Jeden Diabolik může zničit celé Impérium

diabolik---rec1.jpg

Nemesis je diabolik, uměle vyšlechtěný humanoid, kterého si bohaté rodiny v Impériu pořizují jako osobního strážce. Její existence má jediný účel: za každou cenu chránit a milovat Sidonii von Impyrean. Takže se musí za Sidonii vydávat, když je předvolána na císařský dvůr, kde se má stát rukojmím krutého Imperátora…

Vítejte v galaktickém Impériu, kterému hrozí občanská válka. Kdysi hrozil Impériu zánik a tehdejší Imperátor ho zachránil tak, že do popředí postavil helionistické náboženství a zakázal veškeré přírodní vědy a rozvoj technologie. Lidé se dělí na grandiloquy, šlechtu, která má moc, bohatství a přístup ke všem technologickým vymoženostem, a na třídu excesorů, lidí, žijící v nepřátelských podmínkách na planetách a sloužící šlechtě, protože pouze ta jim může poskytnout technologii potřebnou k přežití. V Impériu však existuje stále více lidí, kteří nevyznávají helionistické náboženství, odmítají krutovládu Imperátora, tajně studují přírodní vědy a chtějí, aby všichni měli stejný přístup k technologiím.

Mezi lidi, kteří vyznávají tyto nebezpečné myšlenky, patří také senátor von Impyrean, otec Sidonie. Nijak své názory neskrývá, a na to doplatí jeho dcera, která je předvolána na císařský dvůr. Všichni ví, co to znamená: buď bude senátor von Impyrean poslušný, nebo Sidonie zemře. Sidoniina matka nic takového nehodlá dopustit, takže je to právě Nemesis vydávající se za Sidonii, kdo se vypraví na císařský dvůr.

Jenže Nemesis je diabolik, a ti byli Imperátorem zakázáni, takže jí hrozí hned dvojnásobné nebezpečí. Právě ale schopnosti diabolika – chladné, racionální uvažování a nadlidská síla – jí umožňují vplout do zrádných vod císařského dvora a zvládat jeho nesčetné nástrahy. Císařský dvůr totiž připomíná hnízdo zmijí, všichni intrikují, touží po moci a bohatství, skrývají temná tajemství a neštítí se ani vraždění vlastních dětí nebo hromadného zabíjení obyvatelstva. Nemesis ale postupně objevuje také své lidství. Uvědomuje si, že dokáže cítit bolest a smutek, ale také přátelství, radost a dokonce lásku. Něco, co by žádný diabolik nikdy cítit neměl.

Nemesis od začátku působí sympaticky a docela lidsky, i když není člověk. S. J. Kincaid se mohla víc zabývat její částí diabolika, která je přísně loajální, chladně racionální i krutá, ale přepokládám, že chtěla ukázat, že i uměle vytvořené stvoření podobné lidem může být lidštější než někteří skuteční lidé. Tím, že je Nemesis diabolik se autorka navíc elegantně vyhnula obviněním z toho, že je Nemesis příliš dokonalá a všechno hravě zvládá.

S. J. Kincaid se očividně inspirovala dobou římského císařství, ale vše zasadila do sci-fi kulis. Na první pohled se to zdá jako trochu divoká kombinace, ale ve výsledku dobře funguje a působí příjemně svěže. S. J. Kincaid navíc píše lehce a čtivě a do děje přidala spoustu zvratů a překvapivých odhalení, takže příběh svižně plyne a nenechá vás (ani hrdiny) vydechnout. Je až překvapivé, jak děj působí dynamicky, přestože v něm není moc akce. V Diabolikovi se spíš jedná politické tahanice a složité intriky. Nečekejte ale žádné slovíčkaření a nudné debaty, protože v Impériu se spory často řeší dost krvavě. Ono zmiňované násilí ale není nijak popisné a naturalistické, takže ho zvládnou i slabé povahy. Nechybí ani romantická linka, které vyvíjí postupně a nenápadně a působí docela uvěřitelně, navzdory tomu, že spojila dva nejméně pravděpodobné lidi (i když to má také své kouzlo).

Pro milovníky sci-fi ale Diabolik nepřinese nic nového nebo objevného. Naopak si čtení vybavíte řadu sci-fi knih, filmů a seriálů. Ani to mi ale nebránilo v tom, abych se do příběhu ponořila a užila si ho.

Diabolik se řadí mezi young adult sci-fi, což je v českém literárním rybníčku poměrně novinka, takže působí jako svěží vítr. Kromě toho přinesl taky čtivý, chytlavý a napínavý příběh v atraktivních vesmírných kulisách, se spoustou intrik a zvratů, nejednoznačnými postavami, slušnou mírou krutosti a příjemně jiskřivou romantikou. Dějová linka je navíc uzavřená, takže přestože S. J. Kincaid napsala pokračování s názvem Empress, lze Diabolika číst jako samostatnou knihu. Předpokládám ale, že většina čtenářů po pokračování stejně sáhne, protože bude chtít další porci vesmírného dobrodružství. Já jen dodávám: víc young adult sci-fi v českém překladu, prosím.

S. J. Kincaid: Diabolik (Diabolik 1), Fragment, říjen 2017.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji mnohokrát nakladatelství Albatros Media.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s