Jedeme v tom spolu a hledáme druhé šance

Auden na prázdniny odjíždí ke svému otci a jeho nové rodině. Měla by tu strávit bezstarostné léto, jenže netuší, jak to má udělat. Zvlášť, když v noci bdí a ve dne spí. Dokud nepotká nemluvného Eliho, který je taky nespavec. A společně každou noc vyráží za dobrodružstvím, aby si Auden mohla prožít zážitky, které jí během dětství a dospívání unikly.

Auden vyrostla v silně akademické rodině – otec je spisovatel, matka uznávaná profesorka –, takže celý její život se doteď točil kolem učení a známek. Proto nikdy nedělala věci, které děti a dospívající obvykle dělají: nejezdila na kole, nebyla na maturitním plese, na párty nebo nikdy nepila pivo. A teď nastal čas, aby to za pomoci trochu podivínského Eliho dohnala. Eliho ale pronásleduje temná minulost, takže si možná s Auden pomůžou vzájemně.

Sarah Dessen píše čtivě, chytlavě, takže příběh hladce plyne a dá se zhltnout za večer nebo dva. Navíc autorka dokáže zpracovat klišé tak, že jako klišé nepůsobí. Celkově jsou její knihy vcelku civilní a život teenagerů v nich je vyobrazený poměrně uvěřitelně. I romantická linka je nenásilná a plusové body získává za to, že se nedají dohromady až na konci, takže se můžeme dočíst, jak jim to klapalo – nebo neklapalo.

Jedeme v tom spolu ale není ani tak příběh o romantické lásce (i když ta tu samozřejmě nechybí), jako o druhých šancích, problematických rodinných vztazích, přátelství, nesnadném údělu mateřství, předsudcích i o tom, že dívky a ženy můžou mít všechno a být takové, jaké chtějí ony, a ne rodiče, okolí nebo společnost.

Jedinou výtku mám k tomu, že autorka víc nerozepsala vedlejší postavy, protože by si zasloužily větší prostor, nebo že závodění na kole je tu jen tak zmíněné. Je totiž patrné, že toho o závodění na kolech ví hodně, takže bych ocenila i podrobnější informace o tomto sportu.

Sarah Dessen u nás není neznámou autorkou, protože v českém překladu před lety vyšly dvě její knihy: Ukolébavka a Poslouchej. Obě patří mezi mé oblíbené young adult romance, hlavně Ukolébavka je naprosto perfektní, ale i Poslouchej se mi moc líbilo. Proto mi zůstává záhadou, proč obě knihy skončily v Levných knihách.

Za mě osobně pořád zůstává na první příčce Ukolébavka, ale Jedeme v tom spolu je stejně dobré jako Poslouchej, takže jsem naprosto spokojená. Touto knihou, kterou zpopularizovala filmová adaptace na Netflixu pod zavádějícím českým názvem Letní úlet (v originále se snímek jmenuje Along for the Ride), dostává Sarah Dessen u českých čtenářů druhou šanci. A já doufám, že u nás vyjdou její další tituly, protože Sarah Dessen píše skvělé young adult romance s osobitými hrdinkami, důležitými myšlenkami a poměrně uvěřitelným světem teenagerů, a těch je v českém překladu pořád nedostatek.

Sarah Dessen: Jedeme v tom spolu, Cooboo, červenec 2022.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Albatros Media.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s