Odolá Anna svůdnému zlu?

Šestnáctiletá Anna Whittová je samotářka, co se pilně učí, vyhýbá se mejdanům a cítí odpor k alkoholu a drogám. Kromě toho má super vyvinuté smysly a vidí lidské aury a emoce. Nemá ovšem tušení, jak moc je jiná, dokud nepotká pohledného a nechvalně proslulého bubeníka Kaidana Rowa, do kterého se zamiluje. 

Anna a Kaidan ale nemůžou být spolu, protože oba patří mezi nefilim, potomky démonů a lidí, jejichž posláním je svádět lidstvo k hříchu. Anna se navíc musí vyrovnat s návratem svého démonického otce i s tím, že je předurčena svádět nevinné lidi k pití alkoholu a požívání omamných látek, což se jí z duše protiví.

Anna patří mezi slušné holky. Dobře se učí, nechodí na mejdany, nepije, nekouří a nebouří se proti pravidlům. Když jí do života vtrhne Kaidan, její démonický otec i ostatní nefilim, musí se vypořádat s tím, že by vlastně měla být zlá. Pokud nesehraje svou roli pokušitelky, nemusela by to přežít. Anna rozhodně není žádná kick-ass hrdinka, ale přesto působí sympaticky. Je prostě milá a příjemná, i když zpočátku strašlivě naivní.

Kaidan je její přesný opak, pohledný muzikant, co mu alkohol, party a sex nejsou cizí. Hlavně ten sex, protože je potomkem démona smilstva. Kaidan je děvkař, ale svádět lidstvo ke smilstvu je jeho povinnost, k níž ho navíc nutí jeho despotický otec, takže mu to kupodivu nejde zazlívat. Kaidan patří mezi typické okouzlující bad boye, s jejichž špatnou stránkou to ale nejspíš nebude tak hrozné.

Svůdné zlo je první díl trilogie a působí jako uvedení do děje a  seznámení s postavami. Kniha má přes čtyři sta stran a odehrává se v průběhu několika měsíců, přesto se toho v ní moc nestane. Kdo očekává akcí nabitý děj, překvapivé zvraty a šokující závěr, bude zklamán. Román je nenáročnou oddychovkou určenou především čtenářkám. Důraz je kladem hlavně na romantickou linku, tedy na komplikovaný a zakázaný vztah mezi Annou a Kaidanem. Všechno nadpřirozené okolo je sice zajímavé, ale působí spíš jako předehra k dalším dílům.

Wendy Higgins se neubránila tomu, aby v příběhu nepoužila nejrůznější klišé z young adult fantasy: vztah hodné holky s bad boyem, který vlastně není tak špatný, nebo možný milostný trojúhelník. Kromě toho se zde objeví několik mravokárných poučení ohledně užívání alkoholu, omamných látek a správného přístupu k sexuálnímu životu. Svůdnému zlu chybí i originalita. Všechno, co je v knize napsáno, už jsme někde v nějaké formě četli. Jistou inovací je použití nefilů jako potomků démonů a lidí i zakomponování samotných démonů sedmi smrtelných hříchů do děje.

Svůdné zlo je přesně ten typ knihy, co má spoustu chyb, ale přesto se vám líbí a nemůžete se od něí odtrhnout. Protože navzdory všem nedostatkům se to skvěle čte. Přistihnete se, že jen otáčíte stránky, jste zvědaví, co se stane příště, čekáte, kdy se zase Anna s Kaidanem  setkají a užíváte si to.

Svůdné zlo je navzdory své tloušťce jednohubkou určenou hlavně pro dívky, které si chtějí přečíst něco nenáročného a romantického. Jelikož působí spíš jako rozehrávka k hlavnímu ději i akci, ihned po zavření knihy dostanete chuť přečíst si pokračování. To nese název Svůdné nebezpečí a vyšlo u nakladatelství CooBoo v září 2014.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s