Co způsobí Dívka, kterou spolklo moře?

Svět už po staletí sužují kruté bouře. Lidé se snaží usmířit si Mořského boha tím, že mu každý rok obětují jednu dívku. Tentokrát je na řadě Šim Čong, jenže ta je zamilovaná do Džuna z vesnice. A Džunova sestra Mína nemůže přihlížet bratrovu neštěstí, a proto skočí do moře místo Šim Čong a stane se nevěstou Mořského boha…

Jenže v podmořském světě duchů není nic tak, jak očekávala. Mořský bůh je prokletý a jeho pouto s Mínou ho činí smrtelným a zranitelným. Proto ho ochraňuje pan Šin, pán Lotosového domu, který Mínu vnímá jako hrozbu. Mína musí přijít na to, jak zlomit kletbu nad Mořským bohem, jenže v říši duchů není pro smrtelnici bezpečno, zvlášť když pánové ostatních domů plánují spícího Mořského boha svrhnout, což znamená zabít Mínu.

Dívka, kterou spolklo moře je inspirovaná lidovou korejskou legendou o dívce Šim Čong, která skočí do moře, aby svému slepému octi navrátila zrak. Díky této nezištné oběti Mořský bůh povolí Šim Čong návrat do světa lidí, kde se do ní zamiluje císař, vezme si ji za ženu a ona se setká se svým milovaným otcem, který opět začne vidět. Axie Oh ale v knize ponechala z původní legendy jen základní prvky, a i s těmi pracuje poměrně originálně a nečekaně.

Axie Oh píše lehce a čtivě. Inspirace korejskou historií a reáliemi, pohádkové ladění i netradičně pojatá podmořská říše duchů, která působí jako normální svět, až na to, že ho obývají duše i bohové a nad hlavou jim plavou ryby, činí z knihy alespoň v české překladové young adult fantasy originální a příjemně svěží počin. Navíc se české vydání Dívky, kterou spolklo moře pyšní nádhernou, barevnou obálkou, která přitáhne oko nejednoho čtenáře.

Jenže já jsem čekala, že Mína bude postupně odhalovat, jak pomořský svět duchů funguje, kdo proklel Mořského boha, jak kletbu zlomit a během toho se zrodí i romantický vztah. Dívka, kterou spolklo moře ale nemá pořádný děj, protože Mína se bezcílně potácí od jedné dramatické a bohužel ve většině případů i nelogické situace ke druhé. Když už některý z hrdinů (ne Mína!) konečně položí zásadní otázku: Proč a jak je vlastně Mořský bůh prokletý a kdo na něj tu kletbu uvrhl, tak je nečekaně přerušena. Hrdinové nemají žádný vývoj a změny názorů přichází z ničeho nic. Stejně z ničeho nic Mína zjistí, jak zlomit kletbu nad Mořským bohem i že je zamilovaná, ale do někoho jiného, než by měla.

Největším problémem pro mě ale zůstává to, že Axie Oh sice vytvořila neobvyklý podmořský svět duchů, ale vůbec ho nevybudovala, nevykreslila a čtenáři nevysvětlila jeho pravidla. Bohužel to působí, že sama autorka se nad fungováním říše duchů vůbec nezamýšlela.

Přitom romantická linka není taková, jak se na první pohled zdá, odhalení na závěr je překvapivé a pojetí korejské legendy o Šim Čong originální. Dívka, kterou spolklo moře hýří zajímavými a neotřelé nápady, které se ale autorce bohužel nepovedlo zpracovat. Ve výsledku zůstává Dívka, kterou spolklo moře nenáročnou pohádkou pro dospívají, u které se ale musí nechat unášet na té pohádkové vlně a moc přemýšlet nad tím, jak by to (ne)fungovalo.

Axie Oh: Dívka, kterou spolklo moře, Cooboo, leden 2023.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji mnohokrát Albatros Media.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s