Co skrývají Pohřbené kosti?

Josie Quinnová řeší nejtěžší případ své kariéry – vraždu Colette Fraleyové, matky svého přítele Noaha. Kdo mohl milou a hodnou Colette udusit hlínou v její vlastní zahradě? A co hledal v jejím domě? A proč Colette skrývala flash disk s neznámým jménem, indiánský hrot šípu a sponu z opasku?

Josie to nedá a pokouší se vypátrat vraha, protože vyšetřování dostal na starost důstojník Finn Mettner, který je sice schopný, ale jedná se o jeho první případ vraždy, a Josiin nejlepší detektiv Gretchen Palmerová musí kvůli nedávným událostem sedět u stolu a patlat se s administrativou. Na povrch vyplouvají dávno pohřbená tajemství Noahovy matky, o kterých netušily ani její vlastní děti. Mohla se laskavá a loajální Colette zaplést do něčeho nezákonného nebo snad dokonce někoho zabít? Další vraždy na sebe nenechají dlouho čekat a o život začíná jít i samotné Josie a Noahovi.

Josie měla Colette Fraleyovou ráda, ale dobře věděla, že pro Noahovu matku není dost dobrá. Totéž jí dávají nevybíravě najevo i Noahovi sourozenci, hlavně jeho sestra Laura, která se mezi ně snaží vrazit klín. Noah je pohlcený zármutkem a nechápe, že se Josie v tuto těžkou chvíli soustředí na vyšetřování místo toho, aby byla pouze jeho přítelkyní. Navíc odmítá všechny spekulace o tajemstvích své matky a trvá na tom, že by se nikdy nedopustila ničeho špatného. Vydrží Josiinin a Noahův vztah tenhle nápor?

Pohřbené kosti stejně jako předchozí díly přinášejí čtivý a chytlavý příběh, od kterého se nedá odtrhnout. Důkazem budiž, že jsem knihu přečetla za dva dny. Opět nechybí spletitý případ, pořádná dávka tajemství i trable v osobním životě. Lisa Reganová se tentokrát soustředila na rodinu Noaha Fraleyho, Josiina partnera v práci i v životě. Představila nám Noahova bratra Thea a těhotnou sestru Lauru s jejím manželem Gradym. A stejně jako všichni v této sérii, tak i Noahova rodina – nebo spíš jeho matka – skrývají temná tajemství. Větší prostor dostává policista Finn Mettner a i popudlivý náčelník Bob Chitwood se začne chovat trochu lidsky, což je příjemné osvěžení.

Nicméně Pohřbené kosti nedosahují kvalit Matčina hrobu a Nečekaného přiznání, třetího a čtvrtého dílu. Čekala jsem, že nám Lisa Reganová podrobně představí postavu Noaha, jeho sourozenců a celé rodiny, ale bohužel psychologie postav i jejich motivace zůstaly jen načrtnuté. Navíc konec byl poměrně překotný a zkratkovitý a zasloužil by si pořádné vysvětlení. Odhalení vraha bylo překvapivé, ale skoro až účelové, protože si nedokážu představit, že by někdo zničehonic zareagoval tímto způsobem. A nechybí ani klasické doznání, kdy zločinec vyšetřovatelům najednou vyklopí i to, na co by nejspíš sami nepřišli.

Přiznám se, že jsem byla z Matčina hrobu a Nečekaného přiznání tak nadšená a namlsaná, že mě Pohřbené kosti maličko zklamaly. Nicméně série s Josie Quinnovou pořád zůstává jednou z mých nejoblíbenějších detektivních sérií a na mě už čeká na poličce šestý díl s názvem Tichý pláč, který vyšel v českém překladu v březnu 2023. Neskutečně se něj těším, protože mi bylo řečeno, že je skoro stejně dobrý jako skvělý Matčin hrob.

Lisa Reganová: Pohřbené kosti (Josie Quinnová 5), Cosmopolis, listopad 2022.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Grada Publishing.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s