Harry Potter objevuje kámen mudrců. Tentokrát v ilustrované podobě

harry-potter---rec1.jpg

Harry Potter, chlapec s jizvou na čele ve tvaru blesku, žije u své tety a strýce v přístěnku pod schody a funguje jako neplacená síla v domácnosti a boxovací pytel pro svého bratrance. Až do dne svých jedenáctých narozenin, kdy mu přijde dopis z Bradavic, školy čar a kouzel, netušil, že existují kouzelníci – a že on sám patří mezi ně.

Navíc záhy zjišťuje, že v kouzelnické společnosti ho všichni považují ho za hrdinu. Jako jediný totiž ještě v dětském věku přežil smrtící útok Voldemorta, zlého černokněžníka, který navíc poté zmizel z povrchu zemského. Někteří se domnívají, že zemřel, jiní, že pouze ztratil svou moc. Pravda se skrývá v Bradavické škole čar a kouzel, kam se nastupuje do prvního ročníku i Harry.

Ve škole se ten rok dějí podivné věci, protože studenti mají přísný zákaz vstupu do jedné z chodeb ve třetím podlaží. A Harry se svými novými přáteli Ronem Weasleym a Hermionou Grangerovou se dostávají na stopu toho, co by v tajemné chodbě mohlo být skryté, a zaplétají se do nebezpečného dobrodružství.

Příběh chlapce s jizvou na čele okouzlil čtenáře po celém světě, takže není divu, že od první publikace v roce 1997 vycházel v dalších vydáních – a to nejenom v anglickém originále. Proto se i českých čtenářům dostalo do ruky osmé vydání, které světoznámý příběh o Harrym Potterovi obohatilo o krásné ilustrace Jima Kaye.

Troufám si tvrdit, že v novém vydání Harryho Pottera a kamene mudrců je stejně tolik textu jako obrázků. Ilustrace najdete všude – v textu, kolem něj, pod ním a nechybí ani celé obrázkové dvojstrany. V tomto vydání ale nejde jen o samotné obrázky (a o příběh, samozřejmě), ale o celkové grafické zpracování. Zjistíte, že najednou před sebou máte černou stránku s bílým písmem, protože to tak ladí s ilustrací na vedlejší straně. Vzápětí se vyděsíte, že jste si koupili vadný výtisk, nebo že jste stihli knihu poničit ještě před prvním přečtením, protože některé strany jsou jakoby pokapané vodou či barvou, ušpiněné nebo popálené.

Jim Kay zvolil různorodý styl i pojetí jednotlivých ilustrací. Některé jsou půvabné, jiné magické, další dramatické a některé dokonce i poměrně temné a trochu strašidelné.  V případě některých obrázků se autor inspiroval filmovým zpracováním, u většiny ale popustil uzdu fantazii. Rozhodně se jedná o pozitivum, protože pokud bychom chtěli vidět ten samý svět co ve filmu, tak nepotřebujeme knihu. V případě ilustrací jednotlivých postav mi to ale občas působilo maličko problémy. Jsem si jistá, že nejsem sama, kdo má Harryho zažitého v podobě Daniela Radcliffa, Hermionu s tváří Emmy Watson a Severuse Snapea jako charismatického Alana Rickmana.

Jediné, co se snad dá ilustrovanému vydání Harryho Pottera a kamene mudrců vytknout, že není na křídovém papíře. Pořád se jedná o krásnou knihu, ale občas mě napadlo, že by všechny ilustrace lépe vynikly na lesklém papíře.

Ilustrovaný Harry Potter a kámen mudrců pravděpodobně uchvátí všechny čtenáře.  Starší čtenáři, kteří příběh Harryho Pottera dávno znají a zbožňují, mohou toto ilustrované vydání brát jako takový sběratelský kousek. A pro ty mladší to může být první seznámení s magickým světem, který vymyslela J. K. Rowlingová. Nejprve jejich zrak přitáhnou působivé obrázky a poté se nechají pohltit příběhem stejně jako tolik čtenářů před nimi.

P. S. Přeji vám krásné a magické Vánoce:)

Recenze byla napsána a poprvé publikována na Databázi knih, které tímto mnohokrát děkuji za poskytnutí recenzního výtisku.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s