V Pět najdou policisté místo pokladu mrtvoly

pet---recenze1.jpg

Na pastvině nedaleko Salzburgu leží mrtvá žena a na chodidlech má vytetovaný zvláštní kód. Případu se ujímají vyšetřovatelka Beatrice Kasparyová a Florin Wenneger. Brzy zjistí, že kód jsou ve skutečnosti GPS souřadnice a že je vrah zve ke zvrácené podobě geocachingu, moderního hledání pokladů. Až na to, že v téhle hře jsou nálezy daleko brutálnější a děsivější, než si dokázali představit a nakonec půjde i o život.

Beatrice a Florin patří mezi sehrané dvojice vyšetřovatelů. Beatrice funguje jako ta citlivější a empatičtější část policejního dua. Pokouší se vcítit do myšlení vraha, hledá motivy a neobvyklé souvislosti. Florin se soustřeďuje na důkazy, umí ale velmi dobře vyslýchat svědky a také si lépe rozumí s ostatními kolegy z policejního oddělení i s jejich nadřízeným. K nim se připojuje mladý a zapálený policista Stefan, sám nadšený provozovatel geocachingu.

V knize hraje důležitou roli osobní život Beatrice, která se potýká s nutností sladit náročnou práci policistky s rolí matky samoživitelky dvou malých a ne zrovna bezproblémových dětí. Dcera Mina a syn Jakob těžce nesou nedávný rozvod rodičů. Sama Beatrice trpí tím, že ji bývalý manžel Achim neustále kontroluje a pokazuje na to, jak jako matka selhává. K tomu se připojí ještě traumatická událost z minulosti, jenž během případu vyplouvá na povrch. Škoda jen, že Ursula Poznanski stejný prostor nevěnovala postavám Florina a Stefana, takže čtenář neměl šanci lépe je poznat.

Beatrice a Florina spojuje nejenom pracovní vztah, ale také hluboké přátelství, které občas jakoby přesahovalo do ještě osobnější roviny. Beatrice má ale život složitý až až a Florin udržuje vztah na dálku se svou přítelkyní Anneke, takže zde zatím není možnost, aby mezi nimi vznikl romantický vztah.

Jde poznat, že před psaním thrillerů se Ursula Poznanski věnovala young adult literatuře. Na knihu pro dospělé je totiž styl neobvykle jednoduchý. Autorka se příliš nesoustředí na popisy prostředí ani vyšetřovacích postupů, což pro někoho může být plus, pro jiného mínus. Pořád ale platí, že její styl je velmi čtivý a svižný, takže čtenáři stránky doslova ubíhají pod rukama.

Děj je pořádně spletitý, vyšetřování střídají náhledy do soukromého života Beatrice, vyslýchání svědků zase honba za další indicií v oné zvrácené podobě geocachingu. Ursula Poznanski zdařile vybudovala napjatou a místy i lehce mrazivou atmosféru. Nezabíhá do morbidních podrobností, přesto se zde najdou pasáže, které nejsou vhodné pro slabší povahy. Jednotlivé linie se nakonec propojí a vše do sebe zapadne. Zkušenému čtenáři detektivek a thrillerů se nejspíš podaří odhalit vraha o něco dříve než policistům, ale na vysvětlení proč to udělal a jak, s největší pravděpodobně nepřijde.

Pět je čtivý a svižný thriller okořeněný originálním námětem geocachingu. Škoda jen, že se autorka víc nevěnovala popisům prostředí, vyšetřovacích postupů a hlubší charakteristice vedlejších postav. Pět přesto funguje jako velmi zdařilý úvod do nové série thrillerů s Beatrice Kasparyovou a čtenářům nezbývá nic jiného, než se těšit na další díl.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s