Šógunova dcera byla zavražděna. Podaří se Sanovi dopadnout vraha?

sogunova-dcera---rec1.jpg

Paní Curuhime, jediná dcera šóguna Tokugawy Cunajošiho, zemřela na neštovice. Objevují se ale zvěsti, že ve skutečnosti byla zavražděna. Sano Ičiró se pouští do tajného vyšetřování, přestože jeho pozice ve vládě je velmi nejistá a tento případ může zničit celou jeho rodinu.

V Edu panuje bouřlivá politická situace. Po smrti paní Curuhime zůstal trůn bez následníka. Toho okamžitě využije bývalý komoří Janagiswa ve své snaze dostat se zpět k moci. Lstí učiní svého syna Jošisata šógunovým následníkem, sám sebe dosadí na pozici komořího a degraduje všechny své protivníky. Mezi nimi i Sana, který se stane vedoucím úřadu pro výstavbu. V nejisté situaci je zrádný případ smrti šógunovy dcery to poslední, co Sano a jeho rodina potřebují, přesto se společně pouští to vyšetřování. Vždyť jedním z hlavních podezřelých je právě Sanův úhlavní nepřítel Janagisawa, kterého by se tak mohl jednou provždy zbavit.

Sano se ocitá v nejisté a tíživé životní situaci, kdy nemá žádné spojence ani prostředky. Zato staří i noví nepřátelé intrikují, aby ho i celou jeho rodinu zdiskreditovali. Navíc se do města vrací Sanův přítel a dvořan Hirata, který utíká před třemi mistry mystických bojových umění. Ti ho nalákali do nebezpečného paktu a nyní ohrožují životy všech lidí, na kterých mu záleží. Hirata se snaží vyřešit všechny problémy, ale přitom se stále hlouběji propadá do osidel nadpřirozených sil a mocností.

Sanova manželka Reiko se chce podílet na vyšetřování, protože se touží zbavit Janagisawy, jenž ohrožuje život jejích dětí. Naneštěstí je v šestém měsíci těhotenství a to neprobíhá právě snadno a hodně ji omezuje. S vyšetřováním Sanovi a Reiko opět pomáhá jejich talentovaný a předčasně vyspělý dvanáctiletý syn Masahiro.  Do případu se také zaplete i svéhlavá a bystrá Taeko, dcera Hiraty, která se dětsky zamilovala do Masahira a chce na něj udělat dojem.

Laura Joh Rowland má propracovaný a chytlavý styl, takže Šógunova dcera čtenáře pohltí už od prvních stran.  V příběhu nechybí zapeklitý případ a detektivní pátrání, ale ani pořádná dávka politický intrik, překvapivých zvratů a trocha akce. Všechno doplňují plasticky vykreslené a životné postavy. Autorka je navíc dokonale obeznámena s historií i prostředím středověkého Japonska, takže se čtenář dozví také zajímavé informace o tehdejší politické situaci i běžném životě lidí.

Laura Joh Rowland zručně kombinuje fikci s historickými fakty do jednoho celistvého a čtivého celku. Prostřednictvím mystických bojových umění vnáší navíc do příběhu i špetku nadpřirozena. Do koloritu tehdejšího způsobu života a vnímání světa to patří, ale ne všem čtenářům musí být tyto prvky v historické detektivce po chuti.

Šógunova dcera přinesla všechno, na co jsou čtenáři od Laury Joh Rowlandové zvyklí: propracovaný a spletitý případ, atraktivní mix faktů a fikce, chytlavý styl, plasticky vykreslené postavy a slušnou dávku politických intrik, nebezpečí a překvapivých zvratů. Dramatický konec pak všechny čtenáře donutí nedočkavě čekat na závěrečný díl, který v českém překladu vyjde v roce 2016.

Za poskytnutí recenzní knihy moc děkuji nakladatelství Metafora.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s