormální romance, dokázala autorka vytvořit čtivou a napínavou urban fantasy bez instantní romance a spousty vášnivého sexu. Tak to má být, i když předpokládám, že v pozdějších dílech se nějaký romantický (nebo sexuální vztah) mezi hlavními hrdiny vyvine. Přeci jenom, krásní muži nebývají v žádné knize pro nic za nic.

Hodnocení: 75%

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s