Kam Petera zavede Šepot podzemí?

sepot-podzemi-rec1.jpg

Peter Grant, konstábl londýnské metropolitní policie a učedník magie, pracuje na novém případu. V metru je nalezeno tělo muže, kterým zemřel na následky bodného poranění. A vražedným nástrojem byl očividně střep keramiky nesoucí silné stopy magie.

Případ nebude jednoduchý, protože policistům není jasné, jak se vlastně mladík na místo, kde zemřel, dostal. Navíc se jedná o syna amerického senátora, takže se scéně objeví agentka Reynoldsová z FBI, která nic neví o magii a tak by to taky mělo zůstat.

Peter Grant společně se svým mistrem inspektorem Thomasem Nightingalem a policistkou a učednicí Lesley Mayovou také pátrají po tajemném a nebezpečném Muži bez tváře, který zavraždil několik lidí a málem si na seznam přidal i Petera. K tomu je Peter ještě upozorněn, že se v jednom z vlakových tunelů objevuje duchu. A aby toho nebylo málo, tak se na scéně objeví i Řeky, bohyně londýnských vodních toků, s nimiž má Peter složité a ne vždy zrovna přátelské vztahy.

„U Vikingů,“ řekla Lesley.

„Přesně tak,“ přikývl Nightingale. „Byli krvežízniví, ale v určitém omezeném smyslu i překvapivě erudovaní.“

No, to by dávalo smysl, pomyslel jsem si, když měli k dispozici tolik dlouhých zimních nocí. Jakmile vyčerpáte možnosti pití, hodování a pelešení, narušit jednotvárnost vám pravděpodobně pomůže to, že někoho začnete pomalu mučit k smrti.

Šepot podzemí, str. 126

Peter na případu opět spolupracuje s policistkou Lesley Mayovou, i když ta se teprve vzpamatovává z vážných zranění utrpěných při výkonu služby. Navíc se u ní také objevil dar zacházet s magií, což jí jde lépe než Peterovi. Nechybí ani inspektor Seawoll nebo inspektorka Stephanopolusová, kterým to, že se v případu vraždy objevuje prvek nadpřirozena, není příliš po chuti. Kdo tu má ale pohříchu málo prostoru, je inspektor Nightingale, služebná Molly a pes Toby. Hlavně v případě Nightingalea je to hrozná škoda, protože jeho postava má velký potenciál, ale přitom je odsunuta do pozadí.

Šepot podzemí se skládá z několika na první pohled nesouvisejících dějových linií, co se postupně začnou proplétat. Hlavní roli hraje detektivní vyšetřování, které doplňují originálně pojaté prvky nadpřirozena, pořádná porce suchého britského humoru, nějaká ta akce a nebezpečí a množství informací z různých oborů.

Chápu, že právě ona přemíra informací a popisů bude řadě lidí vadit. Já mám ale popisy ráda a navíc to beru jako možnost dozvědět něco nového zábavnou a nenásilnou formou. S klidem můžu říct, že v Šepotu podzemí jsem se dozvěděla něco o vyšetřovacích postupech londýnské policie, viktoriánské architektuře, londýnském metru a kanalizaci. Sice netuším, k čemu mi to bude, ale co já vím, třeba se to jednou bude hodit.

„Seš strašnej suchar,“ řekla. „Člověk by si myslel, že polda, co je zároveň čaroděj, bude zajímavější. Harry Potter nebyl takovej suchar. Vsadím se, že i Gandalf by tě přepil.“

To byla nejspíš pravda, ale nepamatuju si na pasáž, kdy by Hermiona byla tak brutálně sťatá, aby Harry musel zaparkovat s koštětem na Buckingham Palace Road, jen aby se mohla vyblít do kanálu.

Šepot podzemí, str. 135

Řek Londýna a Měsíce nad Soho jsem si stěžovala na překombinovanost děje, která vedla k tomu, že jsem se v něm ztrácela. Kupodivu v Šepotu podzemí jsem s tím už neměla problém. Byly tu momenty, kdy jsem si nebyla jistá, co je zase tohle a jak to zapadá do děje. Zalistovat zpátky jsem ale musela jen párkrát, většinou mi došlo, jak to spolu souvisí. Netuším, jestli je to tím, že Ben Aaronovitch se trochu držel na uzdě a naučil se přehledněji budovat příběh, nebo tím, že jsem Šepot podzemí četla pomalu a dost pozorně.

Šepotu podzemí je patrné, že se napříč sérií potáhne pátrání po tajemném Muži bez tváře. Pro mě je to asi největší problém, protože právě v Měsíci nad Soho jsem měla v příběhu a postavách ukrutný zmatek. Ben Aaronovitch navíc děj z přechozího dílu nijak nevysvětluje a neshrnuje, což by se tady vážně hodilo.

Šepot podzemí patří mezi neotřelé, chytré a zábavné knihy, které si mohou přečíst jak muži, tak ženy. Pokud máte rádi urban fantasy, tak celou sérii Peter Grant můžu s čistým svědomím doporučit. Já už se těším na čtvrtý díl s názvem Prokleté domovy, který by měl vyjít v překladu na jaře 2017.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji e-shopu Arara.cz. 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s