Co všechno způsobí jeden Náhradní kluk

nahradni-kluk---rec1.jpg

Gia Montgomeryová předsedá školnímu parlamentu, patří mezi nejpopulárnější studentky, získala nominaci na královnu plesu a chodí s pohledným vysokoškolákem Bradleym. Všechno vypadá dokonale. Do chvíle, kdy se s ní Bradley rozejde na parkovišti těsně před maturitním plesem, kde měl být představen jejím kamarádkám. A tak Gia osloví prvního kluka, co uvidí, a přesvědčí ho, aby na maturitním plese předstíral, že je její kluk…

Bláznivý nápad, ale Gia nemůže připustit, aby na ples přišla sama. Její kamarádky ji totiž podezřívají, že Bradley neexistuje, a tak jim musí dokázat opak. I když jim přivede pouze náhradního Bradleyho. Problém nastává ve chvíli, kdy si uvědomí, že by chtěla náhradního Bradleyho znovu vidět. Jenže o něm nic neví, dokonce ani nezná jeho pravé jméno…

A pak je tu problém s kamarádkami: Claire, Laney a Jules. Právě Jules je příčinou většiny Giiných potíží, protože s ní skrytě soupeří o místo vůdkyně jejich party a neštítí se ani podlých triků, kdy Claire a Laney nasazuje brouky do hlavy, Giu neustále podezřívá, upravuje si pravdu podle svého a občas i lže. Jenže teď lhala i Gia, a tak je jen otázkou času, kdy na to Jules přijde a definitivně ji z party vyšachuje.

Gia patří mezi typické královny školy. Nechybí jí sebevědomí, atraktivní vzhled a partička na první pohled věrných kamarádek. Pod dokonalou maskou se ale skrývá křehké jádro, které ji neustále nutí předstírat, že je všechno v pohodě, potlačovat své pocity a chovat se tak, jak se od ní očekává. Gia není úplně nesympatická, nicméně ze začátku se občas skutečně chová jako namyšlená slepice. Naštěstí je to jen odrazový můstek k tomu, aby si uvědomila, kým opravdu je a šla do sebe…

Náhradní Bradley (jeho jméno vám neprozradím, abyste nepřišly o moment překvapení) studuje herectví, má svéráznou mámu umělkyni a ještě se nevzpamatoval z rozchodu s Eve, která ho podvedla s jeho nejlepším kamarádem. Jinak patří mezi ty správný způsobem hodné kluky, takže si ho okamžitě oblíbíte. Jeho mladší sestra Bec se obléká jako gotička a nemůže Gie z počátku přijít na jméno. Samozřejmě nechybí ani Giiny kamarádky: Claire, se kterou má příští rok bydlet na koleji, sympatická Laney a ze čtvrtiny zlá Jules, která se snaží mermomocí získat obě kamarádky pro sebe.

Kasie West píše velmi čtivě a lehce, takže není problém Náhradního kluka přečíst během jediného dne. Navzdory tomu, že příběh pracuje s klasickým klišé, vás totiž bude bavit. Vztah Gii a náhradního Bradleyho se vyvíjí hezky postupně a nenásilně. Nečekejte žádnou insta love a vzdychání nad tím, jak je ten kluk dokonalý, úžasný a sexy. Nic takového tady (naštěstí!) nenajdete. Dokonce se tu nevyskytuje ani žádný otravný milostný trojúhelník.

Přesto Náhradní kluk nepřináší nic nad rámec young adult romance. Kasie West sice lehce naťukne problém dnešní doby zahlcené moderní technologií, která nám zprostředkovává nereálný obraz a způsobuje, že jsme posedlí tím, jak nás vidí ostatní, ale opravdu do hloubky nejde. Tempo příběhu působí poněkud nevyrovnaně, protože většinu knihy se schyluje k události, která je poté vyřešena a trochu odbyta během pár stran. Také celá záležitost Jules mi přišla nesmyslná, i když pak jsem si uvědomila, že takové věci, jakkoliv hloupě působí, se prostě v tomhle věku opravdu stávají.

Náhradní kluk se řadí mezi ideální letní čtení. Přináší totiž nenáročný, ale chytlavý romantický příběh, který se ideálně hodí na jedno dvě odpoledne u vody. Pravděpodobně vás nijak hluboce nezasáhne, ale pokud od něj nebude očekávat nic víc než milou jednohubku, tak vás ani nezklame. A možná vás donutí zamyslet se nad tím, jak často hrajete naučené role a děláte to, co se od vás čeká – a ne to, co skutečně chcete.

Kasie West: Náhradní kluk; Coboo, květen 2017.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Databázi knih.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s