Cestuje časem a hledá Dívku, která se třpytila. Aby ji zabil…

divka--ktera-se-tryptila---rec1.jpg

Násilnický a vyšinutý Harper Curtis zabije mladíka, čímž spustí řetězec nečekaných událostí. Na útěku napadne ženu, sebere jí kabát a v něm najde klíč. Ten ho dovede k opuštěnému domu, kde už Harper nejspíš někdy byl. V jednom z  pokojů jsou totiž jeho rukopisem napsána neznámá jména dívek. A Harper pochopí, že se mu právě zjevila budoucnost. Jeho cílem je v čase vyhledat a zabít zářící dívky, jejichž jména si tu poznamenal.

Tajemný Dům Harperovi umožní cestovat časem mezi lety 1929 až 1993. V různých obdobích vyhledává takzvané zářící dívky, jež ho zvláštním způsobem přitahují, a až dospějí, brutálně je zabije. U každé oběti pak nechá vodítko, které ji spojuje s jinou mrtvou ženou, která ale klidně mohla zemřít o pár desetiletí dříve či později.

Kirby Mazrachiová se s Harperem poprvé setkala v roce 1984, kdy jí bylo necelých sedm let. Tehdy jí dal plastového koníka a řekl jí, že se pro něj vrátí. V roce 1992 se z Kirby stala mladá žena, jejíž tělo hyzdí jizvy pro brutálním útoku, který stěží přežila. Přichází do redakce novin Sun-Times, kde se stává stážistkou s cílem najít muže, co se jí pokusil zabít. Tuší, že dívek jako ona, je víc. Akorát ony neměly to štěstí, že přežily.

Kirby patří mezi zvláštní hrdinky. Nosí punkerský styl a je si vědoma toho, že nikam nezapadá. Pochází z chudého a rozvráceného prostředí, navíc má za sebou traumatickou zkušenost s brutálním napadením, které skoro nepřežila. Neschází jí ale bystrá mysl, pořádně prořízlá pusa a smysl pro černý humor. Postupem času se z Kirby stane zajímavá a sympatická hrdinka, které budete fandit.

Postava vyhořeného novináře Dana Velasqueze, kterému je Kirby přidělena jako stážistka, stojí trochu v pozadí. Dřív se zabýval vraždami, měl úspěšnou kariéru a manželku, ale nakonec mu nezůstalo nic. Mimo jiné psal článek o dívce, která přežila brutální napadení nožem. O Kirby. A rozhodne se jí pomoct, vypátrat muže, co ji málem zabil. S Kirby tvoří zvláštní a mnohém rozdílnou, ale příjemnou dvojici. Větší prostor v knize dostal Harper, který čtenářům dává nahlédnout do své pomatené a psychopatické mysli. Scény s Harprem kvůli tomu působí dost surreálně, což jim ale dodává na nevšednosti.

Lauren Beukes píše velmi originálním a propracovaným stylem. Používá neobvyklé slovní obraty a neváhá zajít až k morbidním popisům nebo přirovnáním. Pečlivě tak buduje atmosféru úpadku, chudoby a zmaru. V knize se objevuje množství informací z americké historie a života 20. století, což ale může méně obeznámené čtenáře spíš zahlcovat. Styl, jakým je kniha napsána, rozhodně upoutá pozornost. Zároveň ale může na čtenáře působit tak, že budou mít problém se začíst.

Příběh se rozvíjí zvolna a začátek knihy působí dost zmateně. Čtenáři bude pár kapitol trvat, než se zorientuje v jednotlivých pohledech vyprávění, v časových rovinách a zvykne si na autorčin neobvyklý styl. Jakmile se ale Kirby pustí do pátrání po vrahovi, příběh nabývá na zajímavosti a dostává spád. V tu chvíli už není problém nechat se jím pohltit a užít si temnou a místy bizarní atmosféru až do konce. Nechybí ani lehká romantická linka mezi Kirby a Danem, které se pomalu a nenásilně vyvíjí a hezky do příběhu zapadá.

Lauren Beukes si pohrála s problematikou cestování časem a změnami v minulosti i budoucnosti, takže všechno do sebe nakonec zapadne, vytvoří originální mozaiku příběhu a uzavře se. Právě ale tahle hra s časem působí na několika místech trochu překombinovaně a zbytečně.

Dívka, které se třpytila je neobvyklý literární počin, který umně spojil thriller s mysteriózním prvkem cestování časem. Mezi její přednosti patří komplikovaný příběh, originální styl i dobře vybudovaná pochmurná a svíravá atmosféra. Přesto se jedná o knihu, která nesedne všem čtenářům, protože na některé z nich bude prostě příliš zvláštní, zmatená či absurdní. Lze ji ale doporučit všem, kteří mají rádi thrillery a nebojí se zkusit něco odlišného a neotřelého.

Za poskytnutí recenzní e-knihy děkuji KNIHCENTRUM.CZ.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s