Poznejte originální Řeky Londýna

reky-londyna---rec1.jpg

Mladý konstábl Peter Grant slouží u londýnské policie. Bohužel to ale vypadá, že místo vysněného místa v mordpartě, ho čeká práce v nudném dokumentačním a spisovém oddělení. Všechno se změní té noci, kdy je přivolán na místo činu brutální vraždy a podaří se mu objevit klíčového svědka. Až na to, že onen svědek je duch.

Peter tak přichází do tajného oddělení londýnské policie, které až dosud čítalo jediného člena – komisaře Thomase Nightingalea, posledního britského čaroděje. Peter se stává jeho učedníkem a noří se stále více do případu brutálních sériových vražd, které očividně nespáchal žádný člověk.Peter Grant by mohl být skvělý policista, kdyby se nenechal rozptylovat svojí zvídavou povahou a drobnostmi. Je mladý a touží přicházet věcem na kloub, nechybí mu nadhled a pořádná dávka ironického smyslu pro humor. Když zjistí, že existuje magie a nadpřirozené bytosti, přijme to poměrně snadno a rychle.

Řekách Londýna se čtenáři setkají i s pestrou skupinkou vedlejší postav. Lesley Mayová, Peterova kolegyně, kamarádka a trochu platonická láska, patří mezi chytré, talentové a schopné policisty, nechybí jí ani smysl pro humor. Inspektor Thomas Nightingale se obléká do na míru šitých obleků, má dokonalý britský přízvuk, žije ve velkém sídle zvaném Rozmar a jezdí jaguárem. Jeho charakter opřádá nejedno tajemství a nechybí mu patřičné charisma. Jedním z jeho tajemství může být i služebná Molly, jenž ale není člověk, a s Nightingalem mají zvláštní a nejasný vztah. A nesmí chybět Beverly Brooková, jedna z titulních londýnských řek, která má podobu mladé a velmi atraktivní ženy, což Peterovi rozhodně neunikne.

Ben Aaronovitch vsadil na originalitu a nevšednost, což se mu vyplatilo. Řeky Londýna v sobě netradičně kombinují městkou fantasy a klasickou britskou detektivku. K tomu autor přidal pár až thrillerových prvků a spoustu suchého britského humoru. Celý ten mix působí zajímavě a neotřele, ale přeci jen ještě není úplně konzistentní.

Řeky Londýna vyžadují pečlivého a pozorného čtenáře. Detektivní zápletka je tak zamotaná, až místy působí zmateně. Pozornému čtenáři neunikne, že autor má příběh dobře promyšlený. Nepozorný čtenář ale může mít dokonalý zmatek v tom, kdo je kdo a proč a jak se děj posunul právě sem. Někomu budou také dělat problémy poměrně dlouhé a časté popisy Londýna a fungovaní policejních složek. Také samotné vyvrcholení působí trochu překombinovaně a rozvláčně.

Ben Aaronovitch přinesl originální mix urban fantasy a klasické britské detektivky okořeněný sympatickými postavami a pořádnou dávnou suchého humoru. Škoda jen, že autor svou ambiciózní prvotinu nedokázal úplně dobře ukočírovat, takže místy působí trochu zmateně a přeplácaně. I tak ale Řeky Londýna přináší svěží vítr do žánru urban fantasy a jistě si najdou své příznivce. Já už se těším na druhý díl s názvem Měsíc na Soho, který vyjde v českém překladu v březnu 2016.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s