Je libo Armagedon a navíc ve slevě? 

armagedon---rec1.jpg

Dvaadvacetiletá Verity Priceová žije v New Yorku a pracuje jako číšnice, společenská tanečnice a kryptozooložka. Rozhodně se nenudí, a to zatím netuší, že se její život ještě víc zkomplikuje.

Ve městě se totiž objeví Dominic de Luca, lovec monster z organizace Úmluva, která pátrá po rodině Priceových už hezkých pár desetiletí. Navíc se začínají houfně ztrácet kryptidi. Má s tím něco společného Dominic, nebo je ve hře ještě někdo další? A co je pravdy na tom, že pod městem spí drak, přestože podle dostupných informací draci vyhynuli už před desítkami let?

Rodina Priceových žije již čtyři generace v utajení, protože se neshoduje s názorem Úmluvy, že všichni kryptidi, tedy nadpřirozená stvoření, musí být vyhubeni. Nevinní inteligentní kryptidé podle nich mají na světě své místo. Ti neinteligentní a draví ovšem ne. V té chvíli se Verity mění z kryptozooložky na lovkyni monster. Nejprve se snaží dravého kryptida přemístit a výhrůžkami ho přimět sekat latinu… V případě, že to nezabere, přichází na řadu definitivní řešení pomocí slušného arzenálu zbraní a bojových schopností.

Verity v New Yorku oficiálně studuje a podporuje komunitu kryptidů. Neoficiálně se věnuje latinsko-americkému tanci a brázdí nejrůznější soutěže. Na nájem si vydělává jako číšnice v pánském klubu Fish and Strips u Davea, kde většina jejích kolegů patří mezi kryptidy. A kdyby náhodou hrozilo, že se bude nudit, tak jí v tom zabrání kolonie chytromyší, co s ní žije v malém a téměř legálním bytě, protože ty jsou schopny z každé události udělat církevní svátek, jenž se samozřejmě musí náležitě (a hlasitě) oslavit.

Verity patří mezi moderní typ urban fantasy hrdinek, co má u sebe vždycky nějakou tu zbraň a neváhá ji použít, ani ve vypjatých chvílích jí neschází smysl pro humor, na romantiku nemá čas, ale občasnému milostnému povyražení se nebrání. Ovládá řadu způsobů, jak zabít člověka i kryptida, ráda se pochybuje po střechách, nejsou jí cizí bojová umění a má talent dostávat se do divných a nebezpečných situací.

Dominic de Luca patří mezi zabijáky od malička vychovávanými Úmluvou, proto má ohledně kryptidů a rodiny Priceových spoustu předsudků. Chová se trochu starosvětsky, občas i arogantně, je trochu paranoidní a nesnáší improvizaci. S Verity působí jako oheň a voda, ale nějakým záhadným způsobem se dobře doplňují a hezky to mezi nimi jiskří.

Nechybí ani pestrá skupinka vedlejších postav, z nichž větší část nejsou lidé. Veritina   kolegyně striptérka Carol patří mezi gorgony, takže má na hlavě hady, co musí při vystoupení skrývat pod parukou, Candy je zase překrásná dračí princezna bažící po penězích a sám majitel baru Dave strašidlo. Nechybí ani Veritina adoptivní sestřenice Sarah se svými rozsáhlými telepatickými schopnostmi a čirou krví, co má shodou okolností léčivé účinky.

Seanan McGuire píše lehce a čtivě, takže čtenář nebude mít problém se začíst. Předností knihy je humor, kterým je doslova protkaná. Verity patří mezi hrdinky s pořádně prořízlou pusou a nestandardním životním stylem, takže o vtipné hlášky či situace není v románu nouze. Na své si přijdou i milovníci akce a soubojů s lidskými a nadpřirozenými tvory, protože těmi autorka rozhodně nešetřila. A ochuzeny nakonec nebudou ani čtenářky toužící po troše romantiky, i když vztah mezi Verity a Dominicem je všechno jen ne jednoduchý.

Seanan McGuire přišla se zajímavým nápadem, jehož potenciál ale bohužel nedokázala plně využít. Příběh tvoří několik dějových linií, které se vzájemně doplňují, ale ani jedna není propracovaná dost do hloubky. Informace o nadpřirozeném světě a kryptidech jsou dávkovány příliš stručně nebo nevhodně, čtenáře tak spíš matou, než aby mu umožnily si vytvořit lepší představu o vymyšleném světě.

Armagedon ve slevě nepřináší v žánru urban fantasy nic nového či převratného. Pracuje s osvědčenými prvky: nadpřirozená stvoření v lidském světě, kick-ass hrdinka se smyslem pro humor, pořádná dávka akce a špetka romantiky. Armagedon ve slevě vám každopádně zajistí zábavný víkend, takže se řada čtenářů bude jistě těšit na další dobrodružství s Verity a kryptidy.

Recenze byla poprvé publikována na blogu Děti noci. 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s