Selekce – boj o srdce prince i o korunu začíná…

selekce---recenze-1.jpg

Selekce, reality show, v níž si princ Maxon Schreave vybere nevěstu a princeznu. Pro všechny dívky se jedná o životní šanci. Snad jediná America o Selekci ani o prince nestojí, protože už svou lásku našla. Nakonec se ale pod tlakem rodiny do Selekce přihlásí a všechno se tím jednou provždy změní…

Illeá se zrodila ze starých Spojených států amerických. Lidé zde žijí rozděleni do osmi kast, které vznikli na základě toho, jak jejich předci pomáhali vzniknout nové illejské vládě. První jsou nejbohatší a nejmocnější, Osmí bezdomovci a žebráci. America Singerová patří mezi Páté, kastu umělců. Její rodina není vyloženě chudá, ale potýká se existenčními problémy, které by právě účast v Selekci mohla vyřešit.

Problém je v tom, že America je zamilovaná do Aspena. Ten patří mezi Šesté, kastu sluhů, a sňatky mezi kastami nejsou podporovány. Miluje Americu, ale zároveň pro ni chce lepší a jistější budoucnost, takže ji raději opustí. A America se rychle stává jednou z favoritek Selekce a zjišťuje, že láska i politika jsou daleko složitější a zrádnější, než si myslela.

America umí zpívat, hrát na několik hudebních nástrojů a mluvit třemi cizími jazyky. To vše ji společně s atraktivním vzhledem dostane do hry o princovo srdce. Po matce zdědila výbušnou povahu a tvrdohlavost, nechybí jí ale ani soucit. Patří mezi sympatické hrdinky, přestože se občas schová trochu naivně a příliš důvěřivě.

Důležitou roli hraje v příběhu samozřejmě princ Maxon. Vystupuje jako pravý gentleman, i když občas působí trochu upjatě. Dokáže být ale i okouzlující, vtipný a bezprostřední. Tyto chvíle střídají ty, kdy je nejistý a trochu neohrabaný, protože s dívkami a randěním nemá žádné zkušenosti. Nechybí mi ani soucit, zajímá se o život svých obyvatel a touží ho zlepšit.

Aspen, do kterého je  America zamilovaná, nehraje v příběhu příliš významnou roli. Také většina ostatních dívek ze Selekce je v příběhu upozaděna. Nejvýrazněji působí sympatická Marlee, z níž se stává Američina kamarádka. A také se zde objevuje trio služebných, Anna, Mary a Lucy, z nichž se díky Američině bezprostřednosti stávají její spojenkyně a cenné rádkyně ohledně života a vztahů v paláci.

Celá kniha se točí kolem postupného sbližování Maxona a Americy. Za zvláštních okolností mezi nimi vzniká spojenectví, které se mění v přátelství a nakonec i v něco víc… Jenže oba jsou uprostřed Selekce, takže se Maxon musí věnovat i ostatním dívkám. To v Americe probouzí nejistotu a žárlivost, přestože sama ještě nepřekonala svůj rozchod s Aspenem.

Ani samotná Selekce není žádnou procházkou růžovou zahradou. Pětatřicet dívek soutěží o šanci stát se příští princeznou a přitom neváhají intrikovat nebo podvádět. Všechny soutěžící se ocitají pod přísným dohledem, nesmějí opouštět palác a nemají právo o čemkoliv rozhodovat A postupem času navíc vychází najevo, že ani samotné království Illeá a jeho historie nebudou takové, jaké se na první pohled zdá.

Kiera Cass vybudovala zajímavý dystopický svět. Bohužel ho víc nepropracovala a nevykreslila. Pokud totiž čtenář začne nahlížet pod povrch a přemýšlet o tom, jak systém jednotlivých kast a vůbec celý vymyšlený svět funguje, narazí na řadu nevysvětlených i nelogických věcí. Také jednotlivých postavám chybí hloubka a plasticita a jejich chování není vždy úplně uvěřitelné a logické.

Kiera Cass napsala romantický příběh v atraktivních dystopickém kabátku, ke kterému přihodila okouzlujícího prince, poměrně sympatickou hrdinku a trochu záhad ohledně celého království Illeá. Všechno je to navíc podané čtivým a chytlavým stylem, díky kterému není problém přečíst Selekci na jeden zátah. Potenciál knihy trochu stráží nedomyšlený svět i mírně šablonovité postavy. Selekce je ve výsledku nenáročným romantickým čtením pro dívky s prvky dystopie. Což nemění nic na tom, že se skvěle čte a řadu čtenářek jistě zaujme i nadchne.

1 komentář: „Selekce – boj o srdce prince i o korunu začíná…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s