Co se stane, když se ocitnete Ve službách zla?

ve-sluzbach-zla---rec1.jpg

Cormoranu Strikeovi se v životě daří. Vyřešil dva mediálně sledované případy, zachránil svou detektivní kancelář před krachem, stal se tak trochu celebritou a o platící klienty nemá nouzi. Do chvíle, kdy jeho spolupracovnici Robin Ellacottové přijde balíček, v němž se nachází uříznutá lidská noha.

Klienti mizí jako pára nad hrncem, protože se nikdo nechce zaplétat s detektivy, kteří figurují v případu nevyřešené vraždy. Policie sleduje stopu, která podle Strikea nikam nevede, takže nezbývá nic jiného, než aby se pustil do pátrání sám. Strike totiž tuší, že vrahem musí být někdo z jeho minulosti, protože k uříznuté noze byl přiložen lístek se vzkazem, jenž obsahoval úryvek z písně skupiny Blue Öyster Cult, kterou zbožňovala jeho matka.

V úvahu přicházejí tři podezřelí. Donald Laing, který brutálně pobodal vlastní ženu. Noel Brockbank, co má slabost pro malé holčičky, svou nevlastní dceru nevyjímaje. A Jeff Wittaker, bývalý muzikant a feťák, ale také Cormoranův nevlastní otec, který byl obviněn ze zabití jeho matky Ledy Strikeové, ale podařilo se mu uniknout. Se všemi muži se Strike v minulosti dostal do křížku a ani jeden z nich by mu neváhal ublížit. Cormoran se navíc strachuje o svou detektivní kancelář, která se drží jen těsně nad vodou, a také o Robin, protože ta mu chce za každou cenu pomoci dopadnout vraha, co jí poslal tu hrůznou zásilku.

Opět se dočkáme pomalého a poctivého odkrývání stop a vodítek, které se prolínají se záblesky minulosti obou hrdinů i s jejich současnými vztahy. Teprve na konci, jak už je u této série zvykem, přijde na řadu i trocha akce. Důležitou roli Ve službách zla hraje také osobní život obou hrdinů. Robin má těsně před svatbou, ale její vztah s Matthewem se ocitá v hluboké krizi. Strike z její blížící se svatby není ani trochu nadšený, ale zároveň netuší, co pro něj Robin vlastně znamená. Oba řeší poměrně dost své vztahy a pocity, ale nečekejte romantiku v pravém slova smyslu.

Mezi největší předností série s Cormoranem Strikem patří úžasný styl psaní, vytvoření naprosto reálného prostřední, životných postav a přirozených dialogů. Kolikrát jsem si při čtení knihy říkala, jestli autor všechna ta místa osobně zná, nebo jestli je umí jen tak skvěle popsat na základě zjištěných informací. Robert Galbraith navíc pomalu, ale jistě přidává do detektivní série thrillerové prvky. Začalo to nenápadně už v Hedvábníkovi Ve službách zla se temnější ladění příběhu posunulo zase o krůček dál.

Volání kukačky a Hedvábníka jsem si naprosto zamilovala. Pro jsem byla nemile překvapená, že ve mně Ve službách zla nevyvolalo stejné bezbřehé nadšení. Trvalo mi tři čtvrtiny knihy, než jsem přišla na to, co mi Ve službách zla chybí. A to bylo atraktivní prostředí a plastické vedlejší postavy a jejich osudy. Máme tu pouze tři podezřelé, z nichž ani jeden se v knize skoro nevyskytuje, a jejich temnou minulost autor odhalil na můj vkus příliš brzy. Co se týče odhalení vraha, tak toho jsem neuhodla, ale celé rozuzlení mi přišlo trochu vykonstruované.

I přes výše popsané nedostatky hodnotím Ve službách zla pozitivně, protože se jedná o nadprůměrnou a hlavně úžasně napsanou detektivku. A konec potvrzuje to, že se má přestat v nejlepším, přestože některým čtenářům to může způsobit lehce infarktový stav. Čekání na čtvrtý díl bude totiž nekonečné. Každopádně se na něj těším a jsem zvědavá, jak autor tohle dokáže rozmotat.

Recenze byla napsána a poprvé publikována na Databázi knih, které tímto mnohokrát děkuji za poskytnutí recenzního výtisku.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s