Co přinese Šeherezádě Pomsta a rozbřesk?

pomsta-a-rozbresk---rec1.jpg

V království Chorásán vládne krutý kalif Chálid Ibn al-Rašíd, který si každého večera vezme jednu dívku za manželku a za rozbřesku druhé dne ji nechá uškrtit na hedvábném provaze. Vše se změní, když se šestnáctiletá Šeherezáda al-Chajzurán dobrovolně stane jeho manželkou. Manželkou, které je odhodlaná přežít rozbřesk přinášející smrt…

Šeherezáda přišla do paláce, aby pomstila smrt své nejlepší přítelkyně Šívy, která se také na jednu noc stala kalifovou manželkou. Šeherezáda je odhodlaná přežít smrtící rozbřesk, nalézt Chálidovu slabou stránku a zabít ho. Začíná vyprávět příběhy, které za rozbřesku v tom nejlepším přeruší, a tak přežije. Jenže její plány na pomstu se začínají komplikovat. Někdo usiluje o Šeherezádin život, ale kupodivu krutý kalif Chálid a hedvábný provaz s tím nemají nic společného.

Navíc si Šeherezáda postupně uvědomuje, že Chálid není tím krutým tyranem, co si libuje v zabíjení dívek, ale jen sotva dospělý král. Král, co skrývá temné tajemství. A Šeherezáda je odhodlaná ho odhalit a přijít na to, proč tolik nevinných dívek muselo zemřít. Problém je v tom, že k Chálidovi začíná cítit něco jiného než opovržení a nenávist. Jak má naplnit svou touhu po pomstě, když se s největší pravděpodobností zamilovala do muže, kterého měla zabít?

Šeherezáda patří mezi hrdinky, co mají pořádně tvrdou hlavu, prořízlou pusu a pro strach uděláno. Chálid na první pohled působí jako chladný a nedostupný muž, co ho nic nezajímá a nic se ho nedotkne. Čtenářům je ale jasné, že se za jeho chladnou maskou skrývá něco víc. Nechybí ani sympatické vedlejší postavy – Šeherezádinu služebná Despina, co je taky docela od rány, a neustále lehkovážně vtipkující kapitál stráží Džalál. Jediný, koho jsem nemohla vystát, byl Tárik, Šeherezádina láska z dětství. V příběhu má bohužel docela dost prostoru, protože se snaží Šeherezádu zachránit ze spárů krutého kalifa, jeho činy jsou ale zbrklé a zaslepené.

Pomsta a rozbřesk patří mezi v současné době tolik populární re-tellingy pohádek. Reneé Ahdieh si jako předlohu vzala arabské Pohádky tisíce a jedné noci, takže příběh získal nádech exotičnosti a v našem malém překladatelském rybníčku i nevšednosti a originality.

Reneé Ahdieh zručně spojila romantiku s exotickým prostředním, tajemstvím, intrikami, trochou akce a fantasy prvky. Vše umocnila pěkně vykreslená atmosféru a prostředí inspirované arabskou kulturou. Čtenářům tak před očima doslova vyvstává královské město Rej obklopené pouští, velkolepý palác z mramoru, překrásné zahrady, vybraně zařízené komnaty i rušné tržiště.

Pomsta a rozbřesk je především oddychové a romantické čtení pro dívky, takže by se v ní našlo i pár much. Celý ten Šeherezádin plán (pokud vůbec nějaký má) je dost slabý, takže by se nikdy nepomstila a hned za prvního rozbřesku by skončila stejně jako všechny ostatní dívky – mrtvá. Také její vztah s Chálidem se vyvíjí až moc rychle a snadno. A jelikož se jedná o young adult literaturu, nechybí ani otravné klišé v podobě milostného trojúhelníku. Naštěstí ho tam není moc a Šeherezáda se v tom neplácá, ale to neznamená, že by mě to neštvalo.

Pomsta a rozbřesk přinesla mimořádně čtivý a chytlavý romantický příběh okořeněný fantasy prvky a arabským světem. Už jenom kvůli místy téměř poetickému stylu, exotickému prostředí a nádherné obálce se mezi young adult literaturou rozhodně neztratí. Což je dobře, protože Pomsta a rozbřesk za přečtení stojí. A já potřebuju druhý díl, protože chci vědět, jak to dopadne.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Databázi knih.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s