Přežije Mercy Dlouhé ticho?

dlouhe-ticho---rec1.jpg

Mercedes Athéna Thompsonová Hauptmanová si ani nemůže dojet nakoupit. Při tak obyčejné činnosti totiž do jejího auta nabourá náklaďák a unese ji banda upírů. Horší je, že poté necítí pouta, která ji pojí se smečkou a jejím druhem Adamem…

Mercy ví, kdo za jejím únosem stojí: Iacopo Bonarata, Pán noci a vládce všech evropských upírů, který má pověst krutého a nemilosrdného netvora. Jenže proč Bonarata unesl zrovna ji? Marok Bran ji bere jako svou dceru, je manželkou a družkou alfy vlkodlačí smečky v Tri-Cities, přátelí se s mocným upírem Stefanem, umí komunikovat s duchy a proměňuje se v kojota. Jenže Mercy tuší, že nic z toho ale Bonaratu nezajímá, takže jako rukojmí pro něj nemá cenu. A to znamená, že se ji pokusí zabít. A tak se raději rozhodne pro útěk…

Dostává se až do Prahy, ale ani tady nepanuje klid. Libor, alfa místní smečky vlkodlaků, vede starý spor s marokem Branem, takže nemá chuť Mercy pomáhat. Navíc v Praze sídlí hned dva upíří klany, které bojují o moc, na Židovském městě se potuluje hromada neklidných duchů a taky strašlivý přízrak golema… A přítomnost Mercy, která přitahuje všechny možné nadpřirozené problémy, zafunguje jako rozbuška.

Adam Hauptman, alfa Smečky kolumbijského poříčí a Mercyin manžel, se nehodlá smířit s tím, že jeho družku unesl upíří vládce, ani s tím, že sama a bez prostředků utíká přes půlku Evropy. Jenže se nemůže s Mercy spojit, protože místo jejich pouta slyší jen ticho. Adam si proto nachází ty nejméně pravděpodobné spojence a společně s upíří paní Marsilií, upírem Stefanem, čarodějkou Elizavetou Arkaděvnou, goblinem Larrym, vlkodlačicí Honey a submisivním vlkodlakem Mattem Smithem vyráží do Evropy, aby našel Mercy a celou situaci s Bonaratou vyřešil. Ať už diplomaticky, nebo násilně.

Mercy patří mezi ty nejsympatičtější hrdinky, které lze v urban fantasy najít. Sice během série získala řadu výjimečných schopností, ale pořád ještě působí lidsky. Akorát je škoda, že se už kvůli všem nadpřirozeným problémům nevěnuje povolání automechaničky. Protože kolik hrdinek-automechaniček znáte?

Vyprávění z Adamova pohledu přineslo zajímavý vývoj u vedlejších postav, například u upíří paní Marsilie nebo temné čarodějky Elizavety. Mercy nemá ani s jednou dobré vztahy, takže když příběh vyprávěla ona, vzbuzovaly Marsilie a někdy i Elizaveta spíš negativní emoce. Z pohledu Adama ale začaly působit mnohem plastičtěji a občas dokonce i sympaticky.

Patricia Briggs v Dlouhém tichu přinesla to, na co jsme od série s Mercy Thompson zvyklí: čtivý a chytlavý děj, sympatické hrdiny, spoustu nadpřirozených stvoření, Mercyin typický smysl pro humor, nějakou tu akci a špetičku romantiky. Tentokrát navíc do příběhu zakomponovala i řadu spletitých politických tahanic a intrik.

Patricii Briggs se stále daří přicházet s novými nebo neotřelými nápady. Tentokrát se rozhodla příběh oživit tím, že se částečně odehrává v Praze. Navíc dokázala, že nečerpala informace jen z wikipedie a turistických návštěv matičky Prahy, ale že má o evropské kultuře a historii přehled. Prahu zalidnila duchy a také neváhala využít slavnou legendu o golemovi a zajímavě vysvětlila, co podle ní stvoření jako golem vlastně je.

Jediným nedostatkem Dlouhého ticha zůstává způsob vyprávění. Po kapitolách se střídá pohled Mercy a Adama. Vyprávění z dvou různých pohledů už jsme si vyzkoušeli v několika předchozích dílech, tentokrát ale příběh neplyne lineárně. Na začátku každé kapitoly proto najdete Mercyiny vtipné poznámky, které mají upřesnit, kde se zrovna v ději nalézáte. Nepřišlo mi, že by tento způsob vyprávění ději dodával spád nebo napětí, naopak příběh kvůli tomu působil roztříštěně a chyběla mu ta pravá gradace.

Přesto Dlouhé ticho udrželo vysokou úroveň celé série s Mercy Thompson, takže fanoušci nebudou zklamaní. Navíc pro ty, kdo bydlí v hlavním městě, bude čirým potěšením se společně s Mercy proběhnout Prahou zalidněnou duchy a upíry, navštívit vlkodlačí smečku provozující pekárnu a potkat ducha golema potulujícího se po Židovském městě. A ti, kdo tuhle sérii neznají nebo zatím nečetli ani jediný díl, tak ať se poohlédnou po prvním dílu s názvem Měsíční píseň. Série Mercy Thompson totiž patří mezi to nejlepší, co lze v překladové urban fantasy najít.

Patricia Briggs: Dlouhé ticho (Mercy Thompson 10), Fantom Print, srpen 2017. 

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Martinus.cz

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s