Výjimeční lidé spáchají dokonalý zločin. Dokáže je Enzo odhalit?

vyjimecni-lide---rec3.jpg

Enzo MacLeod, profesor biologie, uzavřel sázku: dá se starý případ vyřešit pomocí nových vědeckých metod? Právě tato sázka ho přivedla do Paříže, kde se snaží objasnit deset let starý případ zmizení prominentního občana Jacquese Gaillarda. Naneštěstí neexistuje dost důkazů a stop a vlastně není ani není jisté, že je Gaillard mrtvý. A už vůbec není jisté, že byl zavražděn.

Enzo se vydává po stopě zdánlivě nesouvisejících a podivných indicií. Zjišťuje, že Gaillard byl skutečně zavražděn, ale netuší, proč vrahové po sobě zanechali stopy, které mohou vést k jejich odhalení. Enzo nachází a odhaluje další indicie a souvislosti, které ho vedou v honbě za tajemstvím po celé Francii. Jenže existují lidé, kteří si přejí, aby se Gaillardova vražda nikdy nevyřešila a neváhají proto ohrožovat jeho život.

Enzo patří mezi komplexní charaktery. Díky svému brilantnímu mozku dokáže přicházet s nápady a nacházet souvislosti, které by běžnému smrtelníkovi unikly. Má ale také výbušnou povahu, často trpí pocity podrážděnosti nebo marnosti a své negativní emoce otupuje pomocí alkoholu. Jeho soukromý život poznamenala řada špatných rozhodnutí. Má dvě dcery, každou ale s jinou ženou. Právě jeho starší dcera Kirsty, kterou viděl naposledy před patnácti lety, je neoficiálním důvodem, proč se vydal do Paříže. Snaží se s ní znovu sblížit, ale ta mu nedokáže odpustit, že před lety ji i její matku opustil kvůli jiné ženě.

Při pátrání Enzovi pomáhá pestrá skupinka pečlivě vykreslených vedlejších postav. Sebevědomý a výřečný novinář Roger Raffin, který o Gaillardově zmizení napsal knihu. Raffinova bývalá přítelkyně Charlotte, k níž Enzo cítí jistou přitažlivost, ale která očividně skrývá vlastní tajemství. Nebo mladá studentka Nicole, kterou Enzo přijal jako asistentku ve svém ne úplně ortodoxním pátrání, protože jí zapomněl domluvit letní praxi v nemocnici.

Peter May píše lehce a čtivě, takže není problém se do příběhu začíst. Navíc se dokonale obeznámil s prostředním a čtenář tak v knize dostane řadu informací o francouzské historii, náboženství, lékařství, významných pamětihodnostech i o vinařství. Nechybí ani akce a nebezpečí, ačkoliv obojí se výrazněji objevuje až v poslední třetině knihy.

Do toho se vplétají komplikované mezilidské vztahy, které Peter May skvěle vykreslil. Enzo má láskyplný a možná až trochu příliš ochranitelský vztah ke své dceři Sophii. Zato jejímu příteli Bertrandovi nemůže přijít na jméno. Nechybí ani trocha romantiky, přestože rodící se vztah Enza a Charlotte je všechno jen ne jednoduchý. Charlotte se totiž čerstvě rozešla se svým přítelem Raffinem a tvrdí, že o další vztah nestojí, přesto s Enzem tráví čas a nebrání se vzájemné přitažlivosti.

Výjimeční lidé patří mezi dobrodružné detektivky, kde hlavní hrdina se skupinou pomocníků cestuje z místa na místo a odkrývá nové indicie vedoucí k odhalení vraha i jeho motivu. Děj se soustředí na systematické hledání a luštění stop, takže plyne poměrně pomalu. Kvůli velké míře informací se v knize vyskytuje taky množství popisů, které sice pěkně přibližují prostředí Francie, ale na druhou stranu způsobují, že příběhu chybí patřičná dramatičnost a spád.

Výjimeční lidé se řadí mezi dobrodružné detektivky s brilantních hlavním hrdinou, plasticky vykreslenými charaktery postav a komplikovanými mezilidskými vztahy. Jejich potenciál trochu snižuje pomalé tempo vyprávění a chybějící gradace. Dozajista je ale ocení řada čtenářů, co si potrpí na luštění hádek a odhalování tajemství.

Za poskytnutí recenzní e-knihy moc děkuji nakladatelství HOST. 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s