Vítejte v temné Paříži, kde z nebe padají andělé

rad-zlomenych-kridel---rec1.jpg

Vítejte v Paříži zničené Velkou válkou Řádů, pokrytou prachem a popelem, stiženou zkázou, kterou protéká černá řeka Seina, z níž vylézají krvelačná monstra. Ve světě, kde z nebe padají andělé vyhoštění z nebeského Města.

Padlí andělé na zemi přijdou o křídla, ale uchovávají si část své nesmrtelnosti a magie, takže jsou mocní, nebezpeční a krutí. Sdružují se v Řádech, které ovládají všechny ostatní, ale zároveň bojují mezi sebou. Nejmocnější ze všech Řádů byl Stříbrostín, po válce ale přišel o své výsadní postavení, protože jeho zakladatel Jitřenec, nejmocnější ze všech Padlých, zmizel a nikdo neví, jestli vůbec žije. Ale i Padlí se mohou stát obětí, protože se z  jejich těl vyrábí cenné artefakty, které lidem dočasně propůjčují dar magie. A také se z nich vyrábí andělská esence, která funguje jako silná a návyková droga.

Philippe se ocitl před tělem mladé Padlé Isabelle, z něhož je potřeba doslova urvat co nejvíc. Philippovi se to příčí, ale nejdůležitější je přežít. Jenže je zastaven řádem Stříbrostínu, který neschvaluje a tvrdě trestá užívání andělské esence, a Padlé chrání. Philippe ale vládne vlastní zvláštní magií, což Selene, představenou Stříbrostínu, zaujme natolik, že místo aby ho zabila, připoutá ho k Řádu. Philippe se chce pout s Řádem za každou cenu zbavit a při jedné ze svých toulek objeví tajemný artefakt a omylem z něj vypustí temnou kletbu, která nemilosrdně zabíjí lidi i Padlé a ohrožuje už tak vratké příměří mezi Řády. Phillippovi se navíc do mysli vkrádají cizí vzpomínky na Jitřence a hrozí, že ho připraví o rozum.

Phillippe pochází z dalekého Annamu a do Paříže byl zavlečen jako voják během války. Nepatří mezi Padlé, ale není ani člověk. Vládne vlastní jedinečnou magií a skrývá víc než jedno tajemství. Mladá Padlá Isabelle vládne velkou mocí, ale neumí ji zatím používat. Pojí se v ní krutost její rasy s nevinností a nezkušeností mládí. Je přidělena jako pomocnice k alchymistce Madeleine, která rozebírá těle mrtvých Padlých a uchovává tak jejich magii k budoucímu použití. Madeleine do Stříbrostínu přišla za zvláštních okolností, když unikla z Řádu Trnikeře, který ovládá krutý Asmodeus. Sama skrývá tajemství, které by ji mohlo stát život: zavilost na andělské esenci. Všechny postavy mají nejednoznačné povahy, každá z nich má své temné stránky a tajemství, což na jednu stranu působí neotřele, ale na druhou stranu to zabraňuje v tom si kohokoliv oblíbit.

Mezi největší přednosti Řádu zlomených křídel patří autorčin téměř poetický styl, kterým ale zvládá popisovat i opravdu nepěkné věci, tajuplná a temná atmosféra a originální pojetí magie a dystopický svět, při jehož vytváření Aliette de Bodardová využila prvky z francouzské a vietnamské historie a kultury. Řád zlomených křídel asi nejlépe vystihuje pojem atmosférický román. S tím ale souvisí i jeho největší zápor. Autorka se totiž víc soustředila na vybudování atmosféry než na samotný děj, takže se příběh vyvíjí pomalu a pro některé čtenáře může být problém se do něj začíst.

Řád zlomených křídel vyžaduje od čtenáře čas, pozornost a určité naladění. Jedině tak se totiž můžete nechat pohltit temnou a tajuplnou atmosférou, vychutnat si autorčin styl a ocenit originální nápady. Pokud ale hledáte na čtení něco lehčího, nabitého akcí a nečekanými zvraty, raději se porozhlédněte jinde.

Řád zlomených křídel není pro každého. Ocení ho především čtenáři, kteří v žánru fantasy hledají něco jiného a neotřelého. A pro ty mám dobrou zprávu, protože nakladatelství Host chystá na jaro 2018 pokračování s názvem Řád věčných trnů.

Aliette de Bodardová: Řád zlomených křídel (Dominium Padlých andělů), Host 2017.

Recenze byla napsána pro web Děti noci, kterému děkuji za poskytnutí recenzního výtisku.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s