Objetí

Violet Edenová řeší otázku, zda o ni její nejlepší kamarád a tréninkový partner Lincoln projevuje zájem i jako o dívku, nejenom jako o kamarádku. Nemá tušení, že od dne svých sedmnáctých narozenin bude mít daleko vážnější starosti.

Violet patří mezi Grigori, napůl lidi a napůl anděly, kteří mají chránit svět před emigranty, anděly světla a temnoty uprchlými na zem, kde nemají co dělat. Emigranti světla a temnoty proti sobě vedou krutou válku – a na Grigori je, aby před nimi chránili nic netušící lidstvo. Každý Grigori má svého předurčeného partnera a tím Violetiným není nikdo jiný než Lincoln. Jakékoliv romantické vztahy mezi dvěma Grigori jsou však přísně zakázány. Violet se bude muset brzy rozhodnout, jestli přijme „objetí“, svou andělskou podstatu, a stane se jedním z Grigori, nebo jestli si zvolí temnější cestu. Na tu by jí mohl zavést tajemný Fénix, ale možná je to všechno úplně jinak.

Tento druh románů obvykle stojí a padá s hlavními postavami. Tady spíš padá, protože Violet není příliš uvěřitelnou hrdinkou. Autorka se jí snažila dodat komplexní charakter, ale zkombinovala přitom příliš mnoho prvků a klišé typické pro představitelky YA literatury. Ve výsledku Violet působí jako nepříliš vydařený mix různých hrdinek než jako originální postava. Lincoln je ten typ pohledného správňáka, který má ale i temnější stránku, protože se pro vyšší dobro neštítí s Violet manipulovat. Fénix naopak představuje tajemného a nebezpečného kluka, u něhož není jisté, jestli je dobrý, či zlý. Ani jeden nepostrádá určité osobní kouzlo, čtenářky si proto můžou vybrat, komu budou fandit.

Objetí trpí značnou neoriginalitou. Snad v každé kapitole – i když má pouhé tři strany – zažijete znepokojující moment, že tohle už jste někdy četli. Po troše přemýšlení vás u některých jevů dokonce i napadne, kde to bylo. Nechci autorku nařknout z toho, že by záměrně okopírovala jiné knihy. Spíš se snažila dospívajícímu čtenáři natolik strefit do vkusu, že prostě použila všechny možné prvky young adult literatury, aniž by si uvědomila, že méně je někdy více.

Jessica Shirvington vsadila na jednoduchý, ale svižný a čtivý styl, Bohužel si ale vcelku brzy začala vypomáhat berličkami v podobě nelogičností, z nichž navíc Violet času od času vychází… jako mírně natvrdlá. Čtrnácti nebo patnáctiletým slečnám by se to, co kniha nabízí – nenáročný čtivý styl, nadpřirozeno, tajemství, zakázanou lásku, trochu akce a hned dva pohledné kluky, kteří budou soupeřit o hrdinčino srdce – mohlo zamlouvat. Pro starší čtenářky už to ale nestačí, protože i když se kniha dobře čte, tak příběh je příliš neoriginální a průhledný.

Objetí jako úvodní díl do tetralogie Violet Edenová ( v originále už vyšly všechny díly) má více méně uzavřený příběh, ale autorka si nechala vrátka více než dostatečně otevřená pro další pokračování. Jsem vcelku zvědavá, kam Jessica Shirvington zatím dost průměrný příběh v dalších dílech posune, protože po poměrně vyřešené zápletce prvního dílu se nedá úplně předvídat, co si na čtenáře přichystá.

Recenze byla poprvé publikována na blogu Děti noci.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s