Magický Caraval: Co je iluze a co skutečnost?

caraval---rec1.jpg

Scarlett Dragnová z ostrova Trisda měla od dětství jediné přání – zúčastnit se Caravalu, magického představení, v němž se mísí realita s iluzí. Po mnoha letech se jí přání splnilo a Scarlett drží v rukou vstupenky, které jí zaslal samotný Legenda, tajemstvím opředený mistr Caravalu. Jenže načasování nemůže být horší…

Scarlett totiž dospěla v dívku, které má mnohem vážnější starosti než Caraval. Jejím cílem je sebe a hlavně svou mladší sestru Donatellu dostat ze spárů otce, který je psychicky i fyzicky týrá. Jako jedinou možnost vidí svatbu s jistým hrabětem, přestože ho nikdy předtím nespatřila, protože jí slíbil, že ji i Tellu odveze z Trisdy a tím pádem i z domu jejich otce. Ale osud – a hlavně Tella – mají se Scarlett jiné plány, takže se ocitá uprostřed Caravalu…

Caraval má podobu dobrodružné honby za pokladem, kdy účinkující po celém městě plném magie, kouzel a podivností hledají indicie. Cílem je nalézt dívku, kterou unesl samotný Legenda – a tou není nikdo jiný než Scarlettina sestra Donatella! Pokud Scalett vyhraje, tak nejenže zachrání sestru, ale získá i odměnu v podobě jednoho přání.

Scarlett musí kromě toho, jak zachránit Tellu, přijít taky na to, proč znova ji Legenda pozval jako svého speciálního hosta, nebo jak s tím vším souvisí dívka, která prý zemřela během Caravalu před několika lety? Jenže Caraval je mnohem nepředvídatelnější a nebezpečnější než předpokládala a Scarlett se brzy zamotá do hry plné iluzí a klamu.

Scarlett by udělala všechno, aby ochránila svou sestru Donatellu před násilnickým otcem a pak i před samotným Legendou. Je loajální, morální a trochu ostýchavá, ale taky nezkušená a příliš důvěřivá. Působí docela sympaticky, ale její naivita a schopnost dostávat se do problémů prostě čtenáři občas musí lézt na nervy. Společnost jí dělá tajemný mladík Julian. Scarlett dojde, že není námořník, za kterého se vydává, ale jeho skutečnou totožnost nezná. Navzdory tomu, že je zasnoubená a Julian očividně skrývá víc než jedno tajemství, k němu začíná něco cítit…

Zajímavější postavou je Scarlettina impulzivní a odvážná sestra Donatella. Naneštěstí má v knize poměrně málo prostou a celý její příběh zůstává zahalen rouškou tajemství. Zdaleka nejlepší postavou tak zůstává tajemný mistr Legenda, u kterého opravdu nevíte, jestli je to vyšinutý zloduch, nebo ne. Škoda jen, že nám toho o něm autorka neprozradila víc.

V Caravalu nechybí magie, podivný svět fungující podle vlastních pravidel, lidé, u nichž nevíte, na čí straně stojí, jako hru hrají, jestli lžou nebo mluví pravdu, a slušné množství překvapení a zvratů, které vás budou udržovat v příjemném napětí. Romanticky naladěné čtenářky si přijdou na své, protože se v příběhu objeví víc než jeden pohledný hrdina. Naštěstí se ale autorka vyhnula klišé v podobě milostného trojúhelníku.

Stephanie Carberová píše lehce a čtivě a docela se jí povedlo vybudovat zajímavou magickou atmosféru. Společně s příběhem plným zvratů to z Caravalu dělá chytlavé a napínavé čtení. Stránky vám budou ubíhat pod rukama a budete zvědaví, co bude dál… a kdy se na scéně objeví Legenda, kolem kterého se celý příběh točí.

Na druhou stranu nejde o nijak propracovaný či originální příběh. Stephanie Garberová se sice snaží o zajímavé popisy a neotřelá přirovnání, ale její styl není poetický nebo snový, což by se k příběhu hodilo víc. Děj není nijak zvlášť promyšlený a autorka se raději vysvětlování určitých událostí nebo reakcí hrdinů vyhnula. Také romantika není silnou stránku příběhu. Julian je totiž typický bad boy, co nemusí, ale klidně může být zloduch, takže se chová dost nepředvídatelně a nelogicky, a Scarlett je zase příliš naivní na to, aby si s tím poradila.

Takže si nakonec říkáte, že z toho Stephanie Garberová mohla vytěžit daleko víc. Caraval mohl být tajemnější, nepředvídatelnější a magičtější. Musím ovšem připomenout, že patří do young adult fantasy a v daném žánru funguje víc než dobře. Věřím, že cílová skupina bude přinejmenším spokojená, pokud ne přímo nadšená.

Příběh Scarlett dospěl ke svému konci, takže má Caraval uzavřený děj, což oceňuji. Přesto si Stephanie Garberová nechala otevřená vrátka (spíš vrata!) pro pokračování, protože je zde ještě jiný příběh, který je třeba odvyprávět. Já jen doufám, že autorka v druhém díle konečně věnuje víc prostoru tajemnému Legendovi. Protože pokud by si některý z účinkujících Caravalu zasloužil víc prostoru, tak je to právě on!

Stephanie Garberová: Caraval (Caraval 1), Egmont, květen 2017.

 

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Databázi knih

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s