Zachrání Sestry ve zbrani a písni království?

Evadne se těší, že po letech přijede domů její starší sestra Halcyon. Jenže Halcyon spáchala zločin a ocitá se na útěku. A když je chycena a odsouzena, tak se Evadne rozhodne vzít na sebe část jejího trestu a pět let sloužit v rodině lorda Stratona, které Halcyon způsobila utrpení. Jenže nemá tušení, do čeho se Halcyon zapletla a co se tu osudnou noc vlastně stalo…

Evadne už od malička snila o tom, že se u ní projeví dar magie. Nakonec se ale musela smířit s tím, že je jen obyčejnou holkou z olivového háje. Proto byla pyšná na svou sestru Halcyon, která se dostala do proslulé Bronzové legie a vydobyla si tam skvělou pověst. Jenže teď je Halcyon odsouzena ke krutému trestu a Evadne se ocitá jako služebná v rodině lorda Stratona, jejíž členové ji nenávidí. Tedy až na Damona, který ale skrývá vlastní tajemství…

Rebecca Rossová píše velmi čtivě a chytlavě. Sestry ve zbrani a písni se sice odehrávají ve fiktivním fantasy světě, ale autorka se inspirovala starověkým Římem a povedlo se jí to do textu hezky a přirozeně zakomponovat. V příběhu nechybí akce, dobrodružství, magie, tajemství, intriky, ani trocha romantiky. V závěru se pak dočkáme i pár překvapivých zvratů a nějakého toho úmrtí. Líbily se mi vztahy mezi dvěma rodinami, které si vzájemně způsobily utrpení, na kterých je ukázáno, že vlastně ani jedna rodina není ta dobrá nebo ta špatná. Oceňuju, že i některá tajemství vyjdou najevo poměrně brzy, protože si hlavní hrdinové jsou občas schopní otevřeně promluvit. Rebecce Rossové se ve výsledku podařilo, že Sestry ve zbrani a písni mezi young adult fantasy nepůsobí úplně tuctově, ale nedokážu přesně vysvětlit čím to je.

Nicméně se přiznám, že jsem na základě anotace očekávala něco trochu jiného. Kruté podmínky práce pro rodinu, jejíhož člena její sestra zabila, pomalé poznávání nepřítele, odhalování tajemství, sbližování se s jedním členem rodiny, trochu zakázané lásky. Sestry ve zbrani a písni jsou ale young adult fantasy, ve které jde hlavně o tajuplnou, dobrodružnou výpravu, hledání magických relikvií, které zanechali na zemi samotní bohové, a o záchranu celého království. Ten zločin a výkon trestu je použitý pouze jako rozehrávka k mnohem magičtějšímu a dobrodružnějšímu příběhu. Nicméně té zakázané lásky se tu přeci jen dočkáme, ačkoliv zase není až tak zakázaná, protože to nikdo překvapivě neřeší.

Největším problémem celé knihy je jednoduchost děje a značná míra naivity a neuvěřitelnosti. V tomhle jsou Sestry ve zbrani a písni typickou young adult fantasy, a to nemyslím jako poklonu. Knížka měla opravdu slušný potenciál, ale autorka nešla v ničem pořádně do hloubky (a třeba ty vztahy si o to vyloženě říkaly) a spokojila se s jednoduchým, naivním příběhem.

Nicméně v žánru young adult fantasy Sestry ve zbrani a písni fungují bez problémů, přinášejí čtivý příběh, prostředí inspirované starověkým Římem a sympatické postavy. Takže -náctiletým čtenářům mohu Sestry ve zbrani a písni s klidem doporučit. Starší nebo náročnější čtenáři ale musí vnímat tuto knihu jen jako příjemnou pohádku na dobrou noc.

Rebecca Rossová: Sestry ve zbrani a písni, Fragment, červen 2021.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Albatros Media.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s