Fantasy o vztahu upíra a bývalého kouzelníka

Simon Snow žil jako Vyvolený, ale pak zjistil, že to byla lež. Vzdal se magie, aby zachránil kouzelnický svět, zato si nechal narůst dračí křídla a ocas. Jenže se proslýchá, že se objevil nový Vyvolený. Je to tentokrát skutečně ten pravý?

Simon Snow se vrátil z neplánovaného road tripu po Americe a přeje si zbavit se těch prokletých křídel a ocasu a zařídit si pohodlný život, v němž nebude vůbec nic magického. Což znamená opustit svého přítele Baze, protože co je magičtějšího než upír, který umí kouzlit? Baz to nehodlá akceptovat a Simon je přímo magnet na průšvihy, takže klidný život mu rozhodně nehrozí.

Tentokrát se navíc musí obejít bez nejlepší kamarádky, chytré a schopné kouzelnice Penny, protože ta má svých starostí dost. Z Ameriky s ní totiž přijel prokletý normál Shepard, kterého se rozhodla kletby zbavit. Navíc v Americe přišla na to, že nikdy nebyla tak neomylná, jak si myslela, a že normálové jsou docela fajn, takže teď musí přijít na to, co si počne s tímhle konkrétním…

 Simonova bývalá přítelkyně Agáta je zpátky v Anglii, i když by nejradši neměla se světem kouzelníků nic společného. To jí ale nevychází, protože ji otec přiměje, aby pracovala u něj v kouzelnické ordinaci, a jeden případ ji znovu zavede do kouzelnické školy Watford.

Kam tě vítr zavane je závěrečným dílem série o Simonovi Snowovi. První díl Nedej se měl uzavřený konec, ale autorka se nečekaně rozhodla dopsat k němu další dva díly. Druhý díl Nezdárný syn byl velkým zklamáním, protože působil jen jako vycpávka. Nicméně závěrečný díl Kam tě vítr zavane dojem z pokračování přeci jen vylepšil.

Kam tě vítr zavane má na rozdíl od předchozího dílu zápletku a děj. Simon se snaží zvládnout posttraumatický stresový syndrom i depresi, komunikovat s Bazem a vyřešit partnerskou krizi. Tentokrát si víc než autorčina okouzlujícího britského humoru a nápaditých kouzel užijeme rozhovorů o duševním zdraví, všech možných krizí, ale také polibků a intimností. Simon a Baz se pokouší posunout svůj vztah dál, takže nechybí slušná porce romantiky a postelových scén. Nejedná se o popisné sexuální scény, autorka je dokázala podat decentně a spíš v náznacích, ale oproti předchozím dvou dílům je to přeci jen změna. Kam tě vítr zavane se tak z žánru young adult fantasy přesunul spíš do new adult fantasy a celkově působí dospěleji.

Závěrečný dílje čtivý, svižný, dramatický i romantický a čtení jsem si vážně užívala. Jenže konec mé nadšení přeci jen trochu zchladil. Rainbow Rowellová sice všechny zásadní otázky zodpověděla, ale tak polovičatě, že ve čtenáři celou řadu dalších otázek vyvolala. Celé to působí nepromyšleně a trochu odfláknutě. Bohužel polovičatě působí i řada rozhovorů mezi Simonem a Bazem, protože nikdy nejdou doopravdy do hloubky.

Kam tě vítr zavane není primárně dobrodružná fantasy o záchraně kouzelnického světa, ale román o vztahu Simona a Baze a zaslouženém konci pro všechny hrdiny. A pokud to budete tuhle brát, bez problémů to funguje. Takže pro fanoušky Simona a Baze je poslední díl prakticky povinnost, ale naštěstí povinnost příjemná.

Rainbow Rowellová: Kam tě vítr zavane (Nedej se 3), Yoli, květen 2022.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Dětem noci a nakladatelství Yoli.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s