Víte, kam odchází mrtví? Do Archivu

Archiv, místo, kde odpočívají tělesné schránky mrtvých lidí zvané Historie. Úžiny, tajuplné a nebezpečné místo plné nekonečných, temných chodeb se samými dveřmi. Vnějšek, svět všude kolem nás.

Čas od času se stane, že se Historie probudí a uprchne do Úžin. Historie ovšem po probuzení velmi rychle zešílí a stanou se agresivními a nebezpečnými. Na Správci zůstává, aby je chytil a navrátil zpět do Archivu předtím, než by mohly proniknout do Vnějšku.

Šestnáctiletá Mackenzie Bishopová má tajemství. Je Správce. Na krku nosí klíč, kterým se může dostat do Úžin i do Archivu, a na ruce stříbrný prstýnek. Když si ho sundá, dokáže vycítit emoce a myšlenky jiných lidí a zjistit, co se stalo na místech, kterých se dotkne.

Po tragické smrti mladšího bratra se Mackenzie s rodiči přestěhovala do Coronada, starého hotelu přeměněného na nájemní dům. Ve svém pokoji díky své schopnosti číst minulost věcí, zjistí, že před lety na tom samém místě jistý mladík zavraždil dívku. Mac tahle záhada nedá spát a rozhodne se jí přijít na kloub, přestože má práce nad hlavu. V Archivu se totiž dějí podivné věci a probouzí se stále více a více Historií. A co když spolu několik desetiletí stará nevyřešená vražda a zmatek v Archivu souvisí víc, než se na první pohled může zdát?

Mackenzie je typ hrdinky, co nemusí sednout každému. Trápí se smrtí svého mladšího bratra a díky tomu nepatří zrovna mezi postavy, co trousí vtipné ironické hlášky a jsou v každé situaci nad věcí. Mac při své práci dokáže být odvážná a neohrožená, ale má také emocionální stránku, které čtenáře zavádí na temná a smutná místa v její duši.

Archiv, jak už je u young adult literatury, zvykem obsahuje i romantickou zápletku. Mac se v Coronadu seznámí se sympatickým Wesleym a v Úžinách následně potká tajuplného Owena. Oba mají svá tajemství, určité kouzlo, ale taky nemusí být tím, kým se na první pohled zdají. Může to vypadat, že se zde objeví klišé v podobně milostného trojúhelníku. Možná se zde skutečně najde náznak, ale to je naštěstí všechno.

Victoria Schwab přišla s originálním a zajímavým nápadem, který musí nadchnout každého knihomola. A nejenom jeho. Celý systém má hezky vymyšlený a není nijak povrchní. Problém je, že pokud se nad tím zamyslíte hlouběji, tak přijdete na nedostatky a uvědomíte si, že by to takhle nefungovalo.

Autorka víc než na detailně propracovaný svět vsadila na netradiční a přitažlivý námět, na čtivost a ne úplně předvídatelný děj. Střídá akční scény s těmi poklidnějšími, které se zaobírají hlavně duševním rozpoložením a životem Mac. Celou knihou se jako červená nit táhnou záhady a tajemství, která vytvářejí tu správnou, místy lehce pochmurnou atmosféru. Některé z nich dokáže čtenář uhodnout nebo aspoň odhadnout, ale přesto v Archivu není nouze o překvapivé momenty a nečekané zvraty.

Kniha se stala téměř fenoménem, ale doporučuji nemít od ní přehnaná očekávání. Archiv je totiž vlastně tvořen klasickými prvky young adult literatury, které ozvláštňuje ústřední nápad. Nad rámec tohoto druhy literatury vám nic nenabídne, ale přesto stojí za přečtení.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s