NeObyčejní nejsou žádní hrdinové

neobycejni---rec1.jpg

Dvaadvacetiletého studenta Locklandské univerzity Victora Valea čeká důležitý úkol – napsat diplomovou práci. Jenže on se víc zajímá o diplomku Eliho Cardalea, který si vybral neobvyklé téma: jak vznikají NeObyčejní, lidé s nadpřirozenými schopnostmi, kteří jsou navíc považováni za mýtus? Victora napadne Eliho práci převést do reality: Co kdyby zkusili jednoho NeObyčejného vytvořit? Nemá ale tušení, co všechno tím způsobí…

Victor Vale pochází z bohaté, ale citově chladné rodiny, patří mezi premianty ročníku, ale jinak je spíš samotář, co nachází zálibu v destrukci knih. Obzvlášť v destrukci knih, které napsali jeho úspěšní rodiče. Eli v mnohém připomíná Victorův protiklad: je milý, pohledný, okouzlující, dokáže přesvědčit lidi, a ti ho mají rádi. Jenže Victor cítí, že pod tím okouzlujícím zevnějškem se skrývá cosi temnějšího – a to ho zvráceným způsobem přitahuje.

Victor dokázal – alespoň na první pohled – překousnout, že Eli začal chodit s jeho nejlepší kamarádkou Angie Knightovou, do níž byl sám zamilovaný. Co ale překousnout nedokázal, je pocit, že o Eliho i Angie přišel, protože ve chvíli, kdy jsou spolu, pro ně Victor neexistuje. Vše se vyhrotí s tématem Eliho diplomky. Victor na Eliho žárlí a přemýšlí, jak z jeho diplomky udělat společný projekt, v němž budou hrát rovnocennou roli. Napadne ho šílený plán: zkusit Eliho teorie ověřit v praxi a vytvořit NeObyčejného. A pokusnými králíky se stanou oni dva – Eli a Victor…

Příběh se soustředí na Victora a Eliho, ale nechybí ani zajímavé vedlejší postavy. Mitchell „Mitch“ Turner, potetovaný obr se zálibou v čokoládovém mléku, sdílel s Victorem celu v nápravném zařízení a momentálně mu pomáhá s vykonáním pomsty. Dvanáctiletou Sydney Clarkovou našel Victor u kraje silnice s prostřelenou paží, když se pokoušela utéct před svou starší sestrou Serenou a jejím přítelem, jenž se ji pokusil zabít, protože Sydney patří mezi NO, tedy NeObyčejné.

V. E. Schwab se inspirovala příběhy o superhrdinech, ale zpracovala je po svém. Nenajdeme zde klasické hrdiny, jako je například Superman nebo Spiderman. Žádná z postav nemá černobílý charakter, všechny se pohybují v odstínech šedé, jen některé v hlubších vodách než jiní. I navzdory absenci kladných hrdinů si ale některé postavy oblíbíte a budete jim fandit.

V. E. Schwab je pseudonym Victorie Schwabové, která se proslavila young adult fantasy Archiv. Už tehdy prokázala schopnost čtivě a chytlavě psát a v NeObyčejných to na sto procent potvrdila. Děj se odehrává v několika časových rovinách. Ta v přítomnosti se soustředí na pomstu a vyřizování účtů mezi Victorem a Eliem, ta v minulosti ukazuje jejich životní osudy. Časové i dějové linie neplynou lineárně, ale nepravidelně se střídají, aniž by působily chaoticky. Naopak tento způsob vyprávění spolehlivě udrží čtenářovu pozornost od první do poslední stránky.

NeObyčejní hladce plynou, autorka přesně dávkuje informace, aby udržela čtenářovu pozornost a vybičovala jeho zvědavost, postupně odhaluje minulost jednotlivých postav a vytváří z nich tak plastické a nejednoznačné hrdiny. Z prolínajících se dějových linek skládá dohromady propracovaný a nevšední příběh o tak trochu jiných superhrdinech.  NeObyčejní připomínají detektivku zkombinovanou s příběhem o pomstě, trochou psychologie i vědy a prvky fantasy.

I v jiných titulech V. E. Schwab dokázala přinést zajímavý a originální námět, ale zpracování pokulhávalo. Archiv a Dveře do prázdnoty se četly skoro samy, ale patřily do průměru young adult literatury, Temnější tvář magie přinesla zajímavý námět a skvělé postavy, ale nijaký příběh, a Divoká píseň mezi literaturou pro mladé patří mezi nadprůměr, ale chyběl jí svižnější začátek, který by čtenáře vtáhl do děje. Přesto jsem věřila, že Victoria Schwab dokáže napsat knihu, které nebudu mít co vytknout.

Moje víra se naplnila v případě NeObyčejných. Román totiž všechny výše zmíněné tituly obsahem, stylem i pojetím o pořádný kus převyšuje. A jelikož to vypadá, že se V. E. Schwab hodlá v budoucnu mezi NeObyčejné vrátit ve volném pokračování s názvem Vengeful, tak nezbývá než si přát, aby dokázala vysoko nastavenou laťku udržet a opět nám přinesla stejně nevšední a dech beroucí příběh jako v NeObyčejných.

V. E. Schwab: NeObyčejní (NeObyčejní 1), Argo, březen 2017.

Recenze byla napsána pro web Děti noci, kterému děkuji za poskytnutí recenzního výtisku.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s