Zavražděný Kritik v sudu s vínem je pouze začátek…

kritik---rec1.jpg

Enzo McLeod, bývalý forenzní expert a současný profesor biologie, úspěšně vyřešil záhadné zmizení a úmrtí prominentního občana Jacquese Gaillarda a získal si tak určitý věhlas. Proto se rozhodne rozluštit další známý, nevyřešený případ – vraždu slavného kritika vína Gilla Pettyho.

Kritik Gill Petty přijel do francouzského Gaillacu zhodnotit místní vína. Někteří vinaři do něj vkládali velké naděje, protože kdyby jejich víno získalo dobré hodnocení, stali se z nich boháči. Jiní ale nebyli z Pettyho příjezdu nadšeni, protože se obávali, že by kvůli němu mohli zkrachovat. Nic z toho se ale nestalo, protože Petty beze stopy zmizel. A s ním i jeho recenze gaillackých vín. Teprve po čtyřech letech se uprostřed vinice objeví Pettyho tělo – na kříži, oblečené v podivném rituálním rouchu a celé rudé od vína, v němž bylo očividně naloženo. Vrah má očividně smysl pro zvrácenou spravedlnost…

Na místo přijíždí Enzo McLeod s cílem zjistit, co se Pettymu stalo a kdo ho zabil. Usoudí, že klíčem k vyřešení případu mohou být Pettyho ztracené recenze vín. Když se mu je nakonec podaří najít, nastává další problém, protože jsou psané šifrou. Každý z místních vinařů se ocitá na seznamu podezřelých a Enzovo pátrání se jim ani trochu nezamlouvá. Natolik, že se někdo pokusí Enza zabít. A následně se objeví další tělo, která si očividně také pobylo nějakou dobu v sudu s vínem…

Enzo do vyšetřování zapojí svou studentku Nicole, která to umí s počítači a internetem. Nicole se nachází v těžké životní situaci, protože jí umírá matka na rakovinu, a nový případ tak bere jako možnost určitého úniku. Navíc nachází útěchu u místního vinaře Fabbiena Marra. Problém je v tom, že právě Fabbien patří mezi hlavní podezřelé. Za Enzem přijíždí také jeho dcera Sophie se svým přítelem Bertrandem, kteří jsou odhodláni mu pomoci s vyřešením případu.

Peter May má dar barvitě vykreslit prostředí, charaktery postav a jejich komplikované vztahy. V Kritikovi se navíc soustředil na proces pěstování, sklízení a výroby vína, kterému se věnoval skutečně podrobně. Nechybí ani romantická linka, i když má tentokrát podobu lehkého milostného trojúhelníku. Enzo pomůže Michelle Pettyové získat otcovy věci. Zdá se ale, že Michelle jeví zájem také o samotného Enza, přestože je o hodně starší.  Enzo by se možná nebránil, ale na scéně se objeví jeho příležitostná milenka Charlotte, takže o napjatou atmosféru a problémy nebude nouze.

Největší slabinou Kritika paradoxně zůstává detektivní zápletka, která působí tak nějak chudě. Jako by se Peter May rozhodl, že chce napsat román o víně, ale taky si uvědomil, že se mu bude lépe prodávat, když do toho zamotá osvědčeného hlavního hrdinu, nějakou tu vraždu a detektivní pátrání.

Kritik jako detektivka nebo konspirační thriller pokulhává. To ale neznamená, že se to nečte skvěle. Protože čte. A pokud máte náladu na nenáročný román, ze kterého na vás dýchne slunce a vůně rozdrcených vinných hroznů, tak po Kritikovi bez obav sáhněte. Jako letní čtení, které ve vás probudí touhu strávit dovolenou na vinicích ve Francii, totiž Kritik funguje skvěle. A pokud zrovna nemáte na podobnou dovolenou nárok, tak si alespoň nalejte skleničku vína a užijte si příjemnou knihu.

Za poskytnutí recenzní e-knihy děkuji nakladatelství HOST

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s