Seznamte se s R. F. Jackabym, detektivem pro nevysvětlené věci

jackaby---rec1.jpg

Abigail Rooková od malička toužila po dobrodružství, proto utekla z domu a připlula do města New Fiddleham v Nové Anglii. Nemá ovšem tušení, co všechno ji potká poté, co zareaguje na zvláštní inzerát, v němž se hledá asistentka vyšetřovací agentury pro nevysvětlené jevy. Setkává se s excentrickým R. F. Jackabym a ocitá se rovnou uprostřed vyšetřování brutální vraždy.

Obětí se stal mladý novinář Anthony Bragg, který se pravděpodobně dostal na stopu sériovému vrahovi. To ho stálo život rukou právě tohoto člověka. Nebo to člověk nakonec vůbec nebyl? Jackaby a Abigail se pouštějí do vyšetřování hrůzného činu. Oficiální policejní složky jim házejí klacky pod nohy, oběti přibývají a nakonec oběma detektivům půjde o holý život.

Abigail se nikdy nechovala jako typická slušná mladá dáma v roce 1892. Od malička toužila po dobrodružství, proto místo studií na vysoké škole odjela na archeologickou výpravu na Ukrajinu, která ovšem dopadla katastrofálně. Abigail než aby se vrátila k rodičům, odcestovala přes oceán od New Fiddlehamu. Je inteligentní a všímaná, což se jí pro práci ve vyšetřovací agentuře rozhodně hodí. Nechybí jí odvaha a houževnost, proto se rozhodne v práci pro Jackabyho vytrvat, i když ho zpočátku považuje trochu za blázna a navíc se ocitne tváří tvář brutální vraždě. Dokáže být vynalézavá, odhodlaná, ale nepostrádá také ani smysl pro humor i ironii.

R. F. Jackaby vidí to, co jiným lidem zůstává skryto. K nadpřirozeným jevům ale přistupuje metodicky a vědecky. Kvůli tomu se chová (a také obléká) dost nevšedně. Patří mezi excentriky, co postrádají sociální cítění a takt. Uvědomuje si, že ho většina lidé považuje za podivína, ale je mu to srdečně jedno. Obklopuje se zvláštními věcmi, chaosem a neumí vařit, i když se o to svérázně pokouší. Skrývá ale i druhou stránku své povahy, které projevuje cit pro krásno a harmonii, i když se jedná o krásu značně neobvyklou.

Hlavním hrdinům sekundují uvěřitelné vedlejší postavy. Schopný inspektor Marlowe, co se drží osvědčených policejních postupů, nevěří v nadpřirozeno, a nemá Jackabyho v lásce. Mladý a horlivý pomocný detektiv Charlie Cane, jenž se na rozdíl od svého nadřízeného rozhodne Jackabymu pomoc, i když ho to může stát práci. Ale možná má na jeho rozhodnutí vliv i Abigail. Charlie ale není jen obyčejným policistou, protože skrývá temné tajemství. Všechny postavy působí plasticky, proto je škoda, že jim autor nevěnoval víc prostoru, aby je čtenáři mohli opravdu dobře poznat.

William Ritter píše velmi čtivě a chytlavě. Do tradiční detektivky v britském stylu zamíchal pořádnou dávku nadpřirozena. Pro svůj svět čerpal nápady z nejrůznějších folklorních tradic, takže ve výsledku působí nadpřirozená linka originálně.

William Ritter se ale netají inspirací příběhy slavného Sherlocka Holmese. Z původního Sherlocka Holmese vytvořeného Arthurem Conanem Doylem si vzal klasickou detektivní zápletku, dobu a konflikty mezi Jackabym a policitsy. Z moderního zpracování v podobě série Sherlock stanice BBC zase excentrického hrdinu, jenž nezapře podobnost s Benedictem Cumberbatchem. Nejedná se ale o žádnou kopii těžící ze slavnějšího díla či úspěšné televizní minisérie. Autor si s atraktivními motivy pohrál, přidal k nim vlastní nápady a zručně je zkombinoval s nadpřirozenou linkou.

Jackaby má naneštěstí průhlednou detektivní zápletku. Důvodem je nejspíš poměrně malý rozsah, protože příběh se odehrává na necelých dvě stě padesát stranách. William Ritter sám sobě neposkytl prostor, aby mohl zápletku pořádně rozpracovat a zamotat. Kvůli tomu se jistě podaří řadě čtenářů vraha uhodnout nevhodně brzy.

Jackaby přinesl velmi čtivou klasickou detektivku ozvláštněnou nadpřirozenou linkou, plastickými charaktery a britským smyslem pro humor. Potenciál knihy snižuje pouze předvídatelná detektivní zápletka. Přesto je Jackaby velmi lákavým úvodem do nové série, jejíž druhý díl s názvem Beastly Bones vyjde v překladu na podzim 2016.

P. S. A nezírejte na žábu.

Za poskytnutí recenzní e-knihy moc děkuji nakladatelství HOST. 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s