Jak vypadá Temnější tvář magie?

temnejsi-tvar-magie--rec1.jpg

Kell je Antari, jeden z posledních mágů, kteří vládnou magií krve a díky tomu mohou cestovat mezi světy. Kell tak navštěvuje Červený, Bílý a Šedý Londýn. Jen do Černého Londýna se nedostane, protože ten se kdysi zhroutil. Jenže temná magie z Černého Londýna si našla cestu do ostatních světů a hrozí, že je zničí.

Vítejte v paralelních světech, kde existují města stejného jména – Londýn – která se ale od sebe liší tak, jak si jen lze představit. V Červeném Londýně, hlavním městě království Arnes, pulzuje magie a znamená tu vše. V Bílém Londýně, kterému vládnou krutá dvojčata Athos a Astrid Daneovi, magie mizí a její zbytky se lidé snaží zotročit. V Šedém Londýně, hlavním městě Velké Británie, už magie zmizela a byla zapomenuta.

Kell patří do královské rodiny v Červeném Londýně, přestože s ní není pokrevně spřízněn. Neví, kdo byli jeho rodiče, protože mu kdosi kouzlem vymazal prvních pět let života. A Kell se domnívá, že to byl samotný král s královnou. Antariové totiž vymírají a jsou tudíž mimořádně vzácní a cenění.

Devatenáctiletá Lila Bardová žije v Šedém Londýně, touží mít vlastní loď a stát se pirátkou, místo toho se ale přežívá tak, že krade. Všechno se změní, když se její cesta zkříží s Kellovou. Lila dostává možnost cestovat mezi světy, přestože by to pro obyčejného člověka nemělo být možné. Vysněné dobrodružství začíná – až na to, že bude mnohem dramatičtější a nebezpečnější, než si představovala.

Kell je přemýšlivý, trápí se vlastní tajemnou minulostí a také ho tíží postavení Antariho. Zato Lila má pořádně prořízlou pusu a pro strach uděláno. K životu přistupuje pragmaticky a bez iluzí. Jakékoliv city se snaží se svého života vytěsnit – a když už to nejde, tak si je aspoň nepřipouštět. Ti dva tvoří dvojici plnou protikladů, ale zároveň se zvláštním způsobem doplňují.

Nechybí ani zajímavé vedlejší postavy. Třeba Holland, druhý žijící Antari, jenž působí ve službách panovníků Bílého Londýna a usiluje Kellovi o život. Pod chladným a krutým povrchem se ale skrývá muž, který prožil spoustu bolesti a utrpení. Nebo Kellův nevlastní bratr, princ Rhy, soucitný a oblíbený následník trůnu, který si užívá života, působí trochu lehkomyslně, ale zároveň se trápí tím, že nemá nadání pro magii. Škoda jen, že vedlejší postavy nedostaly víc prostoru a jejich potenciál tak nebyl naplno využit.

V. E. Schwab se podařilo zdařile vybudovat zajímavý a neotřelý svět v podobě tří paralelních království s hlavním městem Londýn. Do nich dosadila sympatické a dobře vykreslené postavy, přidala pár překvapivých zvratů, pořádnou porci magie, trochu akce, krve a nějaké to úmrtí. Pro čtenáře, kteří už jsou otrávení klišé v podobě milostných trojúhelníků, bude plusem také absence romantiky. Jedná se sice o první díl ze tří, přesto má Temnější tvář magie uzavřený děj. V. E. Schwab si ale ponechala několik nezodpovězených nebo nedořešených otázek, z nichž může vykouzlit napínavé pokračování.

Temnější tvář magie má nepředvídatelný děj. Teprve zhruba v polovině se vykrystalizuje zápletka – a já jsem si myslela, že vím, kam bude příběh směřovat. Jenže autorka mě pěkně převezla. Právě nepředvídatelnost děje ale pro mě byla největší slabinou knihy. Místo toho, aby mě držela v napětí, způsobila to, že mě nedokázal příběh vtáhnout a pohltit.

V. E. Schwab se proslavila knihami Archiv Dveře do prázdnoty spadajícími do young adult literatury. Čtenáři zvyklí na jednoduchý styl a svižný a akční příběh by mohli být nemile překvapeni, protože Temnější tváří magie patří do klasické fantasy. Mohou si ji přečíst, jak mladší, tak starší čtenáři, i když bych ji doporučila hlavně těm, kteří mají chuť na lehčí fantasy, nebo s tímto žánrem teprve začínají.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Databázi knih a nakladatelství Argo.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s