Kde najít fantastická ilustrovaná zvířata?

fantasticka-zvirata---rec1.jpg

Příručka Fantastická zvířata a kde je najít od Mloka Scamandera patří do každé kouzelnické domácnosti. A v nové ilustrované verzi i do každé mudlovské domácnosti, protože krásných, obrázkových a magických knih není doma nikdy dost.

Ilustrovaná Fantastická zvířata a kde je najít jsou po textové stránce stejná jako vydání, které vyšlo v dubnu 2017. Jedná se o rozšířené vydání, do nějž byla přidána americká kouzelnický zvířata, která se objevila ve filmovém zpracování z roku 2016. Rozšířené vydání z dubna 2017 už nebylo pojaté jako učebnice Harryho Pottera, takže z něj zmizely vtipné poznámky a kresby Harryho a jeho kamarádů Rona a Hermiony. Právě tyhle poznámky mi v novém, doplněném vydání chyběly. Přiznám se ale, že v té ilustrované verzi jsem je hravě oželela, protože už tak jsem nevěděla, kam dřív koukat.

J. K. Rowlingové se podařilo i do bestiáře, který je prostým výčtem fantastických zvířat, vnést svůj typický smysl pro humor, ale v tomto vydání se text dostává do pozadí. Hlavní roli totiž hrají překrásné ilustrace. Fantastická zvířata a kde je najít překvapivě neilustroval Jim Kay, který stojí za nádhernou podobou ilustrovaných dobrodružství Harryho Pottera, ale britská ilustrátorka Olivia Lomenech Gillová. Vnesla do ilustrací svůj vlastní styl a fantazii. V některých případech se sice mohla inspirovat filmovou podobou jednotlivých fantastických zvířata, u jiných se ale musela spolehnout na svou představivost a popis J. K. Rowlingové. Za to si zaslouží obdiv, protože já jsem si na základě stručného popisu některá fantastická zvířata vůbec nedokázala představit.

Olivia Lomenech Gillová vsadila na umělecké pojetí, celkové vyznění a atmosféru, takže některé ilustrace působí správně temně, jiné jsou prostě jen krásné a působivé. Jelikož ilustrace nejsou dětské a naivní, dá se na ně dívat opakovaně a objevovat detaily, které vám napoprvé unikly. Na druhou stranu v knize většinou nenajdete detailní a propracované kresby a malby, který by vám poskytly anatomickou znalost jednotlivých fantastických zvířat. Čistě subjektivně dávám přednost stylu Jima Kaye, protože se mi prostě líbí víc, ale je to jen věc názoru. Protože tak jako tak jsou ilustrovaná Fantastická zvířata a kde je najít od první do poslední stránky vymazlená a prostě nádherná.

Jedinou drobnou vadou je abecední seřazení zvířat podle anglických názvů. V neilustrovaném vydání to bylo lépe graficky zpracováno, takže mě to nijak nedráždilo, zatímco v ilustrované verzi mi to občas brnkalo na nervy.

Máte doma rozšířené vydání z roku 2017 a ptáte se, jestli potřebujete i ilustrovanou podobu, když je vlastně po textové stránce s první knihou shodná? Věřte mi, že potřebujete. Protože je prostě krásná a ilustrace knize dodaly jiný rozměr a kouzlo, které samotný text nemá. Navíc budou Vánoce a pod stromečkem musí být alespoň jedna kniha. A těm velkým, ilustrovaným a nádherným publikacím to pod stromečkem sluší dvojnásob.

J. K. Rowlingová: Fantastická zvířata a kde je najít (ilustrovaná), Cooboo, říjen 2017.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Albatros Media

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s