Otevřete Stránky světa a vejděte do magického světa knih

stranky-sveta---rec1.jpg

Uprostřed Cotswoldsu se nachází sídlo Faerfaxů, v jehož podzemí se skrývá obrovská knihovna bibliomantů. Knihovna, v níž si knihy, písmenka, papír i plíseň žijí vlastním životem. Doslova.

Patnáctiletá Furia Salamandra Faerfaxová ze všeho nejvíc touží najít svou dušeknihu, protože jedině tak se může stát pravou bibliomantkou, čerpat magii z knih a konat zázraky (nebo zlo). Jenže zatím se jí to nedaří, a tak pomáhá svému otci pátrat po prázdnoknihách, jenž mohou způsobit Librokalipsu, kdy všechny knihy na světě zachvátí prázdnota a veškerá literatura zanikne. Tyto knihy vytvořil spisovatel Sieberstern, Furiin dávný předek.

Sieberstern také způsobil, že se pět vládnoucích blibliomantských rodů znesvářilo, rod Rosenkreutzů musel uprchnout z  Německa, přejmenovat se na Faerfaxe a ukrývat se uprostřed anglických kopců. Zapříčinil vznik Ademitské akademie, která vládne světu bibliomantů pomocí strachu a násilí. A také se snaží najít a zničit rod Faerfaxů i jejich knihovnu. Furiin otec doufá, že když zneškodní všechny prázdnoknihy, tak je agenti Akademie přestanou pronásledovat a navíc jim vrátí jejich místo v radě.

Furie bydlí ve starém sídle, kde nábytek umí mluvit, na tapetách se zobrazují čtenářovy myšlenky, v ledárně se skladuje stínkoust a koláče se zdobí nejsladší polevou vydestilovanou ze zamilovaných románů. Žije tu pouze se svým otcem, který se stále nevzpamatoval ze smrti své ženy, bratrem Pipem trpícím panickou hrůzou z klaunů a třemi sluhy (a mluvícím křeslem a lampou). Občas se cítí trochu osamělá, ale útěchu nachází u svého kamaráda Severina, který by se možná mohl stát i něčím víc… Problém je v tom, že si s ním dopisuje skrze magickou knihu, jelikož Severin žije v roce 1804.

Jenže vzápětí se jí život obrátí vzhůru nohama. Furii pronásleduje mocná bibliomantka Okouzlující, která touží zničit rod Rosenkreutzů a pátrá po jedné – zcela konkrétní – knize od Sibersterna. A pro dosažení svých cílů se neštítí ničeho – ani únosu Furiina bratra Pipa, ničení a zabíjení. Furia se ocitá na útěku, snaží se zachránit svého bratra, přežít a rozluštit tajemství bibliomantů i vlastního rodu.

Na své nebezpečné pouti potkává Cat živící se lovem zobákoknih a Finniana, co pohřbívá roztrhané knihy v tajemném lese. Jejich vztah je ale zpočátku všechno jen ne přátelský. Do toho se připlete agentka Ademitské akademie Isis Nimmernis, která by měla být Furiiným nepřítelem, ale místo toho jí několikrát zachrání život. Což ovšem neznamená, že nesleduje své vlastní cíle.

Dušekniha, stínkoust, bibliomanti, Ademitská akademie, zobákoknihy, Librokalypsa… Zbláznila jsem se? Ne, tyhle pojmy (a řadu dalších) ve Stránkách světa skutečně najdete. Proto doporučuji číst první část opravdu pozorně, abyste si vytvořili představu o fantaskním bibliomantském světě, jeho historii a fungování. Nemusíte se ale bát, že by vás Kai Meyer zbytečně zahltil. Časem se to všechno vysvětlí, a pokud jste třeba přečetli Ódinovo dítě nebo Kostičas, tak Stránky světa zvládnete levou zadní.

Stránky světa přinesly propracovaný svět, nepředvídatelný děj, ne úplně jednoznačné postavy, pořádnou porci akce, nějaké to tajemství a pár překvapivých zvratů. Furiina dušekniha přidala i prvky humoru, i když dost ironického a kousavého. Nechybí ani romantika, které je tady ale poskrovnu, a nenaplňuje klišé typické pro literaturu pro mladé.

Stránky světa nepatří mezi typické young adult knihy. Na to je svět příliš složitý, děj zamotaný a nepředvídatelný a nechybí i nějaké to úmrtí. Co ovšem zůstalo, je nelogické chování hlavních hrdinů. Jsou mladí, nedůvěřiví a v nebezpečí, takže mají na nějaký ten zkrat nárok, ale jejich nesmyslné hádky, co zbytečně zdržují děj, mi opravdu lezly na nervy. Také jsem nebyla nadšená ze vší té akce, protože hrdinům nikdy nevěřím, že umí tak dobře běhat, šplhat, skákat a uhýbat před kulkami.

Největším problémem ale zůstává to, že jsem od Stránek světa čekala něco jiného. Doufala jsem v magický a téměř komorní příběh odehrávající se ve starém sídle a knihovně, s pátráním po prázdnoknihách, postupným odhalováním tajemství bibliomantského světa i rodu Faerfaxů  a trochou romantiky napříč časem. Ze začátku to tak i vypadalo, jenže pak se to všechno zvrhlo, a místo toho jsem dostala divokou honičku napříč reálnou i bibliomantskou Anglií.

Stránky světa jsou jiné. Zvláštní. V dobrém slova smyslu. Musíte ale na ně mít správnou náladu. Pokud ji mít nebudete, pak nedokážete ocenit autorův propracovaný fantaskní svět i příběh točící se kolem knih. Já ji bohužel neměla, takže pořád nevím, jestli se mi Stránky světa líbily, nebo ne. Mám ale v plánu se k nim vrátit, až budu v tom správném rozpoložení, a věřím, že pak nevšednímu bibliomantskému světu podlehnu.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Databázi knih.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s