K čemu je Předurčený věštec Alex Verus?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Alex Verus je věštec a nemá zrovna nejlepší den. Vyhledá ho dávný známý Lyle s tím, že byla objevena mocná relikvie Předchůdců a při jejím zkoumání je potřeba věštce. Ještě ten den se ho pokusí najmout na tem samý úkol temní mágové… A aby toho nebylo málo, tak mu jeho kamarádka Luna přinese kostku z červeného krystalu. Alex je dobrý věštec, takže ví, že pokud se někdo dozví, že momentálně má záhadnou kostku on, tak jeho už tak bídné šance na přežití zmizí úplně…

Alex před lety odešel z magického společenství, založil si malý obchod s okultními předměty a žil si docela spokojeně. Až do chvíle, kdy o něj začnou projevovat podezřelý zájem jak bílí, tak temní mágové. Alex se odmítne podílet na otvírání relikvie Předchůdců, protože s Radou se ve zlém rozešel a temné mágy z dobrých důvodů nenávidí. Navíc se zdá, že jeho kamarádka Luna je jediná, na koho kostka z červeného krystalu reaguje. Jenže Alexe si průšvihy hledají samy a ani jeho schopnost vidět budoucnost ho před nimi nedokáže uchránit.

Alex je sympaťák se smyslem pro humor, vlastně docela normální chlap, až na to, že vidí budoucnost. Není to žádný superhrdina, co se dostane z každého průšvihu bez jediného šrámu, takže za to palec nahoru. Škoda, že jeho kamarádka Luna zasažená podivnou rodovou kletbou, která všem kolem ní přináší smůlu, nedostala větší prostor, protože její postava v sobě skrývá velký potenciál.

Benedict Jacka píše čtivě a lehce, takže není problém se začíst a knihu přelouskat za jedno či dvě líná letní odpoledne. Jednotlivé dějové linky se postupně hezky prolínají a autor od hlavní zápletky nijak neodbíhá. V Předurčeném nechybí akce, trochu ironického humoru, nějaké to tajemství, překvapivý zvrat a magický souboj. Dá se vytušit i náznak možné budoucí romance, ale zatím se autor jakékoli romantické zápletce vyhýbá.

Benedict Jacka pojal Alexovou schopnost vidět budoucnost poměrně jednoduše a přímočaře, nezaobírá se tím, že by Alex mohl změnit přítomnost a potenciálně zničit celý svět nebo že by z toho mohl zešílet. Alex je prostě věštec a vidí buducnost v podobně nejrůznějších možností, takže čtenáře to nijak nemate a přiznám se, že mi autorův zjednodušený přístup vyhovoval.

Akorát ke konci mi přišlo, že autor trochu ztrácel dech a docházely mu nápady. V závěru sice nechybí nějaký ten zvrat, slušná porce akce a nějaké to úmrtí, ale i tak mi přišel až moc protahovaný, občas se v něm objevila i nelogičnost a vzhledem k tomu, že Alex je věštec, tak by některé situace určitě šly vyřešit rychleji, jednodušeji a bezbolestněji.

Předurčený má své vady na kráse, ale jinak se jedná o příjemnou, odlehčenou urban fantasy se sympatickým hrdinou, trochu humoru a žádnou romantickou zápletkou. Mně naprosto vyhovovalo, že Předurčený nepatří do skupiny drsných a špinavých městských fantasy, takže v něm nenajdete hektolitry krve, násilí, vyhřezlá střeva, explicitní sexuální scény a hromady mrtvol.  Přiznám se, že mi dobrá, ale přitom příjemná a zábavná urbanka s mužským hrdinou už dlouho chyběla, takže mi Předurčený sedl.

Takže Předurčeného doporučuju každému, kdo chce odlehčenou, příjemnou a vtipnou urban fantasy se sympatickým hrdinou. Já se do druhého dílu s názvem Prokletý určitě pustím, protože Alexe jsem si oblíbila a dobrých urbanek, které jsou vhodné i pro slabé povahy jako jsem já, je dle mého v českém překladu pořád nedostatek.

Benedict Jacka: Předurčený (Alex Verus 1), Fantom Print, únor 2020.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Fantom Print.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s