Gemina – stačí jen zachránit vesmír

gemina---rec1.jpg

Lodě společnosti BeiTech napadly planetu Kerenza. Poslední přeživší se snaží na lodi Hypatie dostat ke skokové stanici Heimdall. Jenže netuší, že ani tam není všechno v pořádku. BeiTech má na Heimdallu agenta, který dostal za úkol na stanici proprašovat agenty, jejichž cílem je Hypatii zničit.

Aby toho nebylo málo, tak na Heimdallu obchoduje s drogami gang zvaný Dům nožů, který je tam navíc i dost nebezpečným způsobem vyrábí. Celá stanici je navíc postavena na červí díře, která potřebuje údržbu, jinak to všechno může skončit katastrofou skutečně vesmírného rozměru.

Hanna Donnelyová, dcera velitele stanice, se na Heimdallu nudí, ale jinak jí nic nechybí. Má kamarádky, randí s pohledným bezpečnostním důstojníkem Jacksonem Merrickem, který má sexy přízvuk, trénuje bojová umění v dódžu a pře se svým otcem ohledně nejrůznějších pravidel a zákazů. Když už je té nudy ale moc, tak si objedná drogu zvanou prach od svého dealera Nika Malikova, který patří ke gangu Dům nožů a pro Hannu má očividně slabost. Netuší, že její nudný, ale pohodlný život se obrátí vzhůru nohama, protože BeiTech zvoral likvidaci nelegálního dolu na planetě Kerenza. A na Heimdall, ke kterému míří poslední příživní z Kerenzy, poslal speciální útočné komando, aby uklidilo vzniklý nepořádek. Rychle a dokonale.

Hanna ovládá bojová umění, Nik umí bezvadně střílet a jeho sestřenice Ella je skvělou hackerkou, ale proti nim stojí dvacet čtyři speciálně vycvičených a po zuby ozbrojených zabijáků. Navíc se inženýrům z komanda nedaří provést nutnou údržbu červí díry. A v neposlední řadě se ve skrytých částech stanice líhnou lamina, mimozemská stvoření živící se lidskou mozkovou aktivitou a hledající potravu – tedy lidi… Takže nakonec Hanna, Nik a Ella musí zachránit nejenom stanici Heimdall, ale i celý vesmír…

Hanna působí na první pohled jako typická rozmazlená puberťačka, ale přesto je od začátku sympatická. Nik by měl být bad boy, ale stejně jako Hanna je to od začátku sympaťák, i když se živí obchodem s drogami (ehm). Je patrné, že jsou mu praktiky Domu nožů proti srsti, dokáže soucítit se zvířaty (chudáci krávy) a chrání svou sestřenku Ellu. Taky se vytrvale snaží okouzlit Hannu, ale ta je proti jeho svodům imunní.

Děj pádí neskutečnou rychlostí, hrdinové jsou sympatičtí a mají natolik specifický rukopis, že jejich komunikaci bez problémů odlišíte, nechybí napětí, nebezpečí, nějaké to úmrtí (některým postavám vážně smrt nepřejete, jiným zase jo), ironický smysl pro humor, mimozemská forma života, překvapivé zvraty i trocha romantiky.

Na rozdíl od Illuminae se vám nestane, že byste se v ději ztráceli. Příběh se odehrává na jednom místě, vedlejších postav je v něm tak akorát, abyste si je dokázali zapamatovat, a děj plyne lineárně, bez skoků v čase, takže budete mít jasno v tom, kdo je kdo a co se zrovna děje. Gemina není tak temná a drastická jako Illuminae, která v druhé polovině připomínala zombie vyvraždovačku, ale patří k čistému sci-fi, což jsem ocenila.

Stejně jako v Illuminae nepatří Gemina mezi klasické romány, ale je tvořena různými přepisy, záznamy z kamer, odposlechy, e-maily, záznamy ze zdrojového jádra nebo obrázky. Originální grafickou stránku knihy ozvláštňuje Hannin deník. Hanna to lépe umí s obrázky než se slovy, takže deník všem těm záznamům a přepisům dodává zase jiný rozměr. Vlastně jsem se celou dobu ptala, jak tohle autoři vymýšlejí, protože grafická stránka knihy už v Gemině není jen originálním prvkem, ale tvoří pevnou součást příběhu. Gemina je tak ještě vymazlenější a propracovanější než Illuminae.

Nějaké drobné vady by se našly i v Gemině. Hlavní hrdinové jsou až moc velcí frajeři na to, že je jim teprve sedmnáct a proti nim stojí banda speciálně vycvičených zabijáků. S tím se ale v tomto žánru musí počítat, protože jinak by umřeli během prvních pár stran a pak by nebylo o čem psát. Také ony mimozemské formy života jsou zde poměrně málo, protože zrovna u nich jsem čekala, že budou dělat větší problémy.

Tyhle drobné nedokonalosti jsem ale knize hravě odpustila, protože mě příběh od první strany pohltil a už mě nepustil. Pro mě osobně byla Gemina lepší než Illuminae a čtení jsem si neskutečně užila. Takže pět hvězdiček z pěti a já jdu vyhlížet třetí díl s názvem Obsidio. Těším se moc!

P. S. No, a taky jsem mohla jednoduše napsat, že Gemina je pecka, kterou si prostě musíte přečíst, a ušetřit si čas s psaním téhle obšírné recenze, co?

Jay Kristoff, Amie Kaumfmanová: Gemina (Akta Illuminae 2), Cooboo, listopad 2017.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Albatros Media.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s