Nedej se, Simone

nedej-se--.-rec1.jpg

Nad světem mágů se vznáší hrozba války. Zlořád Pleticha vytváří takzvaná prázdná místa a ničí magii. Neklidné situace využívají staré rody, které se už léta snaží vyšachovat Mága ze hry a znovu se chopit moci. Simon Snow je Vyvolený. Mág s mimořádnou mocí, který podle proroctví jako jediný může porazit Zlořáda Pletichu a zachránit kouzelnický svět i samotnou magii.

Navíc Simona jedné noci navštíví duch bývalé ředitelky Watfordu Nataschy Grimm-Pitchové, aby mu řekl, že její smrt nebyla nehoda, ale úmysl. Jenže její syn Baze, Simonův nenáviděný spolubydlící, se na Watford nevrátil. A když se vrátí, vypadá hrozně, kulhá a všem odmítá říct, kde byl a co se s ním stalo. Simon s Bazem se navzdory sedmileté nenávisti a touze jeden druhého zabít rozhodnout uzavřít příměří a rozluštit tajemství smrti ředitelky Grimm-Pitchové.

 „Mamka říkala, že nikdo doopravdy neví, odkud ses vzal. A že můžeš být nebezpečný.“

„Proč jsi ji neposlechla?“ zeptal jsem se.

„Protože nikdo neví, odkud ses vzal, Simone! A můžeš být nebezpečný!“

„Tvůj pud sebezáchovy má co dohánět.“

„Taky mi tě bylo líto,“ dodala. „Držel jsi hůlku obráceně.“

Nedej se, str. 19

Simon miluje jídlo, magii a Watford, nesnáší dětské domovy a svého spolubydlícího Baze. Jako jediný mág přišel ze světa normálů, tedy lidí, kteří nevládnou magií. Netuší, kdo byli jeho rodiče, protože vyrůstal v dětských domovech. V jedenácti letech ho našel Mág, vysvětlil mu, že umí kouzlit a že následujících osm let bude studovat na Watfordské škole magických umění. Simon ale naneštěstí neumí svou moc ovládat, a tak v něm magie nečekaně vybuchuje a ohrožuje všechny kolem.

Zato Baze pochází ze staré kouzelnické rodiny, je bohatý, pohledný a má zatraceně ostrý jazyk (a taky špičáky). K Simonovi se docela často chová jako arogantní idiot. Ve skutečnosti tím ale maskuje, že je do Simona Snowa beznadějně zamilovaný. Nechybí Simonova nejlepší kamarádka Penny Bunceová, mírně obtloustlá čarodějka s divokou hřívou vlasů, ale zatraceně bystrou hlavou a dobrými nápady. A taky Simonova přítelkyně Agáta, která ale začíná mít plné zuby nebezpečí, války a nakonec i Simona a celého světa mágů. A navíc zjišťuje, že nemůže z hlavy dostat Baze…

 I stará osvědčená kouzla lezou z jeho hůlky jako z chlupaté deky. A když sešle nějakou metaforu, dopadne to někdy krutě doslovně. Jako když v šesťáku zakouzlil na Agátu      Jako rybička, aby ji vyléčil z kocoviny, a ona místo toho porostla šupinami. Myslím, že od té doby Simon na člověka hůlku nenamířil. A Agáta se nedotkla chlastu.

Str. 116

Rainbow Rowell klade důraz na charaktery postav, jejich spletité vztahy a romantiku. Ta má podobu milostného trojúhelníku, který ale nepůsobí jako klišé, protože jeden ze dvou kluků je gay, co je zamilovaný do toho druhého, čímž se to komplikuje ještě víc, než je obvyklé. Nechybí ani překvapivé zvraty a odhalení. Vraha Bazovy matky i tajemství Simonova původu jsem sice bez problémů odhalila, ovšem zápletku se Zlořádem Pletichou a vůbec celý závěr příběhu jsem neprokoukla a chvíli jsem jen zírala, co se to vlastně stalo.

Magický svět Rainbow Rowell vymyslela docela pěkně, i když ho nevykreslila nijak do hloubky. Nejvíc mě zaujalo její pojetí magie. Kouzla jako „Tohle nejsou ti droidi, které hledáte“, „Třikrát denně prášek cukru“, „Někdo to rád horké“, „Tady není nic k vidění“ a celá řada dalších mi přišla ve své jednoduchosti a vtipnosti prostě geniální.

Nelze nezmínit styl a úžasný humor Rainbow RowellNedej se je napsáno lehce a neuvěřitelně čtivě. Autorka ho navíc doslova protkala ironických humorem a slovními hříčkami. Věřte mi, vybrat vám těch pár ukázek bylo peklo, protože bych vám nejradši ocitovala tak tři čtvrtiny knihy.

U Crowleyho, mají kliku, že jsem s nástupem puberty nezačal rovnou požírat lidi. Mám dojem, že otec by se k tomu nijak nevyjádřil, ani kdyby mě přistihl, jak vysávám nějakou služebnou. „Basile, převleč se k večeři do čistého. Ještě polekáš nevlastní matku.“

Jistě by mě raději přistihl, jak nějakou služebnou vysvlékám…  (To, že jsem homosexuál, ho každopádně zklamalo víc, než že jsem nemrtvý.)

Str. 206 – 207

A jak je to s tou podobností s Harry Potterem? V základě tu je. Simon má podobný osud jako Harry, Penny trochu připomíná Hermionu a Baz Draca a celá situace s Premalem kopíruje trable rodiny Weasleyů s nejstarším synem Percym. Rainbow Rowell ale tyhle prvky obalila vlastními nápady, stylem a humorem. Navíc samu sebe nebere nijak vážně a občas vtipně poukáže na častá klišé a nedostatky ve fantasy knihách o vyvolených.

Nedej se možná nepřineslo ten neoriginálnější příběh a kouzelnický svět, ale každopádně je jako na míru ušité všem bláznům, kteří milují fantasy, Harryho Pottera, fanfiction, slash a humor Rainbow Rowell. Tedy něco přesně pro mě.

Recenze byla napsána pro web Děti noci, kterému děkuji za poskytnutí recenzního výtisku.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s