Jak dopadne Léto na druhý pokus?

leto-na-druhy-pokus---rec1.jpg

Život sedmnáctileté Taylor se v okamžiku změní, když jí rodiče oznámí, že otec umírá na rakovinu. Jeho poslední přání je, aby všichni, jako rodina, strávili léto v domě u jezera, kde pár let nebyli. Jenže Taylor má vlastní důvody pro to, aby se do domu u jezera už nikdy nechtěla vrátit.

Taylor jako prostřední ze tří dětí trpí pocitem opomíjenosti a průměrnosti. Její starší bratr je prakticky génius, mladší sestra zase talentovaná baletka. Taylor je sice tatínkova holčička, ale její otec jako úspěšný právník většinu času tráví v práci. S návratem do domu u jezera na Taylor doléhají vzpomínky na osudné léto před pěti lety, kdy vlastní vinou přišla o svého prvního kluka Henryho a nejlepší kamarádku Lucy.

Navíc Henry a Lucy zde shodou okolností také tráví prázdniny a jejich cesty se s Taylořinou brzy protnou. Ta setkání nejsou ani trochu příjemná, protože Henry a Lucy jí očividně stále neodpustili. Taylor dostává příležitost to jednou provždy vyřešit, jenže raději utíká a konfrontacím s problémy se vyhýbá.  Možná v sobě ale přeci jen najde dost odvahy a vztahy mezi ní a Henrym a Lucy se změní k lepšímu.

Mění se i vztahy v rodině, kdy se všichni učí, jaké je to být a fungovat zase jako rodina. Vyvíjejí se nejenom vztahy mezi jednotlivými členy, ale i oni samotní, jak přichází na to, kdo doopravdy jsou, co pro sebe znamenají, co si přejí a co je pro ně důležité.

Morgan Matson píše neuvěřitelně čtivě a chytlavě, takže budete mít problém Léto na druhý pokus odložit. Její silnou stránkou jsou charaktery, jejich proměny a vztahy mezi nimi. Všechno vykreslila velmi působivě, dojemně i vtipně. Bude vás zajímat, jestli si samotářská Gelsey najde konečně kamarádku, jestli geniální… získá srdce sympatické budoucí veterinářky, když v mezilidských vztazích působí jako slon v porcelánu, jestli Taylor najde cestu ke své mámě nebo jestli jí Henry a Lucy jednou odpustí. Jestli sebere odvahu omluvit se za to, co provedla. A jestli existuje nějaká naděje, že by se kdysi dětská láska mezi ní a Henrym znovu obnovila a stala se něčím víc. Rozhodně budete napjatí, dost často pobavení a občas dojmutí.

Nevýhodou Léta na druhý pokus je to, že od začátku víte, kam příběh směřuje. Zatímco autorčina jiná kniha, Amy a Roger: Na cestě pojednává o vyrovnávání se s traumatem a ztrátou, o nových začátcích, dalších šancích a naději, Léto na druhý pokus spěje k srdceryvnému a depresivními konci. Přiznávám se, brečela jsem u toho. A dost. Posledních pár kapitol je opravdu smutných, což kontrastuje s poměrně odlehčenou a lehce humornou většinou knihy.

Největší slabinou knihy zůstává ale ono „tajemství“, tedy to, co Taylor provedla před pěti lety a co ji rozeštvalo s Henrym a Lucy. Vzhledem k tomu, že jí tehdy bylo dvanáct, tak se zachovala dětsky a hloupě, ale v závěru se vlastně nic hrozného nestalo. A lze jen těžko uvěřit, že v době mobilních telefonů a sociálních sítí by to zůstalo nevyřešeno následujících pět let.

Léto na druhý pokus mě sice neuchvátilo tolik jako Amy a Roger: Na cestě, ale i tak se jedná o zatraceně čtivou a chytlavou oddechovku, jejíž čtení jsem si náramně užila. Své o tom vypovídá i to, že jsem ji přečetla během dvou dnů.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s