Kdo uslyší Divokou píseň, přijde o duši

divoka-pisen---rec1.jpg

Vítejte ve městě Verity, kde násilí plodí násilí. Z každého zločinu povstane jedna příšera – korsaj živící se masem, malchaj sající krev nebo sunaj pojídající duše hříšníků.

Sever města ovládá Callum Harker, který používá příšery jako zbraně i sluhy a od lidí si za iluzi normálního a bezpečného života nechává dobře platit. Jih řídí Henry Flynn se svojí FBJ, Flynnovou bojovou jednotkou, která zabíjí příšery a chrání lidi.

August Flynn je sunaj a tajná zbraň Henryho Flynna. Nyní dostává svůj první úkol. Pod falešnou identitou nastupuje na střední školu, kde se má spřátelit s Katherine Harkerovou a zjistit o ní co nejvíc informací. Kate totiž není obyčejná středoškolačka, ale dcera Calluma Harkera. August předpokládá, že Kate bude stejně krutá a zlá jako její otec, ale brzy zjišťuje, že toho mají překvapivě hodně společného…

August působí pozoruhodně lidsky, přestože není člověk. Patří mezi tiché, samotářské a přemýšlivé typy. Není však žádný zbabělec nebo nekňuba, skrývá v sobě velkou vnitřní sílu a má víc morálky než řada jiných lidí. Jeho mise s sebou ale přináší řadu překážek. August nemá tušení, jak se chovat mezi svými vrstevníky, nesmí se nechat vyfotit, protože na fotografii by měl místo očí pouze černé díry a nechutná mu lidské jídlo. Zato se jednou za čas musí nasytit duší hříšníka, jinak by mohl způsobit smrt mnoha nevinných lidí.

Kate patří mezi rebelky, co balancují na hraně zákona a občas jdou i za hranu. Kouří, má sklony k násilí, bojuje s lidmi i příšerami, dokáže ukrást auto, vyzná se v počítačích a vůbec si osvojila celou řadu dovedností, které se hodí v drsném světě sužovaném krvelačnými příšerami. I ona má ale slabé stránky a snaží se je skrývat. Souvisí totiž se smrtí její matky, kterou jí navždy budou připomínat jizvy v obličeji a částečná hluchota.

Nechybí skupinka vedlejších postav. Callum Harker se svým poskokem, malchajem Sloanem, kterého Kate z duše nesnáší. Nebo sunajové Leo a Ilsa, s nimiž August vyrůstal. Victoria Schwab se soustředila především na Augusta a Kate, kteří působí velmi životně a plasticky, a ostatní postavy trochu opominula, takže jejich charaktery zůstaly pouze načrtnuté.

Divoká píseň přinesla zajímavý svět, temnější ladění příběhu, akci, nebezpečí, pár tajemství a překvapivých zvratů. Mnoho čtenářů udělí plusové body také za absenci romantiky. Přesto bude zřejmě čtenářům vrtat hlavou, jestli Victoria Schwab v dalších dílech romantickou zápletku nepřidá, protože chemie mezi Augustem a Kate navzdory jejich rozdílnosti dobře funguje.

Victoria Schwab píše čtivě a přináší neotřelé nápady, přesto mám pocit, že je nedokáže domyslet a plně využít jejich potenciál. Dystopický svět v Divoké písni je založený na přísloví, že „násilí plodí další násilí“. Překvapivě slušně funguje, i když vnímavý čtenář tu určité mezery najde.

Největším problémem zůstává nevyrovnané tempo vyprávění. Victoria Schwab zdlouhavě představuje vymyšlený svět, příšery i charaktery postav a zápletku nechává ležet ladem. Začátek Divoké písně je tudíž pomalejší a navíc čtenáři bude chvíli trvat, než se začne v tomto světě orientovat. Teprve poté se ukáže, o co vlastně v knize jde, přijde akce, nebezpečí a ve chvíli, kdy vás příběh konečně pohltí a člověk začne nedočkavě obracet stránky, je konec. A to navíc ještě dost otevřený.

Přesto věřím, že Victoria Schwab dosud nepředvedla všechno, co umí. Ve druhém díle navíc nebude muset budovat dystopický svět a rovnou čtenáře může hodit do děje. Existuje tudíž šance, že v Temném duetu, který by měl v českém překladu vyjít na podzim 2017, autorka přinese dechberoucí akční jízdu, z níž si i já konečně sednu na zadek. U Divoké písně se mi to nestalo, ale i tak ji považuji za zatím nejlepší autorčinu knihu. (I když doma mě čekají Neobyčejní, od kterých si v tomto směru hodně slibuji.)

Victoria Schwab: Divoká píseň (Monsters od Verity 1), Cooboo, 2017.

Recenze byla napsána pro web Děti noci, kterému děkuji za poskytnutí recenzního výtisku.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s