Letní dny a noci plné lásky i ztráty

letni-dny-a-noci---rec1.jpg

K Dárku z pravé lásky přibyla povídková sbírka Letní dny a noci, s podtitulem Dvanáct letních políbení. Z té na vás místo zimy, sněhu a kouzla Vánoc dýchne žhavé léto a prázdninová atmosféra. Tři věci ale mají tyto povídkové sbírky společné: obě je sestavila Stephanie Perkinsová, autorka knihy Polibek pro Annu, jsou určené mladším čtenářům a přinášejí dvanáct příběhů o lásce.

V povídce Hlava, šupiny, jazyk, ocas se Gracie skamarádí s klukem, který do městečka přijíždí jen na letní prázdniny a společně s ním pátrá po příšeře z jezera. V povídce Konec lásky se hlavní hrdinka snaží vyrovnat s rozvodem rodičů tak, že se přihlásí na prázdninový kurz, kde ale potkává dívku, do které je tajně zamilovaná… Jak může dopadnout Poslední bitva v Krváku, kině, kde se promítá údajně prokletý horor? A získá hlavní hrdina konečně srdce vysněné dívky, nebo se stane obětí kletby?

V dalším příběhu se dozvíte, co hlavní hrdince přinese Zvrácená rozkoš. Povídka Za devadesát minut zatočte na sever přináší pokračování příběhu Severa a Marigoldy ze sbírky Dárek z pravé lásky. O Vánocích Sever zachránil Marigoldu, a teď je řada na Marigoldě, aby uprostřed léta zachránila Severa. V Suvenýrech Max prožívá poslední den prázdnin. To by bylo samo o sobě dost špatné, jenže tohle je taky den, kdy se musí rozejít se svým přítelem Kiethem…

V povídce Setrvačnost Claire míří do nemocnice za kamarádem Mattem, aby mu poskytla navštívení – možnost sdílet vzpomínky a rozloučit se předtím, než Matt zemře. Nesourodá skupinka mladých lidí se ocitne uprostřed Milostného labyrintu – dají se konečně dohromady?  Hodně štěstí a nashledanou musí popřát Rashida své sestřenici, přestože si to nepřeje, protože jí sestřenka nahrazovala matku.

V povídce Zbrusu nová atrakce se Lulu ocitla v prekérní situaci: otec zmizel a ona zůstala sama na vedení temného lunaparku. Jenže jednoho dne se objeví strýc Walter, nárokuje si vedení lunaparku a navíc s sebou přivede temného démona i nevlastního syna Lucase, s nímž si Lulu nepadla do oka. Annie se v povídce Tisíc způsobů, jak by se to všechno mohlo pokazit snaží navázat vztah s autistickým chlapcem, kterého má na starost, a taky získat srdce svého vysněného kluka. Mark v Mapě perfektních maličkostí pořád dokola prožívá 4. srpen. Nejprve mu to nevadí, protože má aspoň #vicecasunacteni, jenže pak potká Margaret, která taky uvízla v časové smyčce…

Stephanie Perkinsová sestavila eklektickou sbírku, v níž se mísí contemporary příběhy s fantasy a sci-fi, humor se smutkem, vážná témata s těmi odlehčenými a nejrůznější druhy lásky. Kvůli tomu se Letní dny a noci špatně hodnotí jako celek. Jak už to u povídkových sbírek bývá, najdete zde hezké povídky, ale také ty, které vám absolutně nesednou.

Mým problémem bylo, že jsem od Letních dní a nocí očekávala letní verzi Dárku z pravé lásky. Povídky z Dárku z pravé lásky se točily kolem Vánoc, zimy a lásky, takže jsem od Letních dní a nocí čekala příběhy, ze kterých na mě bude dýchat atmosféra žhavých dní a vlahých nocí, letní bezstarostnosti a lásek. Místo toho většina povídek brnká na vážnější notu a místo bezstarostné letní atmosféry z nich dýchá spíš typicky podzimní melancholie. Nevím, jak přesně znělo zadání, ale přišlo mi, že ho autoři nedodrželi. Většina povídek by se klidně mohla odehrávat kdykoliv, protože léto v příbězích nehrají žádnou roli.

Dárek z pravé lásky patří mezi mé oblíbené vánoční čtení, ke kterému se i letos s chutí vrátím. Bohužel to samé nemůžu říct o Letních dnech a nocích. Druhá polovina sice kvalitou výrazně převyšovala tu první, ale ani v té se nenašla povídka, které by mě okouzlila, chytila za srdce a přinesla mi ten dech beroucí pocit první lásky umocněné prázdninovou atmosférou.

Ale jak se říká, sto lidí, sto chutí, a právě na uspokojení různých chutí jsou povídkové sbírky ideální. Každý si v Letních dnech a nocích najde povídky, které mu sednou, i ty, které ne, a pak může s dalšími čtenáři vášnivě probírat své dojmy.

Leigh Bardugo: Hlava, šupiny, jazyk a ocas – 3/5

Nina LaCour: Konec lásky: 3/5

Libba Bray: Poslední bitva v krváku: 2/5

Fracesca Lia Block: Zvrácená rozkoš: 1/5

Stephanie Perkins: Za devadesát minut zatočte na sever: 3/5

Tim Federle: Suvenýry: 1,5/5

Veronica Roth: Setrvačnost: 2,5/5

John Skovron: Milostný labyrint: 4/5

Brandy Colbert: Hodně štěstí a neshledanou: 3/5

Cassandra Clare: Zbrusu nová atrakce: 4/5

Jennifer E. Smith: Tisíc způsobů, jak by se to všechno mohlo pokazit: 4/5

Lev Grossman: Mapa perfektních maličkostí: 4/5

Za poskytnutí recenzního výtisku moc děkuji Martinus.cz

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s