Která z dívek získá srdce prince a stane se První?

prvni---rec1.jpg

Selekce, reality show, v níž si má princ Maxon Schreave vybrat manželku vrcholí. Z pětatřiceti dívek zůstaly jen čtyři a bojují o srdce prince i o korunu. Vyhrát může ale jen jedna. Které z nich se stane První?

America Singerová se konečně rozhodla. Sice si není úplně jistá, že touží po koruně a všech povinnostech s ní spojených, ale ví, komu patří její srdce a je odhodlána získat princovu lásku. Jenže vinou jejích předchozích činů její vztah s princem utrpěl, takže v něm nechybí nejenom dřívější blízkost, ale také důvěra. Politická situace také není zrovna klidná, protože rebelové útočí na královský palác i na civilní obyvatelstvo. Navíc král Clarkson, Maxonův otec, si nepřeje, aby America vyhrála a dává jí to nepokrytě najevo. Není jediný, protože ani na žebříčcích popularity mezi lidmi America rozhodně nevede.

America je ze Selekce unavená a podrážděná. Trápí se nejistotou a taky žárlí na Maxona, který se stále věnuje i ostatním dívkám. Kvůli tomu se občas chová zbytečně impulzivně a svůj vztah s princem ještě zhoršuje. Pořád se ale snaží zajistit lidem v Illejském království lepší život a neslevuje ze svých morálních zásad, i když jí to způsobí řadu potíží. Maxon se ocitl rozpolcený, protože ho to k Americe táhne, ale zároveň si není jistý jejími pohnutkami ani city. A ještě je tu Kriss, která Maxona miluje pro něj samotného, což prince, který není na nezištné vztahy zvyklý, okouzluje a přitahuje.

Kiera Cass v knize věnovala trochu víc prostoru rebelům a hrozícímu válečnému konfliktu. Rebelové ze Severu chtějí s Maxonem vyjednávat a America přitom bude hrát mnohem důležitější roli, než tušila. Zato Jižanští rebelové začínají útočit na nevinné obyvatelstvo a vyhrožují i rodinám dívek účastnících se Selekce. Díky tomu v ději přibylo více akce, politiky i nebezpečí. Autorka navíc v samotném závěru přitvrdila a přidala pár zvratů, takže se některé z postav nemusejí v pořádku dožít konce.

Hlavní roli ale v knize hraje vztah mezi Americou a Maxonem. Oba dva se trápí nejistotou i žárlivostí, takže se jejich vztah podobá jízdě na horské dráze. V jednu chvíli se zdá, že je mezi nimi vše v pořádku a dokonce zažívají romantické chvíle, v druhou se ovšem hádají a urážejí. Oba se tak pohybují v kruhu plném vzájemných nedorozumění a pochybností.

První, stejně jako celá trilogie Selekce, nevyniká zrovna perfektně promyšleným dějem a dystopickým světem. Klouže po povrchu a vlastně přímo od čtenáře vyžaduje, aby se nepokoušel nahlédnout hlouběji. Z celé knihy se line určitá naivita a nereálnost, což je vidět například v tom, jak autorka vyřešila celý ten milostný propletenec. Navzdory akčnějšímu závěru kniha působí poměrně idealisticky a nevěrohodně, ačkoliv zapřisáhlé romantické duše budou nejspíš spokojené.

První zdařile zakončila nenáročnou a oddychovou trilogii Selekce. Přinesla čtivý příběh plný milostných problémů okořeněný trochou akce, prvky dystopie a několika nečekanými zvraty. Pro požitek z četby je ale nutné knize prominout jednoduchost, naivitu i milostnou zápletku plnou klišé. Čtenářky, kterým se líbila Selekce a Elita, ale První dozajista potěší, protože jim poskytne konec, v jaký nejspíš doufaly.

Recenze byla napsána a poprvé publikována na Databázi knih, které tímto mnohokrát děkuji za poskytnutí recenzního výtisku.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s