Zachrání Dívka z inkoustu a hvězd celý ostrov?

divka-z-inkoustu-a-hvezd---rec1.jpg

Třináctiletá Isabella žije na ostrově Joy, kde tvrdou rukou vládne guvernér Adori. Isa se přes všechny společenské rozdíly spřátelí s jeho dcerou Lupe. Jenže pak je v sadu, kam nikdo nesmí vkročit, nalezena zavražděná dívka Cata. Isabella ví, že za to nepřímo může Lupe, která Catu do sadu poslala. Jenže pak se Lupe rozhodne dopadnout Catiny vrahy a vydává se do Zapomenutého území.

Guvernér Adori se nestará o nalezení Catiných vrahů, ale hodlá za každou cenu najít svou dceru. Isabella se přestrojí za chlapce a dostane se do pátrací skupiny. Koneckonců je dcerou kartografa, který ji od malička učil svému umění, takže umí navigovat podle hvězd a kreslit mapy. A splní si tak svůj dětský sen – začít dobrodružství a být prvním kartografem, který zmapuje záhadné a zapovězené Zapomenuté území.

Jenže dobrodružství se rychle změní v noční můru, kdy jde všem doslova o život. Na ostrově se totiž děje něco strašného. Opustilo ho zpěvné ptactvo, zvířata se bezdůvodně plaší a raději dobrovolně naběhnou do vody, kde se utopí, Zapomenuté území pokrývají spálené lesy a nacházejí se v něm vydrancované vesnice plné podivných, nelidských zubů. A na Ise bude, aby přišla na to, jak to všechno souvisí se smrtí Caty, s příchodem guvernéra Adoriho i s pověstí o ohnivém démonovi Yotovi a tajemném podzimním labyrintu.

Kiran Millwood Hargrave píše lehce, úsporně, ale zároveň se jí daří do řádků vnést snovou atmosféru, takže si zpočátku nebudete jistí, jak je to s tím fantasy prvkem. Jedná se o skutečnost, nebo výplod hrdinčiny fantazie? Budiž autorce ke cti, že čtenáře nenapíná dlouho, takže brzy budete mít jasno, jak to ve skutečnosti je.

Předností Dívky z inkoustu a hvězd je tajuplná a zneklidňující atmosféra. V příběhu se vyskytuje krutost, smrt, násilí i dost ošklivé situace a výjevy. Kiran Millwood Hargrave se v jejich popisování nevyžívá, i tady se drží svého úsporného, ale přesto poetického stylu, takže ve vás zanechá živý a tísnivý dojem, že i vám hrozí nebezpečí.

Dívka z inkoustu a hvězd se pyšní překrásnou obálkou. Já měla k dispozici jen reading copy, které ale byla taky povedená. Skutečná obálka se žlutým podkladem a lesklým modrým nápisem je ale ještě daleko hezčí a určitě upoutá v knihkupectví nejedno oko. Za obálkou nezaostává ani vnitřek knihy, protože každou stránku doplňují čáry, kompasy i drobné ilustrace, jako jsou lodě či mořská bájná stvoření. Krásné grafické zpracování zaručuje, že Dívka z inkoustu a hvězd se hodí i jako dárek pod stromeček.

Problém ale je, komu ji vlastně dát. Dívka z inkoustu a hvězd je řazena do literatury pro děti, mně ale příběh přišel dost temný, zneklidňující, plný ošklivých věcí a smrti, takže nevím, jestli je pro děti vhodný. I když děti jsou často až překvapivě morbidní (taky jsem taková byla, v dospělosti jsem vyměkla), takže to možná nebude úplně vedle. Rozhodně ale nečekejte žádnou dobrodružnou a nevinnou pohádku. Příběh je asi vhodnější pro starší čtenáře, těm ale zase bude vadit příliš mladá hrdinka a chybět jim hlubší charakteristika postav a bohatší a propracovanější děj.

Dívku z inkoustu a hvězd lze tudíž doporučit všem, kdo mají rádi magický realismus, chtějí si užít tajemný, zneklidňující i dojemný příběh napsaný až lehce snovým stylem a mají chuť na něco trochu jiného a neobvyklého.

Kiran Millwood Hargrave: Dívka z inkoustu a hvězd, Fragment, říjen 2017.

Za poskytnutí readig copy děkuji nakladatelství Albatros Media

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s