Číňan a Američanka odhalí tajemství Pána ohně

pan-ohne---rec1.jpg

V pekingském parku najdou návštěvníci ohořelé lidské tělo sedící v pozici lotosového květu. Případu se ujímá Li Jen, čerstvě povýšený zástupce Oddělení jedna pro závažné trestné činy. Se svými kolegy z policejního oddělení vyšetřuje ale i dva další případy. Všechny mají společný nedopalek cigarety Marlboro ležící vedle obětí. Jedná se o pouhou náhodu, nebo spolu jednotlivé zločiny souvisí?

Forenzní patoložka Margaret Campbellová přiletěla do Číny, aby zde šest týdnů přednášela na Lidové univerzitě. Tuto cestu bere jako únik před zpackaným soukromým životem, takže nemá sílu a chuť seznámit se s místní kulturou a zvyky, což jí způsobí řadu problémů. Jedním z nich je nešťastné setkání s Li Jenem, který ji vzápětí na žádost nadřízeného musí přizvat k případu, protože její specializací jsou právě oběti požáru.

Li Jen má komplexní charakter. Jako typický Číňan je velmi pracovitý, pedantský, řídí se pravidly systému a klade nároky společnosti nad ty své. Nechybí mu ale ani sebevědomí, smysl po humor a čínsky netypická výbušná povaha a skrytá agresivita. V osobních vztazích se ale chová nejistě, protože se vzdal jakýkoliv romantických či sexuálních vztahů ve prospěch kariéry u policie.

Margaret Campbellová patří mezi typické moderní, úspěšné Američanky. Nechybí jí sebevědomí, rázné vystupování, jasně vyhraněné názory a prořízlá pusa. Její náhled na komunistickou Čínu je ale poznamenám řadou předsudků i pocitem, že Čínská lidová republika daleko zaostává za moderní a svobodnou Amerikou. Margaret pečlivě skrývá jakoukoliv slabost a smutek nad rozpadem svého manželství. Raději dává průchod zlosti a náladovosti a nevítané vzpomínky utápí v alkoholu.

Peter May píše velmi čtivě a svižně a dokáže čtenáře vtáhnout do děje už od prvních stránek. V první polovině knihy se soustředil na hledání dalších stop v případu, na rozvíjení vztahu mezi Margaret a Jenem i na vykreslení specifické čínské kultury, zvyků, fungování a historie. Poté, co čtenáře zdárně ukolébal, ale neváhal přitvrdit. Tempo nabere na obrátkách, hlavním hrdinům půjde o reputaci i o život a ani vedlejší postavy se nemusí v pořádku dožít rozuzlení případu.

Kromě samotného vyšetřování Peter May věnuje dost prostoru i složitému vztahu mezi Li Jenem a Margaret Campbellovou. Oba se ocitají v zajetí předsudků o národu, kultuře i osobě toho druhého. To vede k vzájemným neshodám, které ale postupem času přerůstají v porozumění a přátelství. Mezi Margaret a Jenem skvěle funguje chemie, takže vývoj jejich vztahu od antipatie k romantickému citu působí uvěřitelně. Jenže v Číně ani osobní vztahy nejsou snadné a soukromé, zvlášť když se jedná o policistu a cizinku.

Peter May přišel s promyšlenou zápletkou, v níž se jednotlivé dějové linie nakonec protnout a složí dohromady celek. Zkušenému čtenáři thrillerů a detektivek možná bude poměrně brzy jasné, s čím jednotlivé zločiny souvisí, ale kdo tahá za nitky a ohrožuje kariéru a život hlavních hrdinů, na to to s největší pravděpodobností nepřijde.

Pán ohně namixoval policejní vyšetřování, exotické prostředí, komplikované mezilidské vztahy se slušnou porcí akce, romantiky a nečekaných zvratů do působivého a chytlavého celku. Stal se tak velmi zdařilým úvodem do šestidílné série čínských thrillerů. Případ Pána ohně je sice uzavřený, ale osud hrdinů zůstává zahalen rouškou tajemství, takže čtenářům nezbývá než se těšit na druhý díl s názvem Čtvrtá oběť, který v českém překladu vyjde v srpnu 2015.

Za poskytnutí recenzní e-knihy děkuji KNIHCENTRUM.CZ.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s