Zamilujete si taky slavného fotbalistu Kultiho?

Kulti - rec

Sal Casillasová už od dětství bláznivě milovala slavného fotbalistu Reinera Kultiho. To kvůli němu se rozhodla stát se fotbalistkou s cílem se mu vyrovnat nebo ho i překonat. A teď se Reiner „Král“ Kulti stal asistentem trenéra jejího týmu. Jenže někdy se sen promění v noční můru…

Rainer Kulti totiž vůbec není takový, jaký vypadal na televizních obrazovkách předtím, než ukončil kariéru. Je mlčenlivý, odtažitý, kolují o něm nejrůznější drby, zdá se, že ho tým a jeho hráčky vůbec nezajímají, své práci se prakticky nevěnuje a navíc dokáže být hnusný na své fanoušky. A když jednoho dne urazí otce Sal, který patří mezi jeho největší obdivovatele, tak se Sal dožere a rozhodne se mu pěkně od plic říct, co i o něm, jeho přístupu i trenérských schopnostech myslí. A nebude to nic pěkného…

Sal není hormony poblázněná ženská, co kvůli chlapovi vypne mozek a začne přemýšlet… čert ví čím. Naopak. Je rozumná, poctivá, srovnaná sama se sebou, tvrdě dře a stará se o svou rodinu a přátele. Taky má samozřejmě nějaké ty chybky, ale to z ní dělá uvěřitelnou a komplexní postavu. Za mě je to rozhodně nejlepší hrdinka, jakou jsem kdy viděla (nejenom) v romantické literatuře.

Kulti je prototyp klasického hrdiny. Ze začátku se chová jako pitomec, ale postupně se začne vybarvovat, a vám dojde, že to byla jen maska, za kterou schovával své pravé já. Vtipné je, že první sto stran se v knize, která nese název Kulti, Reiner Kulti vyskytuje, ale neprojevuje, protože snad za celou tu dobu ani nepromluví.

Mariana Zapata píše neuvěřitelně čtivě, chytlavě a zábavně, takže i když má Kulti v českém překladu přes pět set stran, tak ho zhltnete jako malinu. Důraz je kladen na osobní rovinu, i když ta se nese spíš v duchu postupně se vytvářejícího hlubokého přátelství. Romantiky je tu na romanci vlastně docela málo a musíte si na ni spoustu stran počkat. Pro někoho bude ten opravdu pomalý vývoj plusem, pro někoho mínusem…Fotbal tu nefunguje jen jako kulisa, hraje tu svou roli a vytváří základní dějovou linku. Na druhou stranu tu nenajdete žádné podrobné popisy zápasů nebo rozebírání strategií, takže to nebude nudit ani ženy, které fotbal nemají rády a nerozumí mu (mezi které patřím i já).

Já čistě z osobních důvodů oceňuju, že Kulti nepatří mezi young adult ani new adult romance. Máme tu dospělou (i když stále mladou ženu) a dospělého (i když stále mladého muže těsně před čtyřicítkou). Nic proti dvacetiletým hošanům s širokými rameny, pekáčem buchet na břiše a žádným pupínkem na nose, ale čas od čas si žena po třicítce (teda já) chce přečíst něco, kde je chlap v její věkové kategorii, a ne žádný zajíček.

Mohlo by v Kultim být něco jinak? Mně nesedly milostné scény, a to ani v originále, ani v českém překladu. Nejsem prudérní a trochu toho sexu si obvykle v romantických knihách užiju, ale tady mi to k celému způsobu vyprávění a atmosféře prostě nesedlo. A taky, když už se kniha jmenuje Kulti, tak bychom se mohli o Kultim něco víc dozvědět.

Kulti se dá shrnout jedním slovem: je boží! A já jen doufám, že u nás vyjdou i další knihy od Mariany Zapaty, protože chytrých, pomalých romancí s velmi rozumnou, sympatickou a uvěřitelnou hrdinkou, které se nechová jako zamilovaná husa, je u nás pořád ještě fakt pomálu. Tak prosím nějakou další podobnou romanci, ano?

Mariana Zapata: Kulti, Fragment, leden 2019.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Albatros Media.

2 komentáře: „Zamilujete si taky slavného fotbalistu Kultiho?

  1. Majka Medková

    Opravdu dokonalá kniha pro sportovní a romantické duše, kteří jsou ovšem zároveň realisté bez zbytečného sentimentu 🥰 Kniha je docela tlustá, ale čte se jedním dechem👏🌹

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s