Kde najít Fantastická zvířata? V kufru…

fantasticka-zvirata---rec1.jpg

New York, 20. léta 20. století. Mladý kouzelník Mlok Scamander přijíždí do Spojených států a s sebou veze nelegální kufřík plný fantastických (a často dost nebezpečných) zvířat. Cílem je jedno z nich – ptáka Bouřliváka – vrátit do jeho domoviny na arizonských pláních. Nemohl si ale vybrat horší dobu. V New Yorku řádí tajemná a ničivá síla, která děsí nečary, lidi co neumí kouzlit a o magickém světě nemají tušení. A američtí bystrozorové se domnívají, že tou silou je ve skutečnosti nebezpečné zvíře.

Mlok Scamander by se možná z New Yorku bez problémů dostal, kdyby mu z kufru neutekl hrabák, malé zvířátko, co miluje (a krade) všechno lesklé a třpytivé. A to je pouze začátek dobrodružství, protože Mlokovi a jeho zvířatům se do cesty připlete nečar Jacob Kowalski, co si touží otevřít pekárnu, bývalá bystrozorka Tina Golsteinová, které se chce vrátit do vyšetřovacího týmu, nebo její dobrosrdečná a naivní sestra Queenie patřící mezi nitrozpytce, tedy kouzelníky, co lidem umění číst myšlenky.

V současné době můžete na trhu najít dvě knihy s názvem Fantastická zvířata a kde je najít, takže je v tom trochu zmatek. První z nich jsou Fantastická zvířata a kde je najít z roku 2001, kterou J. K. Rowlingové napsala pro charitu, a jako autora uvedla právě fiktivní postavu Mloka Scamandera. Jedná se o krátký bestiář, v němž představuje fantastická zvířata, a zároveň celou knihu pojala jako příručku, podle níž se učí ve škole čar a kouzel v Bradavicích. Druhá kniha Fantastická zvířata a kde je najít (původní scénář), jak už napovídá název, přináší scénář ke stejnojmennému filmu, který vtrhl do kin v listopadu 2016.

A proč potřebujeme vydaný scénář, když už existuje kniha? Protože film Fantastická zvířata a kde je najít není filmovou adaptací oné knihy z roku 2001, ale originálním počinem, který J. K. Rowlingová napsala přímo pro filmové pláno. Ano, je to trochu složité.

Film Fantastická zvířata a kde je najít jsem viděla a moc se mi líbil. Proto jsem byla zvědavá, jak se mi bude číst samotný scénář. Film totiž stojí na postavě Mloka Scamandera, kterého hraje talentovaný Eddie Redmayne, a také na digitálních efektech, s jejichž pomocí tvůrci vytvořili magický New York 20. let a oživili spoustu úžasných fantastických zvířat.

J. K. Rowlingová i při psaní scénáře prokázala svůj spisovatelský talent, bohatou představivost a schopnost vytvořit sympatické postavy, kterým budete fandit. Najdete tu asi všechno, co od ní čekáte – pozoruhodný magický svět, akci, nečekaná odhalení, humor, trochu romantiky a nakonec i jednoho černokněžníka (a ne, není to Voldemort:) Scénář Fantastických zvířat a kde je najít byl příjemným překvapením, protože jsem si užívala objevování drobností, které mi v kině utekly.

Přesto ve mně občas forma scénáře vyvolala pocit ochuzení, protože jako plnohodnotný román by byla Fantastická zvířata a kde je najít úplně jiné kafe. Navíc scénář neumožňuje víc rozepsat akční scény nebo podobu a chování fantastických zvířata a přiznám se, že kdybych neviděla film, tak si to podle těch stručných popisů nedovedu představit.

J. K. Rowlingová se navíc nevyhnula některým nelogičnostem a trochu porušila pravidla, která si nastavila v původní sérii o Harrym Potterovi. Upřímně jsem nechápala, proč by se celá kouzelnická Británie měla třást před Voldemortem a považovat ho za nejmocnějšího černokněžníka všech dob, když vedle toho, co ona tajemná síla předvedla ve Fantastických zvířatech, působil jako naprostý amatér. Nejvíc jsem ale byla zvědavá, jestli mi scénář objasní ten konec, který mi v kině přišel dost nelogický. Říkala jsem, že mi třeba něco uniklo, a kvůli tomu jsem to nepochopila. Ale ne, J. K. Rowlingové to takhle skutečně napsala. Efektní a dojemné to bylo, o tom žádná, logické už moc ne.

Fantastická zvířata a kde je najít (původní scénář) jsou jednohubkou pro všechny fanoušky J. K. Rowlingové a milovníky univerza z knih Harryho Pottera. Navíc scénář má nádhernou grafickou úpravu, kdy obálka i každá stránka působí naprosto skvostně, takže se zařadí mezi sběratelské kousky, které potěší vaše oko a stanou se ozdobou vaší knihovničky. Ale teď mě omluvte, já si jdu pustit Fantastická zvířata a kde je najít a užít si příběh se vším všudy. A u toho budu přemýšlet, kde by se dal najít jeden malý, roztomilý hrabák s nenechavými tlapičkama.

J. K. Rowlingová: Fantastická zvířata a kde je najít (původní scénář), březen 2017.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Databázi knih.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s