Co se stane, když je ve hře Královská krev?

kralovska-krev---rec1.jpg

Geder Palliako se stal opatrovníkem prince Astera a vyšvihl se na vrchol mocenského žebříčku. Lord Dawson Kalliam se vrátil do politiky a rád by věděl, co stoupající hvězda lorda Palliaka bude znamenat pro království. Cithrin naoko působí jako magistra Medejské banky, ale touží po skutečných pravomocech. Všichni hrdinové lopotně hledají svou cestu a cíl, ale nad nimi se vznáší hrozba další války.

Lord Dawson Kalliam  a jeho žena Clara proplouvají životem na královském dvoře a sítí intrik. Rádi by věděli, co se z lorda Palliaka vyklube a jaký dopad to bude mít na království i na jejich rodinu. Geder Palliako, který kdysi sklízel posměch v armádě, totiž proti všem očekáváním získal moc, majetek a postavení. Stále v tom ale neumí chodit, nevyzná se v dvorských intrikách a složitých politických machinacích. Radu nachází u kněze Barashipa, který dokáže poznat, když někdo lže. Jenže Geder ve skutečnosti nemá tušení, o co Baraship usiluje.

Cithrin bel Sarcour souhlasila, že veškeré pravomoci k řízení pobočky Medejské banky připadnou notářce Pyk Uterhall. V tu chvíli ale netušila, jak moc ji to bude štvát, zvlášť když s Pyk mají úplně jiný způsob myšlení a obchodování. Cithrin hledá cestu, jak získat určitou svobodu a moc, a rozhodne se vydat na cestu. Nemá ale ponětí, kam ji tohle rozhodnutí zavede. Marcus Wester stále slouží Cithrin, s níž ho pojí zvláštní pouto, které nejspíš ani on nedokáže pojmenovat. Mistr Kit opustil svou hereckou kumpanii, aby se vydal zabít bohyni, jíž kdysi sloužil a následně ji opustil. A obrátí se právě na Marcuse s přáním, aby ho na jeho bláhové a nejspíš sebevražedné cestě doprovázel.

Začátek Královské krve se opět rozjíždí dost pomalu, přesto jsem se do ní začetla rychleji než do Dračí cesty, protože už jsem znala prostředí a postavy. Postupně se dějové linky a osudy jednotlivých hrdinů začnou proplétat, vznikají nová spojenectví a nečekané vztahy, takže příběh získává na obrátkách. Daniel Abraham se soustředil na politiku i náboženství a na složité dvorské i obchodní machinace. Děj ubíhá spíše pozvolna, ale autor dokazuje, že i maličkosti mohou změnit vývoj celého příběhu nečekaným směrem. Směrem, který pro některé z postav může být fatální.

Královská krev nezapře inspiraci slavnou sérií Píseň ledu a ohně od G. R. R. Martina, což je zřejmé i mně, přestože jsem z ní četla pouze první díl. Královská krev v řadě prvků kopíruje Hru o trůny, některé dějové zvraty mě proto nechaly naprosto chladnou, jelikož jsem je očekávala. Královská krev, potažmo cyklus Mince a dýka, se pro mě nestaly srdcovou záležitostí. Kvůli střídavému vyprávění z pohledu jednotlivých postav, z nichž některé mě zajímaly, a jiné zase až tolik ne, jsem knihu odkládala a nic mě nenutilo se k ní vracet. Dračí cesta i Královská krev mě prostě nedokázaly pohltit. To ale neznamená, že si cyklus Mince a dýka nenajde své fanoušky.

Královská krev bezpochyby zaujme čtenáře, kteří si potrpí na fantasy inspirovanou středověkem s nepředvídatelným dějem, mnohovrstevnatými postavami a složitými politickým a mocenskými hrami. Avšak pro ty, kdo touží po dobrodružství, akci a svižném ději, toto série pravděpodobně nebude tím pravým ořechovým. Dá se také doporučit těm, kterým Martinova série Píseň ledu a ohně připadá moc temná a drastická. Královská krev, potažmo celý cyklus Mince a dýka, přináší něco v podobném duchu, ale v podstatně mírnějším a stravitelnějším balení. (A Martinovi fanoušci si mohou zkrátit dlouhé čekání na Vichry zimy.)

Recenze byla napsána pro web Děti noci, kterému děkuji za poskytnutí recenzního výtisku.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s