Amy a Roger na cestě najdou sami sebe i lásku

Amy se potřebuje z Kalifornie do Connecticutu, kam se přestěhovala její matka. Nemůže ale letět letadlem, protože musí mámě odvézt auto. Jenže ona po tragické nehodě, která rozvrátila jejich rodinu, neřídí.

Roger se potřebuje dostat do Filadelfie, kde má strávit letní prázdniny u svého otce. A tak se vydají na cestě společně. A na jejím konci možná najdou něco, co by je ani ve snu nenapadlo.

Tahle kniha patří mezi young adult contemporary, ale v daném žánru je poměrně netypická. Není tam prostředí střední školy, hodná holka a rádoby bad boy, žádná instantní romance, třídní rozdíly. Tady je jen Amy, Roger, auto a cesta. Amy a Roger jsou úplně normální mladí lidé, kteří to neměli úplně jednoduché (hlavně tedy Amy), ale rozhodně nebudete mít problém s tím, že by byly nereální nebo nesympatičtí. Pečlivě neplánovou a nudnou cestu, kterou jim připravila Amyina matka, si brzy upraví k obrazu svému a zažijí na ní řadu neobvyklých příhod, které jim pomohou vyrovnat se se svou minulostí.

Amy a Roger podle obálky a anotace slibují lehký, zábavný letní road trip s kapkou romantiky. V téhle knize je toho ale daleko, daleko víc. Morgan Matson skvěle píše a na příběhu je znát, že celou trasu sama projela a řadu toho si i prožila. Například zážitky z Yosemitského parku, kde jsou návštěvníci neustále varováni před medvědy, mě dostávaly do kolen. Amy a Roger je čtivá a zábavná kniha, nechybí ale ani smutné a dojemné pasáže. A pod tím vším se skrývá řada hlubokých a zcela reálných myšlenek, které mohou oslovit i starší čtenáře.

Nadchlo mě i grafické zpracování knihy, které je alespoň u nás absolutně výjimečné. Kniha je doplněna playlisty, kresbami, ručně psanými poznámkami, fotografiemi, oskenovanými účtenkami – a to vše perfektně doplňuje cestu, po níž se Amy a Roger vydali. Akorát kvalita papíru není nic dobrá, takže na černobílých fotografiích toho není zrovna moc vidět. Ale chápu, že nějaké lepší zpracování, by asi vystřelilo cenu o hodně výš.

K téhle knize mám akorát dvě výtky. První je ta, že je tam moc náhod, ačkoliv to je v knihách, které se nějak dotýkají hledání sama sebe a životní cesty, dost normální. Téměř všechny události a setkání, které Amy a Roger zažijí, je posouvají na jejich vlastní duševní cestě dopředu, což bylo sice hezké, ale dle mého nereálné. Navíc jsem nabyla dojmu, že v Americe jsou samý milí, ochotní a usměvaví lidé, kteří Amy a Rogerovi ochotně poradí a pomohou. Co já vím, možná, že jsou – a já to jenom nechápu, protože u nás byste na podobné cestě zažili hodně špatné nálady a neochoty. Druhou výtkou je to, že jsem si většinu knihy říkala, že se jim to cestuje, když mají platební kartu a k tomu ještě slušnou sumičku bokem. Nicméně i tohle autorka nakonec vyřešila, takže za to má palec nahoru. Ostatně cesta Amy a Rogera by nebyla tak zábavná a objevná, kdyby měli v kapse pár korun. Tedy dolarů.

Amy a Roger: Na cestě je úžasná kniha, kterou přečtete, ani nebude vědět jak. Je plná zábavných, ale i dojemných příhod, skvělých myšlenek, tipů na dobré jídlo a skvělou hudbu. A nakonec nechybí ani ta trocha romantiky, kterou slibuje anotace. Prostě ideální mix, pokud si chcete přečíst něco dobře napsané, zábavného, ale taky dojemného, uvěřitelného a chytrého. A vůbec nemusíte mít rádi road tripy. Nebo ji číst v létě. Tuhle knihu si užijete kdykoliv a kdekoliv.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s