Zažijte divoké dobrodružství se Záleskautkami

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pětice Záleskautek April, Ripley, Molly, Jo a Mal tráví léto na skautském táboře. Jedné noci zahlédnou oknem chatky starou ženu, které se vzápětí promění v medvěda. Samozřejmě to musí jít prozkoumat a tato záhada je zavede mezi obrovské lišky, které navíc mluví a říkají: Střez se svaté kočičky.

A to je pouhý začátek jejich dobrodružství. Čekají je taky mořské příšery, tajemné jeskyně, mluvící sochy, hádanky a chlapci z junáckého tábora, kde se rozhodně děje něco podivného.

V druhém svazku s názvem Kámošky až za hrob pak jejich šílené dobrodružství pokračuje a opět nebude nouze o magii a nebezpečí, objeví se také dinosauři, bájné bytosti a boj o moc nad celým světem. To vše prověří schopnosti i přátelství ústřední pětice a ukáže, jestli jsou skutečně kámošky až za hrob.

Kniha vždy začíná textem, který popisuje, jak získat jednotlivé bobříky: třeba Noční pták, Mořský vlk, Slovní koumág, Vše, co se matematýká, Útěk ze zajetí, Zlaté ručičky nebo Kámošky až za hrob. Tento návod byl ale napsán zakladatelkou skautského tábora v jiné době, takže působí vtipně starosvětsky. A hned za tímto návodem následuje komiks, který ukazuje, jak jednotlivé bobříky získává naše pětice. Až na to, že jejich dobrodružství vůbec nedopovídají uhlazenému návodu, ale jsou podstatně šílenější, nebezpečnější, magičtější a vtipnější.

April, Jo, Mal, Molly a Ripley mají své slabé i silné stránky. Někdy působí skoro až hloupě nebo infantilně, jindy se ukážou jako chytré, podnikavé, odvážné, a hlavně věrné kamarádky. Dohromady mají schopnosti, které z nich činí skvělý tým, jenž si dokáže poradit i s nadpřirozenými stvořeními a přežít všechna šílená dobrodružství.

V Záleskautkách nechybí akce, nebezpečí, magie, humor, nadpřirozená stvoření, tajemství a samozřejmě i přátelství až za hrob a nenápadná oslava skautských ideálů. Přestože příběh pojednává o pětici dívek, není to čtení jen pro holky. Záleskautky jsou humorným komiksem, ale v tomto případě je to humor místy lehce šílený a trošku ulítlý. Myslím, že ale pořád zůstává přesně na té hranici, kdy bude většinu lidí bavit, a ne iritovat.

V Záleskautkách se objevují četné nadpřirozené a magické prvky, které tvoří nedílnou část zápletky. Přiznám se, že ani já jsem je tam nečekala, ale to je moje vina, protože zásadně nečtu anotace. Pro čtenáře, co neholdují fantasy literatuře, ale nadpřirozené ladění nejspíš bude trochu problém. Také se přiznám, že mi strašně brnkalo na nervy, že výňatky z návodu, jak získat jednotlivé bobříky, končí uprostřed věty, takže jsem si v první chvíli myslela, že se jedná o tiskovou chybu.

Záleskautky mohou oslovit i lidi, co nikdy nebyli na letním táboře, nezískali jediného bobříka a nesložili skautský slib. Jsou vhodné pro milovníky dobrodružství a správně ulítle vtipných komiksů, kterým nevadí ona nadpřirozená složka. Oba svazky Střez se svaté kočičky a Kámošky až za hrob navíc tvoří jeden uzavřený příběh, takže se nemusíte bát čekání na další díly. Takže se do Záleskautek můžete směle pustit, protože dokážete si představit vhodnější čtení na léto, než vtipný a dobrodružný komiks odehrávající se na skautském táboře? Třeba po dočtení dostane chuť vyrazit sami nebo s dětmi pod stan nebo do lesa a zažít také svoje vlastní (i když snad méně šílené a nebezpečné) dobrodružství.

Záleskautky 1, 2; Paseka, červen 2017.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Paseka.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s