Počítačová hra Erebos pohltí i tebe. A možná přežiješ

Nick Dunmore je obyčejný teenager – navštěvuje londýnskou střední školu, v kolektivu má přátele i lidi, co nemůže vystát, zamiluje se do své spolužačky a zápasí s chemií, aby mohl jít studovat medicínu. Vše se změní v den, kdy si jeho spolužáci začnou předávat podivný balíček a komukoliv odmítají říct, co v něm je a proč kolem toho dělají takové tajnosti. Stále víc lidí ve škole chybí, zbytek vypadá jako by pařil celou noc, vytvářejí se tajuplně si šeptající skupinky. Je jasné, že se škola rozdělila na ty, co jsem zasvěcení… a na ty, co se nic nesmí dozvědět. A Nick víc než po čemkoliv jiném touží, aby patřil mezi ty první.

Nakonec se mu tajemný balíček podaří získat – a zjistí, že obsahuje DVD s počítačovou hrou Erebos. Nick se vydává do temného, dobrodružného a fantastického světa plného skřetů, temných elfů, upírů, trpaslíků, kočičích lidí, dobrodružství, monster a bitev… a okamžitě je tímto magickém světem zcela pohlcen. Erebos totiž není obyčejná počítačová hra. Zdá se, že umí myslet, zná vaše tajemství a umí plnit přání. Jenže pak se úkoly z virtuálního světa začnou přelévat do toho reálného. Nick si ani neuvědomuje, jak moc Erebos ovládl jeho život a změnil ho.

Kniha je napsána ve třetí osobě a vyprávěna z pohledu Nicka, nebo jeho virtuální postavy rytíře Sariuse, pokud se zrovna nacházíme uvnitř Erebosu. Nick je poměrně sympatický hrdina, vyjma chvílí, kdy se začne propadat stále hlouběji do světa hry. To se z něj pak stává vcelku pitomec, ale ani tak vás nebude iritovat, takže se autorce geniálně podařilo ukázat zhoubný vliv Erebosu. Kromě něj v příběhu hraje roli Emily, dívka, do níž se zamiloval, jeho přátelé Colin a Jamie, učitel angličtiny pan Watson, který chce přijít na to, co je Erebos zač, a řada spolužáků, z nichž většina bude pod přezdívkou figurovat i ve světě Erebosu. Kdo je kdo? Na jaké je úrovni? Co má za úkol? A co vlastně Erebos pro svých hráčích chce? Na to všechno bude muset Nick postupně přijít.

Počítačová hra Erebos je prakticky další postavou v příběhu – a to nikoliv tou poslední. Autorka si s vymýšlením virtuálního světa hry opravdu vyhrála a do detailů vše promyslela, takže ty části, které se odehrávají uvnitř hry, patří k těm nejlepším a nejnapínavějším.

Ursula Poznanski vsadila na čtivý, svižný styl díky kterému se kniha čte prakticky sama. Příběh je působivou a lákavou kombinací dobrodružství, napětí, magie a nadpřirozena (v rámci Erebosu), tajemství, trochy akce a taky kapky romantiky. Předností knihy je i její nepředvídatelnost. O překvapivé momenty a odhalení v knize není nouze a nakonec do sebe všechno krásně zapadne. A čtenář nestíhá otáčet stránky a hltat jedno slovo za druhým a přemýšlet, kam to všechno směřuje…

V celé knize je patrné varování před přílišnou závislostí na počítačových hrách a vůbec technologií, které by nás mohly donutit udělat i šílené věci. Ursula Poznanski nijak nemoralizuje, nechává příběh plynout a čtenáře, ať si to uvědomí sám.

Magický, nebezpečný svět hry Erebos vás pohltí natolik, že nebudete chtít nic jiného, než hrát. Tedy číst o tom, jak jiní hrají. Na jednu stranu je škoda – na druhou dobře – že Erebos nemá víc levelů… tedy pokračování. Špatně bych dopadla.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s