Jak dopadne Hra na nikdy?

Hra na nikdy - rec.jpg

Colter Shaw je úspěšný lovec odměn, který hledá pohřešované lidi. A teď má nový případ, protože v Sillicon Valey, počítačovém a herním ráji, se ztratila devatenáctiletá Sophie Mullinerová. Policie se tím nehodlá zabývat, ale Colter Shaw se případu ujímá, protože tuší, že se Sophie stala obětí únosce.

Postupně se Colter Shaw dostává k odhalení, že v Sillicon Valey řádí sériový vrah, který kopíruje strašidelnou počítačovou hru zvanou Našeptávač, tedy unese člověka, nechá ho bosého na určitém místě a dá mu pět předmětů, s jejichž pomocí se může osvobodit. A pokud to nedokáže, tak ho zabije…

Hra na nikdy má překvapivě pomalé tempo. Colter Shaw se věnuje klasické detektivní práci, i když není detektiv, hledá důkazy, vyslýchá svědky, vymýšlí teorie a odhaduje, co vrah udělá příště… Samozřejmě nechybí ani akce, překvapivé odhalení, trocha romantiky, pár přestřelek a taky úmrtí.

Trvá opravdu dlouho, než dojde k propojení únosů s hrou Našeptávač. Navíc celá hra tvoří spíš odrazový můstek k příběhu a ve výsledku si tu alternativních realit nebo počítačových her moc neužijeme. Pro mě to byl problém, protože tohle je věc, na kterou si potrpím a Jeffery Deaver to skvěle umí (není náhodou, že mezi mé nejoblíbenější Deaverovy knihy patří Rozbité okno, Kříž u cesty nebo Modrá sféra).

Colter Shaw je ten mlčenlivý hrdina s celou řadou dovedností, které jsou typické pro Jamese Bonda nebo nu… pro románového hrdinu. Jeffery Deaver je ale zkušený autor, takže vám vysvětlí, proč má Shaw takové znalosti ohledně přežití v přírodě, stopování nebo o zbraních. Všechno souvisí s jeho minulostí a netradiční výchovou. A samozřejmě správný mlčenlivý hrdina musí mít i své tajemství, a jedno má tudíž i Colter Shaw. A nabízí se, že právě tohle tajemství se jako červená linka potáhne celou plánovanou sérií.

Hra na nikdy je napínavá, čtivá a dokáže vás pohltit. Thriller není nijak krutý nebo násilný, takže si ho může přečíst prakticky každý, je jedno jestli muž nebo žena, mladý nebo starý. Otázkou zůstává, jestli je ta mírnost dobře, nebo špatně, protože spousta fanoušků Jeffery Deavera prostě očekává mnohem větší kruťárnu. Mně to, že tam chybí ten naturalismus, vůbec nevadí, ale i tak musím konstatovat, že Hra na nikdy je na Jefferyho Deavera netypicky pomalá a hlavně postrádá ty pořádné, naprosto nečekané a dechberoucí zvraty, které jsou jeho poznávacím znamením.

Patřím mezi velké fanynky knihy od Jefferyho Deavera. A stejně jako většina fanoušků jsem nevděčná a mívám tendenci brblat. Hra na nikdy je pořád daleko lepší než průměrný thriller, ale já vím, že to Jeffery Deaver umí ještě líp, nebo možná jen tak, že mi to víc sedne. Za mě tudíž zůstávají nejlepšími knihami některé díly ze série Lincoln Rhyme, série s Kathryn Danceovou nebo samostatné romány Modrá sféra a Ďáblova slza.

Za mě byla Hra na nikdy příjemné, napínavé čtení, ale bohužel bez Deaverových obvyklých infarktových zvratů, na které jsem zvyklá. I tak se ale do dalších dílů s Colterem Shawem klidně pustím – protože pořád je to Jeffery Deaver, král thrillerů, který prostě nedokáže napsat špatnou knih. Jen některé se mi líbí víc a některé míň.

Jeffery Deaver: Hra na nikdy (CS 1), Domino, říjen 2019.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Albatros Media.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s