Sál smrti skrývá hrůzné tajemství masových vražd    

sal-smrti---rec1.jpg

Přímo v přímém přenosu je v základech budoucí šanghajské banky objeven hrůzný masový hrob téměř dvaceti žen, které byly rozpitvány a rozřezány. Do Šanghaje přijíždí zástupce Oddělení jedna Li Jen, který v Pekingu vyšetřoval velmi podobný případ.

Li Jen, který si vyřešením předchozích zločinů vydobyl jisté renomé, je pověřen vedením ožehavého a mediálně sledovaného případu. Vyšetřování navíc ovlivňuje politika, protože by mohlo ohrozit spolupráci Číny se Spojenými státy americkými a mnohasetmilionový obchod. Li má jedinou podmínku – aby na případu spolupracovala i americká forenzní patoložka Margaret Campbellová, s níž má velmi složitý vztah.

Li se stále snaží vymanit ze stínu svého strýce, slavného policisty I-fua, takže se občas staví svým nadřízeným na odpor – což mu nevynáší žádné sympatie, ale Li je odhodlaný udělat vše k vyřešení složitého případu. Dopadení vraha bude ale velmi složité, protože celý případ obsahuje celou řadu podivných úkazů. Proč někdo držet nebohé ženy naživu, když jim odebíral orgány? Proč se u první oběti v Pekingu našly orgány v pytli vedle rozřezaného těla? A proč vůbec byly všechny oběti ženského pohlaví?

Margaret pořád zůstává skvělou odbornicí, pokud jde o mrtvá těla, bohužel stejný talent nevykazuje v osobních vztazích. Je tvrdohlavá, má ostrý jazyk a neváhá říkat, co si myslí – což se v Číně zrovna nenosí. Navíc stále utápí své životní bolesti a prohry v alkoholu. A aby toho nebylo málo, tak jistá si nemůže být ani v osobním životě, protože její vztah z Li Jenem je všechno jen ne snadný.

Margaret a Li Jen se konečně dali dohromady – ale místo toho, aby začali budovat a rozvíjet vztah, tak si ho okamžitě komplikují a rozvrací. Oba jsou tvrdohlaví, navíc je rozděluje odlišná kultura, výchova, zvyky a pohled na svět. Opětovnému nastolení míru nepomáhá to, že Li spolupracuje na případu s šanghajským zástupcem Oddělení dvě Nien Mej-Ling, což je atraktivní a schopná policistka, co o něj nepokrytě jeví zájem. Mezi Margaret a Mej-Ling okamžitě vypukne vzájemná nevraživost, žárlivost a bitva o srdce Li Jena. Ten si uvědomuje, že Mej-Ling v něm vzbudila jisté city, takže si bude muset přiznat, co pro něj Margaret znamená. A nakonec si mezi oběma ženami vybrat.

Peter May patří mezi skvělé vypravěče s darem barvitě vykreslit odlišnou a exotickou kulturu, vybudovat plastické charaktery postav a složité mezilidské vztahy. Tentokrát se děj přesunul do moderní a komerční, životem i zločinem tepající metropole Šanghaje, čímž zase získal jinou atmosféru a dynamiku.

V předchozích dílech Pán ohně a Čtvrtá oběť byla detektivní zápletka dost průhledná. Tentokrát ale Peter May přinesl komplikovaný případ masových vražd. Některé motivy a vztahy na pozadí jsem sice uhodla, ale až daleko v druhé polovině knihy – a toho, kdo je za ty strašlivé zločiny zodpovědný a proč vlastně někdo pitval nevinné ženy zaživa, jsem nepřišla. Nezbývá tudíž než potvrdit, že Peter May zraje jako víno a Sál smrti je zatím nejlepším a nejpropracovanějším dílem ze série Čínských thrillerů.

Škoda jen, že místo toho, aby složitý vztah Margaret a Jena začal rozvíjet, tak ho opět zkomplikoval. Nezbývá než doufat, že čtenářům v dalším díle dopřeje konečně nějaký ten (pořádný) krok dopředu ve vztahu Margaret a Li Jena. Už by bylo načase.

Za poskytnutí recenzní e-knihy moc děkuji nakladatelství HOST. 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s